Hej dagbog, - Jeg købte 2 salat blandinger i dag.. Jeg tænkte min far havde brug for det i sær. Han havde købt 2 pizza brød jo, som vi fik den anden dag.. og ja, jeg synes de smagte ok, - lidt som et hvidløgs brød. De kostede 10 kr pr stk, - og jeg vidste bare, da han viste mig dem, at det ikke ville være noget for ham. Det var det heller ikke, - salaten som jeg købte til ham, kunne han godt lide..
Jeg skal ind og se med på DZ streamen om lidt, - det er lidt fedt, fordi han som sagt er totalt inde i biblen, - så meget at han kan ordere på græsk og hebræisk. Sidste uge var det "din gud er fiktiv, modbevis mig" - denne uge er det "Jesus var en løgner og bedrager" - Hvor han så griber ned, og viser hvordan INGEN profetier blev opfyldt med ham.
Det er underholdning at se ham smadre de religiøse på deres egen bibel. Det er live, så alle religiøse kan stille op, og prøve.. det går efter "kom frisk" modellen.
Jeg tænker dog mere og mere, at hoved målet må være, at lære folk at tænke! så vil ateismen falde med.. men folk kan godt være ateister uden at ha lært at tænke.. Vi ville klart få en bedre verden, hvis vi lærte folk at tænke.. religionens fald i sig selv bør ikke være nok..
Hvis folk kunne tænke kritisk, - ville trump næppe være kommet til magten! folk ville ha set hans retorik, og afsværget ham med det samme. Ingen siger "jeg er den bedste" til flere ting.. uden at lide af en dunning kruger..og ja, lide.. det gør ikke ondt på folk der lider af dunning kruger.. kun på dem der er omkring vedkommende..
Det er med stupiditet lidt som at dø, - når folk er dumme/døde, så gør det ikke ondt... kun på dem der er omkring.
Det er min lærdom ud i at reflektere kritisk, der rigtig har åbnet mine øjne for, at være der for min familie. Min bror har ikke den lærdom, han render ikke og køber noget som helst til andre.. som jeg gør.
Min brors kone var der, da jeg kom hjem til min far i aftes.. Hun sagde at den store pose popcorn havde gjort lykke.. det havde fået det mindste barnebarn til at spærre øjnene op, da han så den sæk popcorn.. hehe.. de havde så set film sammen,... 4 skåle popcorn.. også var der stadig mange i posen endnu.. Jeg vidste de ville kunne få noget godt ud af det :) tanken var rullet igennem mig da jeg så posen..
Heh, - jeg er 100% ligeglad med, hvad andre tænker om mig.. i sær hvis de ikke engang når mig til sokkeholderne når det gælder evnen til at tænke..
Der er en ældre mand, der engang imellem sidder ved postkasserne.. han sidder og ryger.. han ser ikke vasket ud. Jeg kan ikke sige, om han er det..han ligner en der arbejder med hænderne..
Nå, Jeg kan se at DZ er i gang med at streame.. overskriften hinter til, at han tager en aften med en chatbot.. nok for at vise, hvor lidt chance de har overfor en ateist der har lært at tænke kritisk... tit er de dog bedre end religiøse, de bots.. fordi de ikke har den personlige bagage af, at blive sur.. når de ikke kan klare sig i en debat.
Det at tænke kritisk betyder ikke, at man skal afvise alt! Der er forskel på påstande.
haha, - Det er en katolsk chat bot :) han køre rundt i cirkler.. "blev jesus korsfærstet kl 9" - Botten.. "ja,.." der står han er i retter gang klokken 12.. hvordan kan en korsfærst være under retter gang kl 12? - hehehe...
så gik han videre til paul, - er mose loven for evig? botten.. ja.. var poul under mose loven.. botten "ja" men paul siger, at han ikke er under mose loven.. haha.. Hvis en gud siger, at man skal følge loven for evig..så kan det ikke både være sådan, og ikke sådan..om den er ændret eller ej.. kan man ikke både være under og ikke under loven.. - Det er vildt underholdene, som han rykker rundt med den nye katolske bot..
heh.. DZ, - er voldtægt nogen sinde moralsk retfærdig imod en kvinde, for mandens fejl? - botten.. Nej.. DZ - ok, hvad er straffen for davids kone i 2. samuel 12.. hehe.. han giver den tæsk :)
Skriv kommentar
Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.