Endelig ferietid

Skam over sæd og æg - Kas...
Kasper Lund ...
9 år siden
Stormen Ingolf og min irr...
Michael Nevs...
7 år siden
sofaen eller.......
Hanna Fink (...
11 år siden
Drømmen om huset ved have...
Ruth Christe...
8 år siden
Stemme
Halina Abram...
7 år siden
13/07/2016: UFO
Cecilie Revs...
8 år siden
En lidt hård weekend, kry...
xangelx
8 år siden
Små og store fremskridt p...
Michala Esch...
7 år siden
Skæbne
Hanna Fink (...
11 år siden
I aften står den på sværd...
Carsten Cede...
10 år siden
Udstilling
Hanna Fink (...
10 år siden
Positivitet?
Luna Mø
8 år siden
Hvem er først ?
Halina Abram...
7 år siden
Så kom min første ferieuge endelig!! Ovenpå et hektisk forår med fester, skole, eksamen og arbejde, er det dejligt at lægge det hele bag mig og bare lave det jeg har lyst til.

Igår startede min søn og jeg med en dejlig dag i Århus med vores venner. Solen skinnede fra en næsten skyfri himmel og indbød rigtig til at nyde livet og ikke mindst til at tilbringe lidt længere tid på en af de mange hyggelige fortovscaféer der ligger langs med åen. Nyde vejret og det gode selskab. Jeg nyder simpelthen disse små hyggestunder, hvor jeg får masser af ny energi.

Sønnen har efterhånden en fast tradition, når vi kommer til Århus. Han skal lige omkring netcaféen og spille lidt.
Ja, hver sin lyst.

Vi voksne fik snakket om alt mellem himmel og jord - som sædvanlig og sluttede af med at grille på terrassen. Herlig dag. Tak til vore værtsfolk. Det må vi gøre igen inden længe.

Idag sidder vi så og kigger lidt mismodige ud i regnen. Men man er vel født vestjyde, så vi tager altså afsted på cykelferie.
Tre dag rundt i ådalen med overnatning på natur-teltpladser.

Ja det må jeg jo hellere kalde dem, for der blev grinet nok af mig igår aftes, da jeg kom til at kalde dem for naturist-campingpladser *grinerselv*
Nå, så vildt bliver det nok ikke lige.

Så nu har jeg pakket cykelen med mad, telt, soveposer og underlag. Af de rigtig tykke, altså!!! Utroligt så meget man kan få til at være i en cykeltaske.
Jeg har foret min cykelkurv med vliesstof - for hunden skal da også med!!
Men rolig - Molly er en ret lille dansk-svensk gårdhund, men spændende bliver det da. Hverken hun eller os har prøvet cykelferie få denne måde før.

I skal nok få et referat, når vi er tilbage igen.

Hav det godt så længe!!

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Endelig ferietid er publiceret 11/07-2006 16:43 af Pia H. Nielsen (Pia Nielsen).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.