18 år siden

Hvordan ens gode planer kan blive ødelagt

dating.
Ruth Christe...
8 år siden
Ravnens Forsvarstale
Enantiodrom
9 måneder, 18 dage siden
Jeg skrev en tekst jeg sk...
Regitze Møbi...
10 år siden
Jeg ønsker mig ord - nye ...
Olivia Birch...
10 år siden
Lufthavnen - sjæl i flamm...
Salomon
10 år siden
Pink banko med Racuelle
Racuelle Hei...
10 år siden
Tomhed
Majtb
10 år siden
Da jeg lærte at skrive
Olivia Birch...
10 år siden
Farvel til ”vores udveksl...
Carsten Cede...
10 år siden
Belvedere, #momlife & mis...
Racuelle Hei...
6 år siden
Døde dun
Tine Sønder ...
12 år siden
Noget om helte
Camilla Rasm...
8 år siden
Tørret frugt og gamle und...
Carsten Cede...
6 år siden
Kvinders sanser og mænds ...
Racuelle Hei...
10 år siden
Flueknepperi- Healing
Bella Donals...
8 år siden
Julefrokost med at par sm...
Carsten Cede...
10 år siden
brænde
Peter
10 år siden
Selvopfindelse.
Junior Chris...
2 måneder, 21 dage siden
What a day! Jeg har rendt rundt for at få mine julekalendre ud - jeg må sige at hvis julemanden en dag skulle bede om hjælp så hjælper jeg bare fordi jeg har ondt af ham.
Jeg startede med at pakke resten af min søsters kalender ind - det tog ikke så lang tid. Problemet var fars kalender. Jeg havde end ikke samlet alle gåderne, jeg havde kun 19 ud af 24 (naturligvis). Jeg havde ikke klippet de 42 hjerter ud og slet ikke fået dekoreret noget som helst og samtidig er min lejlighed som bombet. Men det vigtigste først. Jeg var jo endelig færdig med min søsters og gik i krig med fars - det tog lang tid. For lang tid, lige pludselig bemærkede jeg tiden, klokken var 19 og jeg skulle nå at købe skrabekalender til min mor og stedfar. Ud til Netto - hov, første fejl, Netto har jo ikke sådan nogle. Over til Kvickly blot for at erfare at de er udsolgt - over alt. Shit. Det er jo den 1. december og de burde allerede have deres kalendre. Min fars kalender var jo heller ikke færdig, og jeg kunne egentlig lige så godt opgive at bruge de næste par timer på at aflevere min søsters kalender (jeg er jo på cykel). Resultat - dagen er noget rod. Mine planer var noget rod. Det var eksamen og min kusine der ødelagde det hele. Fra at have et par dage at få det ordnet i, gik det skævt. Tirsadg aften fik jeg en invitation pr. sms til min kusines fødselsdag d. 30 nov. Onsdag sov jeg seriøst over mig, men jeg havde heller ikke noget at nå. Det gjorde jeg fordi jeg har svært ved at falde i søvn, jeg ved klokken var over halv 7 om morgenen før jeg faldt i søvn. Så jeg kom op kl. halv 2 om eftermiddagen (typisk). Styrtede over for at hente min eksamensopgave til gennemlæsning inden skolens kontor lukkede. Den var på 40 engelske sider som jeg skulle have styr på inden næste dags eksamen. Jeg handlede hurtigt på vej hjem, og kom om aftenen kl. 21 i tanke om at jeg skulle have en computer til den skriftlige eksamen næste dag - jeg havde glemt alt om det. Jeg ringede til min mor for at låne hendes. Bruge 1 1/2 t på at hente den på cykel om aftenen. Jeg var dog ikke færdig med gennemlæsningen af opgaven. Der var meget advanceret engelsk med i, som jeg blev ved med at slå op.
Jeg blev færdig om natten kl halv 2.
Næste dag (igår) gik med den 6 timer lange eksamen og fødselsdag. Altså havde jeg travlt i dag, da jeg igen sov til om eftermiddagen - jeg var bare udkørt fra i går.
Så nu rød alle mine planer og min lejlighed er stadig og endnu mere bombet.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Hvordan ens gode planer kan blive ødelagt er publiceret 02/12-2006 01:17 af Suree Lio (Løvinde).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.