lille spejl på væggen

Driving home for Christma...
Camilla Rasm...
8 år siden
Molly og X
Enantiodrom
9 måneder, 20 dage siden
Tanker
Racuelle Hei...
7 år siden
Galleri partner
Poul Brasch ...
7 år siden
Forandring
Hanna Fink (...
9 år siden
Fremtid og nutid
Lisa Brøndbe...
4 år siden
Bornholm2
Michala Esch...
16 år siden
Messingmænd og mirakelkur...
Marlene Gran...
12 år siden
Resume af projekt SØNDAGS...
Martin Micha...
5 år siden
Hej dagbog, - jeg dykkede ned i mit arkiv igen.. for at se om der ikke var et eller andet mere, jeg kunne hive op fra fortiden.. og bruge til en sang! - fuck jo! Jeg har været igennem en del af det jeg har skrevet, og de fleste gange har jeg tænkt.. Nej, det er ikke godt nok.. men endnu engang tænke jeg, - den her prøver jeg lige og ser, om den ikke er god nok... og DAMN! den er jo anstændig... Så jeg fik lavet et omkved til sangen.. Som handler om hvor overfladisk måden er, kvinder tit vælger en partner.. anyway.. enhver sang skal ha et omkved.. og dette blev også lidt et hook..

"Mirror, mirror, cracked and cold,
Can't reflect a heart of gold
You chase the light but miss the flame
All that beauty, just a name
I won't play that shallow game
Love is real - not just acclaim"

og Bum! så havde jeg som sagt en anstændig sang.. - ååh ja, så kom tankerene.. Hvilken type sang skal det være.. der er meget at vælge imellem.. western, classic, gospel, rock.. pop..og 90 andre typer.. som man kan sammensætte..

Jeg valgte at prøve med "- Pop Rock - Sprechgesang" - en eller anden dag, kunne jeg godt tænke mig at gå online.. også sidde og lave en sang, imens folk kan kigge på.. også få den sunget af en bot, så folk kan se hele proceduren. Jeg har et godt stort arkiv af tekster.. desværre er mange af dem alt for tragiske.. eller sagt på en anden måde.. Hjerte/smerte.. Fuck my life! - men ind imellem er der de har perler..som jeg dykker efter nu..

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget lille spejl på væggen er publiceret 16/04-2025 22:49 af Kenny Raun (thejester).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.