cirka 34 dage siden
Vi kan nok ikke trække den længere; der er noget STORT i vente forår/sommer på Fyldepennen. Glæd dig ;-)

Fyldepenprofil / Min Fyldepen / Skrivekonkurrencer / Vejledning & hjælp / Retningslinjer / Blog / RSS    
Torsdag 17/5 kl. 09:56

 
Fyldepenprofil:
 
Kodeord:

Skriveøvelse
"Inspirationsøvelse #6"

- Michael Kirkegaard      
Rent (3)
  (Digte)
  Astrid Bavnshøj


Søg forfattere
Søg tekster
Retskrivningsordbogen


SkrivekonkurrencerRoulette

De ku´ikke google

Lene Nielsen

Digte

Roulette


 

Isnende kulde i kroppen
stilheden udenfor
tankerne rammer
fortidens minutter

De fryser som en istap
en dråbe der vil ned
men blir' frosset
Jeg ser min morfar
en arbejdsmand
ude på landet
i et stråtækt hus
det var også mit hjem

Han talte sagte
med min mormor
de så kun hinanden
Fandens fødselsdag
termin, karantæne
det skal nok gå
vi har altid klaret os
huset skal de ikke ta'

Hun var løshjælp
alle steder, altid
han på sukkerfabrik
men kun i kampangen
ellers var han
ude og lægge asfalt
ånde giftige dampe ind
og han tækkede huse

Fik vi fattig mad
eller gik sultne i seng?
nej, de må have haft
den største fantasi
nogen kú ha'
og de ku'ikke google
kun være klar
når krisen slog til

Men børne læste ikke
til lærer eller læge
de kom ud som 14 årige
så spiste de for meget
sådan gjorde man
og det var kærlighed
men også ærlighed
der kom ingen hjælp

Minuttet var væk
kulden var der endnu
idag har vi alt det
han og fagforeningerne
skabte og fik gennemført
eller er vi på vej tilbage
baglæns i tiden 2011
Er det sådan vi skal ha'det?


Publiceret: Februar 2011 

7 kommentarer


Vis som PDF
Se forfatterprofil
Se fyldepenprofil
    (LC2010)


Lene Nielsen (f. 1955)

       
Mine digte handler om mit liv, og er en dokumentation på et kvindeliv Kvinde født 1955 på Lolland * Slægts anbragt som barn * Mor til datter 33, 30, hjemmeboende søn 18 mormor til 3 * Gift to gange med den samme 17 maj 1975 og 2003, nu venner for livet. * Single * Pædagog * Politisk engageret * Livglad * [...]

Tilfældig tekst
Forrige tekst
Næste tekst

Nyeste tekster
Løntilskudet (5)
    (Digte)
    (40 dage siden publicering)
En tegning til Stine og d...
    (Digte)
    (40 dage siden publicering)
Why? (1)
    (Digte)
    (40 dage siden publicering)
De hvide smede
    (Digte)
    (40 dage siden publicering)
Mødet med Kitty og den gu...
    (Digte)
    (40 dage siden publicering)


Kommentarer til teksten (7)

Daniel Pedersen
(Daniel Pedersen)
( 25)
461 dage siden (10/02-2011 22:58) 
#1

Det er en spændende tanke, om vi egentlig vil have det som de havde det engang, eller om vi vil have det sådan - som vi er på vej imod. For hvad er vi egentlig på vej imod? På vej mod undergang, ødelæggelse? Eller på vej mod nye højder?

- Når jeg får tanker efter et digt, så betyder det, at jeg godt kunne lide det. Kunne godt mærke rytmen og følelsen og det er vel det vigtigste, når man læser et digt. For noget tid siden skrev jeg selv digte, nu er det kun noveller - savner den kraftfuldhed et digt kan have hele vejen igennem..

Godt gået, og spændende at der er en historie i også..

Nyeste tekster af Daniel Pedersen - Epilogen, der aldrig helt forsvandt, Endnu uden en titel, I et uregerligt fald findes lykken

Top / Bund


en-pige
(Sine Simonsen)
( 17)
460 dage siden (11/02-2011 12:37) 
#2

Fantastisk overskrift!
Dejlig rytme, og spændende tanker dit digt sætter i gang.
Flot, flot :D

