17 år siden

Den stille helt

Split mig ad - Kasper Lun...
Kasper Lund ...
9 år siden
En velfærdsengel søges i ...
Regitze Møbi...
10 år siden
Perfektionismen dræber mi...
Neola
4 år siden
Ferieafslutning
Hanna Fink (...
11 år siden
!tdnevmO
Camilla Rasm...
16 år siden
første skoledage og leven...
Michala Esch...
15 år siden
Lykkedes at ride igennem ...
Regitze Møbi...
10 år siden
Er godt på vej til at bli...
Bogelsker
13 år siden
Hvad er en helt?

En helt er ham der reagerer! Det er Hende der tør gøre en forskel. Det er dem der tør tage udfordringen og se farerne i øjnene.
Det er de mennesker der bryder ud af deres komfortable zone og udfordrer skæbnen. Dem der tør stille spørgsmålet til sig selv. Dem der agter at stå ved! Dem der vil lære nyt og dem der vil kaste alt de har for hvad de tror på og være villige til at give det ultimative offer: Sit eget liv i kampen for det man står for.

vi alle har en sjæl der gløder inden i os. Nogle er som små stearinlys i vinden, andre som skovbrande i fuldt flor.
Og ALDRIG! må man glemme denne vigtige lektie her i livets store teater:

Vi er Helten i vore egne liv.

Mine damer og herrer. Bliv og vær de helte I er. Læg tvivlen fra jer! Kast jeres hæmninger til side og gå ud og gør hvad det er I gør bedst!


Slå et slag for den gode sag!

Løft i flok eller enkeltvis bare der løftes i massevis!


"Og kun ved at være den bedste af dig
Kan du leve, lade leve og lære
Og jo mere du lærer på livets vej
Jo tungere læs kan du bære"

Jakob s. Arndal
Tanker om livet

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Den stille helt er publiceret 27/01-2008 01:59 af Jakob Arndal (Takana).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.