Undervisning
Hanna Fink (...
12 år siden
Tudefjæset - Kasper Lund
Kasper Lund ...
9 år siden
Når vi nu snakker om posi...
Luna Mø
8 år siden
Split mig ad - Kasper Lun...
Kasper Lund ...
9 år siden
Frækt Honey
Kenneth Hvid...
1 år, 3 måneder siden
Har leget lidt med comput...
Poul Brasch ...
11 år siden
Jeg ønsker mig ord - nye ...
Olivia Birch...
10 år siden
Tankers paradis?
Katrine Søre...
11 år siden
Jeg var inde i byen i går, for at købe et gavekort til Futte. Han er den eneste som jeg køber julegave til, med undtagelse af mig selv selvfølgelig. Overfor er Føtex, er der en af de der midlertidige butikker, som popper op i en kortere periode. Jeg gik derind af nysgerrighed. Blev mødt af et stativ med rosetter. Den første og bedste jeg fik øje på, var en hvorpå der stod ”verdens sødeste datter.” Pludselig var der en som sagde ”hej mor.” Jeg vente mig om, og der stod min verdens sødeste datter. Det var sku lidt spukky.

I onsdags sagde jeg til Claus, at jeg savnede hans mor. Dagen derpå fik vi et julekort fra hende og svigerfar. Der var en fortrykt tekst, som var underskrevet. Nederst i venstre hjørne havde hun skrevet ”savner jer.”

Samme dag var jeg ved lægevagten om aften. I forbindelse med Claus forkølelse, fik han tilmed ravet sig en lungebetændelse. Lægen konstaterede bronkitis ved mig. Har det allerede bedre.

Futte har lige skrevet en sms. ” hej. Jeg kikker lige forbi ved 10 tiden, med kage til kaffen.” Må hellere komme i tøjet, og lave noget frisk kaffe.

Skal ned jule sammen med min far kl. 11.00

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Julegave etc. er publiceret 23/12-2011 09:26 af Turid Nielsen (Tasma).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.