15 år siden

30 minutter og 20 sekunder

Spaden, og Distortion - K...
Kasper Lund ...
9 år siden
Jeg kan ikke nå's!
Katrine Søre...
11 år siden
Rich's og kaffebønner bla...
Camilla Rasm...
10 år siden
Så er jeg i gang med en h...
Carsten Cede...
10 år siden
Tiden er går
Halina Abram...
7 år siden
Lokumsdyret
Regitze Møbi...
10 år siden
Åh ja mere det føles så g...
Maria jayash...
1 år, 11 måneder siden
Jeg inklinerede som det s...
Olivia Birch...
9 år siden
Aargh! Livet er uretfærdigt
Den gang skulle opskriften følges, denne gang skulle jeg være tip top gearet til morgenløb:

Op en halv time før. lidt knækbrød med marmelade og et pænt glas vand, opvarming til Cubansk salsa. Kroppen er klar til en kvik 5 km.

Og så det dumme mandfolk, han ligger og bobler, springer ud af sengen, springer i tøjet og løber som en hare. Jeg tonser langt bag ham, hiver efter vejret, mit gamle kyllingstore hjerte og fedttilstoppede blodårer kan slet ikke ilte i den fart. Han løber turen på 28 minutter til trods for at han ikke har løbetrænet fast!

Det er snyd, fordi han har nye årer ved hjertet, rene og pæne, helt uden remoulade. Det er ikke fair play, for her har jeg trodset regn, storm og slud i 4 år, slidt 4 par løbesko op, ligget underdrejet på grund af overbelastning og så gør han det mod mig.

Jeg vil ikke sove hos ham, jeg tage ferie alene, gå i byen alene, nægte ham sex, insistere på at se romantiske DVD'er, når der er landskamp eller kvalifikationsturneringer, varme hans bajere i mikroovnen, binde knuder på hans pyjamas, gøre hovedrent søndag eftermiddag!

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget 30 minutter og 20 sekunder er publiceret 31/07-2009 11:59 af Calypso.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.