Nye spisevaner

De ligger der.
Ruth Christe...
8 år siden
Skagen
Peter
11 år siden
Fredag 21 Marts - 2014
Sine Simonse...
11 år siden
sov lidt længe
Kenny Raun (...
9 år siden
Tag et lyn.
Regitze Møbi...
10 år siden
En krone for dine tanker?
Karen Kris
10 år siden
Bon jovi
Martin Micha...
5 år siden
Flæskesteg og brækkede ri...
Olivia Birch...
10 år siden
Skam over sæd og æg - Kas...
Kasper Lund ...
9 år siden
Ja, så fik jeg endelig taget mig sammen - startede småt i ugens løb, og stoppede så unoderne igår med en sidste pizza i MEGET lang tid.
Vægten ser jeg ikke før imorgen, og jeg ved den er grum... men så må vi se hvordan det går.

Nu har jeg fået 2 bøger i denne uge vedr. retningsregler, opskrifter tips mm - begge på dansk.

Menuen i aften var en lækker cremet porre/asparges-suppe.
Imorgen regner jeg med at "morgen"maden bliver stegte æg m. tomater osv. - aftensmaden... tror vi spæder resten af suppen op, smider lidt asparges i og tja... hvad frokost mm bliver ved jeg ikke - ikke endnu.
Indtil nu har jeg ikke været brødsyg, har ellers spist mange toast, pizza, lasagner mm på det sidste - må bare håbe at jeg ikke kommer til at lide under low-carb-symptomer.

Fik idag også fat på ketostix (nej, de "udvidede" da mit apotek ikke havde dem), en masse "sunde" olier, eddiker, dijonsennep mm.


Noget andet er, at forleden var jeg milimeter fra at tude uden årsag - og få timer senere... M-day.
Synes at se et mønster.....

Regner med at sidde med søs i røret (den lille af dem) en del imorgen, da hun nok får æren af at installere sin windows om selv, helt alene ;)

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Nye spisevaner er publiceret 17/01-2004 19:52 af Annika Pedersen (Annika).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.