Rig hos Gud


5 måneder, 20 dage siden 1 kommentar Livshistorier hverdag selvbiografi

4Gaven i at nå sin bund
Intet skaber · så store og positive · forandringer · i ens liv, · som at ... [...]
Aforismer og gruk · livsrefleksion, forandring, krise
12 dage siden
2Gylden
Gyldne tider · Gyldne liv · Gyldne venskaber · Gyldne samtaler · Gyldne m... [...]
Digte · skønhed, stemning, øjebliksbillede
14 dage siden
1Mine grimmeste sider er en gave
Alt det jeg kan skamme mig over, alle mine ufine sider er i virke... [...]
Blandede tekster · livssyn, følelse, ansvar
22 dage siden
3Had er, når mit sande jeg forsøger at kommu...
Hvor ville jeg ønske, at jeg var mere kærlig imod mig selv. Jeg e... [...]
Blandede tekster · opmærksomhed, uretfærdighed, eftertænksomhed
1 måned, 5 dage siden
1Jeg spinder halm til guld
Jeg finder de særlige gaver · De bedste bøger finder mig · Jeg laver ... [...]
Blandede tekster · virkeligheden, lyksalighed, udvikling
1 måned, 7 dage siden
0Der er en mening med de kampe, du gennemgår
Til håb, opløftning og inspiration. · Smerten du gennemgår er ikke ... [...]
Blandede tekster · livsrefleksion, udvikling, krisehåndtering
1 måned, 20 dage siden
2Mit hjerte
Mit hjerte tager ikke fejl · det ved godt · hvad der er det rette · for... [...]
Digte · tanke, overgivelse
1 måned, 27 dage siden
2Jesus min elskede
Tak Jesus for livslang romance med dig. · Tak at jeg i dig har fund... [...]
Blandede tekster · lyset, eftertanke, reflektion
2 måneder, 16 dage siden
4Frelse, kaos, anker
Min frelse blev både mit anker og mit kaos. · Troen blev mit fundam... [...]
Livshistorier · virkeligheden, facade, svigt
2 måneder, 24 dage siden
1Julegave ide
Hvorfor ikke give en helt særlig oplevelse, der er langt mere rig... [...]
Blandede tekster · lyd, stemning, afslapning
3 måneder, 5 dage siden

Puls: 23,5

Publiceret: 10
Afgivet: 5
Modtaget: 24
Christina Harritz (f. 1975)
Den rigdom jeg ikke kendte til, før jeg mødte Gud, ser således ud for mig.

Åndens nye liv kom lige efter, at jeg begyndte at søge Gud.
   Det første var Helligånden, som viste sig som en spirende fornemmelse og glæde i mit indre. En fornemmelse for mit eget indre, jeg ikke havde været i kontakt med før.

Før jeg kom til tro, mærkede jeg et gabende tomrum og en længsel indeni.
   Langsom efter at jeg blev døbt, begyndte jeg at fornemme en spirende fornemmelse af Helligånden i mig. Det siges, at når man bliver døbt, modtager man Helligånden.

Et håb så stort voksede i mig.
   Håbet om at dette var en ny start i mit liv. Jeg var så spændt og i forventning til ,hvad dette nye liv ville bringe mig.

En kreativitet voksede frem. Ideer kom til mig. Jeg fik mange billeder, og særligt kunsten blev levende for mig.

Jeg begyndte at lytte til anden og meget mere glædelig musik. Lovsang og gospel kom på hitlisten. Hvor var det bare meget mere glædeligt at synge for Gud, end alle de evendelige ulykkelige kærlighedssange, jeg ellers havde lyttet til.
   Min musik fik et ordentligt kvalitetsløft. hvor jeg før blev længselsfuld eller dagdrømmende, og urealistisk af min musik, blev jeg nu fyldt med glæde. Det er nu en gang mere livsbekræftende at synge for Gud end til en eller anden ekskæreste eller et drømmescenarie.

Jeg fik noget nyt at leve for. Jeg fandt med min tro en langt større mening, end hvad jeg før havde levet for.
   Hvor jeg før gik på arbejde for at overleve og tjene til føden, levede jeg nu for at tjene Gud.
   Jeg blev så glad ved, at jeg læste i bibelen, at Gud har kaldet mig til en herlig tjeneste. Jeg begyndte passioneret at gå efter mine drømme.

