Sø med ?
Mikala Rosen...
13 år siden
Selvdestruerende selvreal...
Kasper Lund ...
8 år siden
Det aktive...
Poul Brasch ...
12 år siden
Nu 'det jul igen
Gittepigen
12 år siden
Når vi nu snakker om posi...
Luna Mø
8 år siden
Hvalsang
Tine Sønder ...
12 år siden
Spand med sand, der skal ...
Michala Esch...
7 år siden
Besvær med at finde rundt...
Bella Donals...
9 år siden
Med hovedet et vist sted
Caby
10 år siden
Konfirmation
Hanna Fink (...
12 år siden
Nyt land
Christian Ba...
10 år siden
Da jeg lærte at skrive
Olivia Birch...
10 år siden
Min første Fantasy novell...
JesperSB
4 år siden
Efterskrift
Hanna Fink (...
8 år siden
At blive håndplukket
Olivia Birch...
10 år siden
Verden holder vejret!
Marlene Gran...
12 år siden
12.09.2016
Marianne Mar...
8 år siden
Sindsyg med klarsyn
Michael Nevs...
7 år siden
puhaa..der er godt nok langt fra ide til endelig retet udgave.

jeg begyndte i sommeren 2004 og er nu endelig færdig med at rette min historie.

jeg havde troet, at jeg ville hoppe rundt af glæde, men egentlig så er jeg mere skræmt.
for det er nu, jeg skal til at tage det store skridt og lade mine betalæsere få historien !!
jeg begynder i morgen med at give en udgave til min farmor, derefter er der to veninder, som gerne vil læse den og en ven, som dog lige har fået tvillinger, så han har ikke tid forløbig :-)

ej det er faktisk lidt rart at være færdig med det slavearbejde. jeg hader virkelig at rette komma, punktum, kapitler.
det er meget sjovere at skrive derudad og føle sig som den person, men skriver om og for en tid være i en anden verden med andre krav og andre farer.

jeg er spændt på, hvad de vil sige til min historie. den kom til at fylde 129 sider i garamon str.12, og er selvfølgelig en fantasyhistorie.

jeg ser både frem til og frygter deres bedømmelse af min historie.

hvis de finder den god, så sender ejg den indtil et forlag. jeg skal bare lige vælge om jeg tør satse på det helt store (min ønskedrøm om at arbejde sammen med en bestemt forfatter), eller om jeg skal vælge et mere kendt forlad med flere udgivelser.

nå..nu skal jeg først have afleveret den første kopi til min første betalæser.

det bliver spændende at se, om jeg engang får den udgivet.

jeg kan ikke lade være med at tænke på, at hvis jeg nu får opfyldt min største drøm og bliver en anerkendt fantasi forfatter. hvad skal så være min næste store drøm ?!
det er en lidt mærkelig følelse at gøre en drøm til virkelighed. for det er jo rart og uforpligtende at drømme. noget helt andet er, når det måske bliver virkeligt.
selvfølgelig kan jeg så altid drømme om at få den næste historie ud.
og kortsigtet, så skal jeg til at vælge, hvilken historie, jeg nu skal arbejde på. skal det være min triologi, eller historien om Helena ?
jeg holder meget af begge historier, men der skal arbejdes med dem begge. triologien er nok sværest, fordi der er tre bøger og jeg er kun færdig med de to og mangler en del af den tredje.

men hvis jeg går igang med triologien, så bliver det et kæmpe rettearbejde gennem to bøger og jeg skal være helt sikker på handlingen, så den ikke smutter.

gys hvor er det mystisk endelig at stå med en færdig historie....

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget så er jeg færdig med at rette er publiceret 20/04-2007 20:30 af Lene D. Larsen (xanadue).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.