Nyeste tekster af Sine Simonsen - Alt for kloge øjne, Kød, sjæl og sod, Min egen

Top / Bund


trudi
(Anneka Issø)
( 21)
460 dage siden (11/02-2011 18:53) 
#3

Hej Lene
Et tankevækkende digt fra din hånd. Rytmen er god, jeg er dog ikke så meget for dine afkortede ord, som ku', ha' ta' osv.
Jeg selv ville nok også have valgt en anden overskrift, som f.eks. "Hvor er vi på vej hen?" eller noget i den stil, for det er det "vi", dig som forfatter og os som læsere, gør os tanker om, når vi læser dit digt. Det er i hvert fald sådanne tanker, du sætter i gang hos mig.
- Anne Kathrine

Nyeste tekster af Anneka Issø - Tanker, Teskeen, De sorte tankers bad

Top / Bund


Frank Colding
(Frank Colding)
( 54)
458 dage siden (13/02-2011 19:34) 
#4

I et minuts flash-back ser vi det liv, som jeget levede i sin barndom hos bedsteforældrene ude på landet. Et liv præget af nøjsomhed og hårdt arbejde. Og børnene skulle ud at tjene. 14-årige var for dyre at have på kost.

Tænk, det er ikke mere end 40 år siden. Hvor har Danmark dog forandret sig. Takket være arbejderbevægelsen - ikke mindst. Folkepensionen blev indført i 1956. Den offentlige sygesikring i 1970. Det er i din og min livstid, sådan rundt regnet, Lene.

Vh
Frank

Nyeste tekster af Frank Colding - De smilende, Englemennesket, Fremtidsforskeren

Top / Bund


Engbo
( 78)
447 dage siden (24/02-2011 22:13) 
#5

Hej Lene
Der var en debat om protestsange. Den var god - og bør forsætte.

Men det er også vigtigt at beskrive fortiden og som her, se nutiden som resultat af dene konstantering - og så som her gerne i digt, så vi kan få bekræftet, at Jens Vejmand ikke var den eneste, der ryddede den vanskelige vej. - og få berkræftet at der er ikke bare var en Åkjær; men ER også en Lene.
Jeg lærte i DANSK, at især Jeppe Åkjærs digt og kritik var med til at skabe en anden politik i 1900 tallets begyndelse.
Så sæt du bare et udråbstegn ved 2000 begyndelse.
............................................................Venligst Engbo

Top / Bund


Peter Fjelstrup
( 66)
138 dage siden (30/12-2011 13:12) 
#6

Stemningen er fanget i flugten. Jeg har selv denne lidt mærkelige nostalgiske følelse omkring mine forældres arbejdsliv. Socialrealisme er ellers ikke min kop te, men du har givet den et poetisk anstrøg. Min mor er fra Bandholm og min far fra Tølløse.

Men kan vi måle deres lykke og fortrolighed og tilfredshed med livet igennem disse lidt "stakkels-tilbagebliks-briller"? Jeg tror vi gør dem uret. Men du har da ret i, at vi har nået meget for ikke at sige alt igennem fagforeningsarbejdet.

Dit digt er et værdigt eftermæle over en livsholdning, som ikke findes i dag, men som heldigvis stadig er indbygget i vores samfund

Top / Bund


digterinden
( 18)
120 dage siden (18/01-2012 01:26) 
#7

Hvor var digtet bare dejligt at læse! Man lever sig helt ind i selve "historien." Jeg kan godt forestille mig at leve i selve digtet og svæve mellem fortid og nutid. Det er så fantastisk skrevet. Det skal da udgives i en bog en dag - andre skal nemlig også have lov til at læse et af dine skønne og meningsfulde digte! Jeg håber du læser denne her kommentar! Du er en af mine yndlings digtere herinde, helt sikkert! Det er så sejt du kan skrive sådan noget her. Det viser også hvor stærk du egentlig er indeni. Varme kram herfra :-)

Top / Bund


Glæd forfatteren, skriv din kommentar eller kritik - kort som lang

Du er meget velkommen til selv at give en kommentar til denne tekst, hvad enten det er ros eller ris. Vi forbeholder os dog ret til at slette kommentarer uden særligt indhold eller med indhold der ikke er relevant i denne forbindelse.

Fyldepenprofil

Du skal benytte en fyldepenprofil når du vil kommentere tekster på Fyldepennen, klik her for at oprette en.

Med en fyldepenprofil får du endvidere udnyttet alle funktionerne på Fyldepennen. Du kan fx kommunikere via interne breve, sælge dine brugte bøger, skrive i dagbog, få lettere adgang til din egen forfatterstatistik, give din mening til kende i debatterne, deltage i skriveøvelser, få hjælp til betalæsning og meget mere.


  © 1999-2012

          Følg Fyldepennen på Twitter