20 år siden

Dansk når det er...VÆRST!!!

Katten ude af sækken
Suree Lio (L...
12 år siden
Lus og små ligkister
Regitze Møbi...
10 år siden
Nattens ven - søvnløshede...
Betina Holm
8 år siden
P's liv, en skriveproces ...
Camilla Rasm...
11 år siden
D. 26/10-2012
Louise Jørge...
12 år siden
Hvis jeg havde tid.
Jytte Westen...
11 år siden
Vi pakker sammen
Ragnhild Bac...
11 år siden
Tomhed
Majtb
10 år siden
starten på noget.
Liza Abildsk...
10 år siden
Fra jam til pølsefest
Martin Micha...
5 år siden
Oktober
Camilla Rasm...
11 år siden
Far i Himlen
Rebecca Rahb...
10 måneder, 25 dage siden
4 år føles som i går.
Jønsse
8 år siden
Tanker
Luxuryline
10 år siden
Cykelmareridtet og satans...
Carla Krogh ...
9 år siden
Tanker om vægge med udsmy...
Olivia Birch...
10 år siden
Ferie
Hanna Fink (...
8 år siden
Danmarks skønhed
Halina Abram...
1 år siden
Åh en anelse hovedpine kan jeg nok ikke løbe fra hertil morgen.

Jeg tilbragte aftenen i selskab med min kære moar.
Siden hendes stooore operation fredag, har havde hun været alene hjemme og plejet sin mund! Med blød kost og knapt så meget øvrig bevægelse af mundtøjet, havde hun kunne holde de værste smerter af vejen.

Det holdte dog kun til jeg kom...

Hun lignede en fortumlet skov-trold i ansigtet. Halvdelen af hendes ansigt var hævet og kiggede man på hendes siluet, ja så lignede hun bare en tegneserie-figur.

Jeg anser ellers mig selv for at være en rimelig sympatisk person, men jeg kunne slet ikke holde grinet tilbage da jeg så hende...det kunne hun heller ikke og smerterne tog mere til.

Vi så Dansk melodi grand-prix. Det gjorde det selvfølgelig ikke bedre! Vi gjorde tykt grin med hele flokken (nej ingen af os er særlig "danske" når det kommer til det grand-prix).
"I can make you SWEAT..uh-la-la-la".
Vi sad der med vin og bordet fyldt med lækkerier og skral-grinede af hele arrangementet.

Som lille elskede jeg melodi grand-prix. Selv Birthe Kjær!

Forinden grand-prix´et, havde vi set et langt program om Cohen. DET er musik, DET er lyrik! At gå fra DET til danske toner, KANDIS FOR CRYING OUT LAUGHT!!!
He-he...

Det sner og sner. Elsker sneen, den giver mig en form for tryghed og den breder en stilhed som man kun kan nyde. Sneen er så harmonisk når den falder som nu...

Jeg skal ud i det! Har kun kondisko med og ved jeg ender pladdervåd og iskold fordi jeg stadig ingen vinterjakke har købt.
Min eneste pligt fra i går har jeg udskudt til...idag! Dårlig vane.

Men lige nu...skal jeg drikke mere af denne "under-skønne" kaffe, gabe lidt mere og ellers bare kigge ud på de hvide puder, som vist bliver størrere og størrere.

Denne dag TIGGER om at blive brugt indsvøbet i behageligt kluns, masser af kaffe på kanden, osende cigaretter i askebæret og tanker overført på papir. Den TIGGER om det...jeg kan se det for mig som var det en spillefilm.

Jeg drømte om forelskelse i nat. Vil gerne få læst en artikkel jeg har set, hvor en række psykiatere sammenligner forelskelse(r) med psykoser. Det lyder bare drøn spændende.

Det er snart 6 år siden jeg sidst følte egentlig forelskelse i en anden person. 6 år og siden den gik i stykker har jeg ikke bestilt andet end at undgå en ny. Men psykoserne har sgu kommet alligevel!

Anyhow...slumrende hoved og trætte øjne efterlyser briller. Sidst set pladret ind i tårer der strømmede ud fra et ansigt, som nærmest brækkede sig af grin over dårlige tekster og glitter-jakker!

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Dansk når det er...VÆRST!!! er publiceret 13/02-2005 11:22 af Bastian.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.