Ring the bells that still...
Bastian
12 år siden
Verdens smukkeste foto
Ace Burridge...
12 år siden
Selvudvikling et moderne ...
Bella Donals...
9 år siden
Juletid
Gittepigen
12 år siden
Jeg gør det snart
H.P Moeller
8 år siden
ægte skriveglæde
Jette Peters...
8 år siden
Dagen tiltaget med 1 time...
Hanna Fink (...
7 år siden
Fredag 21 Marts - 2014
Sine Simonse...
11 år siden
Hej dagbog, - jeg læste lige, at der var en gruppe danskere der var begyndt at boykotte amerikanske vare. Det er for så fint nok, men jeg tænker bare..coca cola f.eks bliver lavet i min by.. så det er ikke import. Pengene går selvfølgelig stadig til et amerikansk firma.. hvor mon folk sætter grænsen.. går de efter import vare, eller også firmaerne?

Jeg så lige en film med folk fra canada.. de er totalt igang med boykot! Mange butikker hjælper simpelthen med, hvad der er vare fra usa..og jeg så et sted, hvor de nu lagde amerikanske vare nederst på hylden.. jeg mener vi i eu bør komme i gear og gøre noget af det samme.. men overveje hvad skader usa, og hvad skader ligeså meget os.. for hvis vi laver noget son f.eks coca cola.. så er det danskere arbejdes pladser det også kan gå ud over..

Vi er nød til at være klinisk med hvad vi gør..noget bør vi gøre.. vi har en enestående mulighed for sammen med resten af den fri verden, at sende usa en syngende lussing..

Jeg vil prøve at finde ud af, hvad folk snakker om af vare..jeg læste lidt i berlingske, at de mente at man så ikke støttede den lokale købmand, hvis man ikke købte amerikansk.. men det handler jo ikke om ikke at komme hos en købmand, men om at vælge alternativer der hvor man kan.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Boykot er publiceret 10/02-2025 23:43 af Kenny Raun (thejester).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.