Min frygt blev taget fra mig.
   Frygten for at blive arbejdsløs. Frygten for at komme på dagpenge. Frygten for andre mennesker.
   Jeg begyndte at leve i tillid til, at Gud ville sørge for alle mine behov, som han har lovet. Og det har han altid gjort. Jeg har aldrig manglet noget.
   Jeg har endda fået meget mere end mine behov dækket.

Hvor jeg før er vokset op med, at 'man kun kan bruge sine penge en' gang', og at man derfor skal holde godt på dem, begyndte min tro og tillid at vokse, og jeg begyndte at give tiende og give til hver hjemløs, jeg så.
   Jeg oplever, at det er velsignet. Jeg har intet manglet. Tvært imod har jeg hver måned overflod på min konto. Endda så jeg også kan spare op ved siden af.
   Jeg har i sandhed intet manglet.

'Det er saligere at give end at få', siger Jesus, og det må jeg sige. Jeg oplever, at jeg bliver velsignet i glæde. Og hvor jeg førhen følte mig fattig, føler jeg mig nu mere rig end nogensinde før. Så længe jeg giver, kan jeg ikke føle mig fattig, og at jeg mangler noget.

Min rigdom vokser ved at jeg opdager, at der er så uhyre mange måder at tjene penge på, hvor jeg førhen kun så en måde via løn.
   Om måde at tjene penge på må jeg fortælle en anden gang.


At være rig hos Gud betyder for mig, at jeg aldrig er alene. Jeg har altid fællesskab med Jesus.
   Førhen mærkede jeg ensomhed, om end jeg havde venner, fordi ingen mennesker kan udfylde det tomrum, jeg følte indeni. Et tomrum kun Ånden kan udfylde.

At være rig hos Gud betyder, at jeg er blevet langt mere iderig og bedre til at spotte muligheder, jeg ikke før lagde mærke til.
   Jeg lever nu som om, at intet er tilfældigt, så bare ved at gå på biblioteket og læse blade, kan Gud tale til mig med nye inspirationer.

At være rig hos Gud betyder, at jeg har fået en fortaine af drømme og visioner for lang tid ud i fremtiden.
   Jeg betvivler ikke længere mine drømme, hvor jeg førhen altid havde ti gode grunde til at en drøm ikke ville gå i opfyldelse på grund af min manglende tro.

Rigdom hos Gud betyder, at jeg sjældent keder mig, fordi jeg har set, at verden er fuld af Guds herlighed. Jeg er blevet langt bedre til at spotte muligheder.

For den der kan beskæftige sig selv, koster livet ikke meget.
   Jeg har fået en konto i himlens bank.
   En uudtømmelig kilde.

Livets kilde...

Skriv kommentar

Teksten er publiceret 24/09-2025 13:19 af Christina Harritz (Anniina) og er kategoriseret under Livshistorier.
Teksten er på 738 ord og lix-tallet er 25.

Log på for at skrive en kommentar til denne tekst. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.

5 måneder, 16 dage siden
#1 Hawraa Ghaieb (Hawraa)
Hej Christina

Mange tak for at dele din smukke og dybe fortælling. Det er meget stærkt at læse om, hvordan dit møde med Gud har fyldt tomrummet, givet dig håb, glæde og en ny kreativitet. Jeg mærker tydeligt din taknemmelighed og glæde over at have fundet mening, tryghed og rigdom i troen, en rigdom, der ikke handler om ting, men om fred, håb, fællesskab og inspiration.
Jeg kan rigtig godt lide dine ord, fordi jeg kan genkende mig selv i det, du skriver. Alle kan svigte, men Gud svigter aldrig, især når man lægger alt i Hans hænder.
Din tekst minder mig på citater som står smukt i Koranen: “Gud er med de tålmodige”. Og et andet sted: “Gud elsker dem, der stoler på Ham”.

Tak for at dele.

Vh.
Hawraa
5 måneder, 16 dage siden

E-bogen kan læses på iPad, iPhone, iPod Touch og Mac, samt andre e-bogslæsere som understøtter EPUB-format.

EPUB (kort for electronic publication; alternativt ePub, EPub eller epub, hvor "EPUB" er foretrukket af formatejeren) er en fri og åben e-bogsstandard af International Digital Publishing Forum (IDPF). Filen har filendelsen .epub. EPUB er designet til ikke at være formateret til et bestemt papirformat, hvilket betyder at e-bogen dynamisk kan formateres til den enkelte e-bogslæsers orientering, skærmstørrelse og skærmopløsning.