1 år, 9 måneder siden

Slut prut

Skovtur
Jytte Westen...
11 år siden
Beskæring af roser
Hanna Fink (...
12 år siden
Masser af fest til mig :/
Michala Esch...
12 år siden
Med hovedet et vist sted
Caby
10 år siden
Flæskesteg og brækkede ri...
Olivia Birch...
10 år siden
Min beskrivelse på livet
Shawn Cee (J...
9 år siden
Sig appelsin - Kasper Lun...
Kasper Lund ...
9 år siden
Lidt af det ene og det an...
Michala Esch...
17 år siden
Årsdag
Mikala Rosen...
12 år siden
(The Price Of A Prophet) ...
Junior Chris...
2 måneder, 16 dage siden
Faldskærmsudspring - Kasp...
Kasper Lund ...
8 år siden
Jeg skrev en tekst jeg sk...
Regitze Møbi...
10 år siden
Lidt af hvert
Hanna Fink (...
8 år siden
I morgen, en ny dag, en ny start. Jeg har igennem min sygemelding været lidt for glad for køleskabet. Har ladet følelserne og lysten tage overhånd. Hmm det hele er noget lort = chokolade. Træls = køleskabet. Øv altså = alt andet der kan spises! Selv om jeg ikke har en vægt, udover køkkenvægten, så kan jeg mærke at jeg har taget på! Op på hesten igen og sådan bliver det.
Jeg har haft 3 grumme weekender. Den første da vi havde et par af naboerne inde og spise. Den anden var en veninde og hendes mand her ude og grille, og i går var jeg afsted med et par veninder. Claus havde fået et "gavekort" til hans fødselsdag af 2 af hans sønner. Først skulle de ud at spise, så på bryghus og til sidst et sted hen og have god rom med høj cigarføring. Jeg tog afsted med den ene af mine veninder, og senere sluttede en anden sig til. Claus var allerede hjemme kl. 20.00 og havde fået som hatten passede. Mine veninder havde desværre hver for sig planer for søndagen, så jeg var allerede hjemme kl. 23.00. Sådan i gennemsnit plejer jeg at få noget at drikke 3 - 4 gange om året, så jeg er lidt foran. Men skidt pyt jeg har hygget mig.
På det sidste værtshus vi var på, kom der en mand og en meget beruset midaldrende kvinde ind. Af erfaring kunne jeg godt se, at det ikke kun var i går aftes hun fik en tår over tørsten. Den ene af mine veninder arbejder med ressourcesvage forældre og udsatte børn, så hendes omsorgsgen kom lige på arbejde. Jeg var som udgangspunkt ikke bekymret for hende. Hun sad sammen med 2 mænd. Hun var fuld og fred være med det. Men da en af mændene og hende ville gå, skulle min veninde absolut havde at vide hvor de skulle hen. De skulle med en taxa sagde manden og forsatte. Så vente hun sig imod og bad mig om at få fat i taxachaufføren, for det kunne gå helt galt. Nu ser jeg jo rigtig meget og møder rigtig mange mennesker via. mit arbejde, og hvis jeg ser noget der skal reageres på, så gør jeg det. Men altså ingen alarmklokker. Jeg må bare konkludere at hun kommer for sjælden i byen.

Må hellere gå ind stuen og se til om Claus er taget til Sovstrup.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Slut prut er publiceret 16/07-2023 19:17 af Turid Nielsen (Tasma).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.