Selvforglemmelsens udfordring


1 måned siden 2 kommentarer Digte

2Blålys og jordskælv i lommen
Verden er holdt op med at sove. · Den blinker taktfast fra natborde... [...]
Digte
15 dage siden
2Hjørdis - et folkesagn om det, der husker!
I. Den nat hun blev født · Det var i en tid, hvor menneskene stadig... [...]
Eventyr og fabler
22 dage siden
2Nøkken i gadekæret
Der var engang for meget længe siden, eller var det i går? Det va... [...]
Eventyr og fabler
26 dage siden
2Huldre fra havet
På en fjern del af den grønne ø, hvor havgusen ofte lagde sig som... [...]
Eventyr og fabler
27 dage siden

Puls: 66,6

Publiceret: 8
Afgivet: 27
Modtaget: 18
Stig Colbjørn Nielsen (f. 1950)
Så skete det alligevel
Atter en gang igen i dag
De dybe tanker tog mig
Og tiden ophørte

Måske nye tanker fødtes
Uden jeg opdagede det?
Jeg ved jeg skuffede dig
Fordi jeg ikke kom

Tankerne fyldte min verden
En ubevidst egoisme
Som ramte dig hårdt igen
Kan du tilgive mig?
Forfatterbemærkninger
Fra Poesiens blå blomst, en digtsamling.

Skriv kommentar

Teksten er publiceret 12/02-2026 20:07 af Stig Colbjørn Nielsen (Colbjørn) og er kategoriseret under Digte.

Log på for at skrive en kommentar til denne tekst. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.

29 dage siden
#1 David Hansen (David H)
Hej igen Stig
Det er ikke let når man lader tankerne flyve og det får konsekvenser for medmennesker i form af glemsomhed.
Egoisme eller tankeflugt, kald det hvad du vil, men jeg tænker at enhver har prøvet at glemme tiden - og ikke nødvendigvis, fordi vedkommende er selvglad eller egoistisk - men fordi hovedet har brug for en naturlig pause fra alt og alle.
Håber der er tilgivelse at hente.
Mvh. David
29 dage siden
28 dage siden
Svarkommentar
Stig Colbjørn Nielsen (Colbjørn)
Ja, det bestemt jeg har! Tusind tak, fordi du tog dig tid til at sende et par tanker omkring dette digt. Det er i øvrigt ofte med i de forskellige oplæsninger, jeg som forfatter havne ude i.
Mvh
Stig
28 dage siden
27 dage siden
#2 Cecilie Regitze Økjær (CecilieRegitze)
Det er et fint og sårbart digt med en stille tyngde. “De dybe tanker tog mig” er malerisk og samtidig meget genkendeligt.
27 dage siden
27 dage siden
Svarkommentar
Stig Colbjørn Nielsen (Colbjørn)
Tak Cecilie!
Mvh
Stig
27 dage siden

E-bogen kan læses på iPad, iPhone, iPod Touch og Mac, samt andre e-bogslæsere som understøtter EPUB-format.

EPUB (kort for electronic publication; alternativt ePub, EPub eller epub, hvor "EPUB" er foretrukket af formatejeren) er en fri og åben e-bogsstandard af International Digital Publishing Forum (IDPF). Filen har filendelsen .epub. EPUB er designet til ikke at være formateret til et bestemt papirformat, hvilket betyder at e-bogen dynamisk kan formateres til den enkelte e-bogslæsers orientering, skærmstørrelse og skærmopløsning.