Illustratordrømme - del 3

11.09.2016
Marianne Mar...
8 år siden
Hurry up!
Julie Vester...
11 år siden
Dagen idag virker langsom
Kellany Bram...
12 år siden
25.09.2016
Marianne Mar...
8 år siden
Vent på mig
Halina Abram...
7 år siden
Højskolehjemkomst.
Hanna Fink (...
11 år siden
Torsdag d. 3/8-2018
Smukke Emma
6 år siden
Lus og små ligkister
Regitze Møbi...
10 år siden
Hej. Og farvel igen. - Ka...
Kasper Lund ...
8 år siden
Hvordan går det så ...?

Har fået lavet de lovede illustrator-tests til Bella Cards. Hende, jeg skal snakke med om et muligt job, er bortrejst indtil onsdag. Men skulle så gerne få svar inden weekenden.

Krydser fingre for, at de kan lide mit arbejde ...

Og så har jeg sendt emails ud til 10-12 forlag og gjort opmærksom på, at jeg altså eksisterer.

Kun overraskende få har svaret tilbage, at de har modtaget min email, hvilket jeg finder lidt *biip*. Om de så ka bruge mig eller ej, så burde man da altid i det mindste sende et standard-modtagelses-respons.

Oh well!

Et par stykker har svaret, er nu kommet i deres kartotek.

Og så knokler jeg ellers på med at få udbygget min port folio. Alt sammen malet i Photoshop.

(Interesserede kan søge efter Lullu84 på Tegnebordet.dk eller finde link via min Forfatterprofil her på pennen.)

Synes faktisk det går meget godt. Har stadig meget at lære, men taget i betragtning, at jeg ikke har arbejdet længere tid med Photoshop, så er jeg efterhånden blevet meget gode venner med programmet.

Så nu kan jeg jo kun klø på, krydse fingre og blive ved med at øve mig :)

Måske kan jeg en dag illustrere en bog for en fyldepenner ... jah, man har jo lov at drømme ;)

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Illustratordrømme - del 3 er publiceret 09/02-2009 16:03 af Luise A. Eriksen (Lullu84).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.