2 år siden

En ven i et andet land

Gamle skole
Nikitaolsen1
8 år siden
Konklusion vakget 2019
Martin Micha...
4 år siden
Farvel i morgen..
HCDitte
9 år siden
Fuldkomment flyverskjul
Regitze Møbi...
9 år siden
Dobbeltmoralsk miljøforkæ...
Merida Dunbr...
4 år siden
Resume af projekt SØNDAGS...
Martin Micha...
4 år siden
Bare endnu en torsdag
Barepernille
9 år siden
Genboen.
Ruth Christe...
7 år siden
Jeg har en ven i et andet land. Et land langt langt væk. Jeg har kendt ham i mere end 20 år og vi har set hinanden flere gange men ellers har vores venskab været et online-fænomen længe før Teams og Zoom. Men vi har mistet kontakten. Vi skrev sidst sammen i maj 2017, kan jeg konstatere ved at søge i gamle mails.

Det var før Covid-19 og hans land har været noget hårdere ramt end vores lille smørhul. Desuden kender jeg ham som en frihedselskende kyniker og fatalist, så hvis der er en person, som ville give fanden i hele lortet og gøre som han plejer, så er det ham.

At kontakte ham har længe været på min to-do-liste. Vi plejer jo lige at holde hinanden opdateret og fire år er bare for dårligt. Jeg skrev og fik besked tilbage med, at emailadressen er nedlagt. Skrev til hans kone, samme svar tilbage. Fandt en email til hans gamle mor, som jeg også kender, og skrev "what's up"? Remember me, the danish dude?

Svar tilbage: "Han er død for tre år siden. Jeg vil gerne fortælle dig noget mere men ikke i en mail. Du kan ringe. Undskyld jeg ikke har kontaktet dig. Det hele er en lang sørgelig historie".

Død før Covid-19 - konen ikke til at træffe og hans mor mener ikke, at man kan give flere detaljer i en email.

RIP min ven.

Den kommende tids mest mærkværdige telefonsamtale: afdød vens mor!

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget En ven i et andet land er publiceret 10/08-2021 13:20 af tcbk.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.