cirka 4 dage siden
STANDPUNKT af LOUISE BACH - ny boganmeldelse http://www.fyldepennen.dk/bognyt/?id=503

Fyldepenprofil / Min Fyldepen / Vejledning & hjælp / Retningslinjer / Blog / RSS / +-    
Fredag 3/9 kl. 12:22

 
Skrivekonkurrencer
Krimikonkurrence

Fyldepenprofil:
 
Kodeord:


Skriveøvelse
"Inspirationsøvelse #4"


- Mons1957      

September (2)
  (Digte)
  Jytte Westendahl
Spejlbilledet (4)
  (Digte)
  Jyotis Lij
Tilbage (4)
  (Noveller)
  Christian Bächler



Søg forfattere
Søg tekster
Retskrivningsordbogen


Bookmark og deling

SkrivekonkurrencerRoulette

Livets svære valg

Af Mia Christensen

Essays

Roulette


Livet baserer på valg. Hvis man vælger det ene, vælger man det andet fra. Sådan er det, og sådan vil det altid være. Det kan man ikke lave om på. Skal man gå den korte eller den lange vej? Spise slik eller grønsager? I nogen tilfælde kan man dog vælge at gøre begge dele. Men hvis man har valget mellem at dø eller leve, hvad vil man så vælge? De fleste vil nok vælge at leve, men se, det er jo det, der er en vurderingssag. For hvis man lider af en meget slem sygdom, vil så leve og have det rigtig skidt, eller vil man hellere dø?
     
Jeg har ikke selv prøvet at stå i situationen mellem at leve eller dø, men det er der desværre nogle andre der har.
     Der er også nogle, der har stået i en situation, hvor de har set en bekendt dø. Forsvinde. Det må være skræmmende at se en, man holder af, forsvinde fra jorden. Dog nogen gange kommer man tilbage igen, men det er jo desværre ikke altid. Har disse personer træffet et valg mellem at dø eller leve? Det har de vel egentlig. Det er bare svært, at forstille sig det. Jeg har i hvert fald svært ved at forstille mig at enten mig selv eller en bekendt på et tidspunkt har træffet valget mellem liv og død. Men det gør man vel på en eller anden måde vel hele tiden. Når man er syg med influenza, kan det føles, som om at nu siger man farvel til jorden. Sådan har jeg i hvert fald haft det nogle gange, hvor det har været så slemt, at jeg troede, at jeg skulle dø.
     
Når jeg tænker over det, så virker det fuldstændig absurd, at jeg klager over lidt influenza, når alle de stakkels mennesker i Afrika hver dag lider af meget værre sygdomme. De håber på livet, håber på at overleve, så de kan tage sig af enten deres børn, søskende eller lignende. De træffer svære valg hver eneste dag om liv eller død, mens mit sværeste valg er, om jeg skal vægle Fanta eller Cola. Er det forkert af mig at klage? Det er det vel i princippet. Jeg har det bedre, end så mange andre har. Der er mange, der træffer meget sværre valg end mig, f.eks. dem, som vælger om en bekendt, der ligger i kunstig koma, skal leve kunstigt videre med håbet om, at komme til at vågne en dag, eller skal apparatet bare slukkes? Skal man håbe eller give op? Se, dét er et af livets svære valg.
     
I virkeligheden vælger man uden at ane, hvad man vælger fra. I det lange løb skal man vel bare blive ved med at vælge uden at tænke så meget over det, for det er vel på den måde, at livet fortsætter - både i medvind og modvind.

Lixtallet er 23

Publiceret: Januar 2010 

2 kommentarer



Læs/udskriv som PDF
Se forfatterprofil
Se fyldepenprofil
    (Mia Christensen)



Mia Christensen (f. 1994)

       
Mit navn er Mia Christensen, og jeg har 15år på bagen. Lige siden jeg lærte at læse og skrive, har jeg altid godt kunne lide at skrive noveller. Når jeg skriver, sidder jeg i en helt anden verden. Det er min verden, hvor alt kan ske... Min inspiration kommer fra mange ting, bla. musik, bøger og film. Nogle gange er det [...]

Tilfældig tekst
Forrige tekst
Næste tekst

Nyeste tekster
At hjælpe et menneske i n... (2)
    (Noveller)
    (216 dage siden publicering)
Livets svære valg (2)
    (Essays)
    (222 dage siden publicering)
Når en engel flyver genne... (6)
    (Noveller)
    (277 dage siden publicering)
Et tilfælde? Nej (5)
    (Noveller)
    (277 dage siden publicering)
Forladt (1)
    (Noveller)
    (294 dage siden publicering)


Baby af Irene Thiemer
(222 dage siden publicering)
Tankespind af Camilla Larsen
(222 dage siden publicering)

Kommentarer til teksten (2)

Excelsia
(Louise Haiberg)
( 26)
220 dage siden (25/01-2010 17:43) 
#1

En ganske udemærket tekst.

Der er et par små grammatiske fejl undervejs, men dem vil jeg ikke komme ind på her.

Jeg lider selv af en uhelbredelig sygdom og har smerter dagligt. Derfor bliver jeg engang imellem rigtig irriteret, hvis en person brokker sig over en lille hovedpine, som om det var jordens undergang. Det er dog kun, når jeg er i rigtigt dårligt humør. ;o))

Alle mennesker er jo forskellige om hvis man aldrig har prøvet noget værre end en hovedpine er det jo den, som er det værste i verden.

Må dog indrømme at jeg virkelig også hader at have influenza, sidder lige nu med det jeg tror er en forkølelse og sådan en lille fyr er skam heller ikke til at spøge med - eller sådan føles det nu, hvor jeg har den. ;o))

Tak for en udemærket tekst.

Mvh

Excelsia/Louise Haiberg

Nyeste tekster af Louise Haiberg - En kamp for livet, De siger..., At skrive...



Inside
( 17)
203 dage siden (11/02-2010 22:04) 
#2

Tak for en meget fin tekst. I den, forstår jeg virkelig valget mellem at leve og dø, og så mange andre valg.

Selv har jeg Autisme, på grænsen til Asperger skalaen. Lige nu, går jeg på en skole, for den type unge. Nogle gange, sker der ting, som jeg ikke syntes er så rare. Den prøver jeg at komme så godt igennem som muligt, og nogle gange tænker jeg på døden.

Tak for en god pointe til sidst.

Inside

Du er meget velkommen til selv at give en kommentar til denne tekst, hvad enten det er ros eller ris. Vi forbeholder os dog ret til at slette kommentarer uden særligt indhold eller med indhold der ikke er relevant i denne forbindelse.

Fyldepenprofil

Du skal benytte en fyldepenprofil når du vil kommentere tekster på Fyldepennen, klik her for at oprette en.

Med en fyldepenprofil får du endvidere udnyttet alle funktionerne på Fyldepennen. Du kan fx kommunikere via interne breve, sælge dine brugte bøger, skrive i dagbog, få lettere adgang til din egen forfatterstatistik, give din mening til kende i debatterne, deltage i skriveøvelser, få hjælp til betalæsning og meget mere.


  © 1999-2010

          Følg Fyldepennen på Twitter