Hvad er nu det for noget?

23 år - derfor naiv - Kas...
Kasper Lund ...
9 år siden
Forfra... Hvor længe kan ...
Gittepigen
12 år siden
En hyggelig dag
Maria Hahn (...
12 år siden
Overgangen fra en hjerneh...
Camilla Rasm...
10 år siden
Eksploderet spejlæg og 5 ...
Racuelle Hei...
6 år siden
3. Side - I'm back!
Sweetypie93
6 år siden
Dagen er tiltaget med 3 t...
Hanna Fink (...
12 år siden
En offentlig dagbog? Lidt af et paradoks, er det ikke? Nåh men skidt. Lad mig prøve.

Mine børn er på vinterferie, så jeg er alene hjemme med kat og hund. I dag har jeg gjort hovedrent i køkkenet. Flyttet lidt rundt på tingene. Jeg har hygget mig. Selvom jeg er godt og vel granvoksen lærer jeg hele tiden noget. I dag har jeg lært, hvor meget bedre det er, at give sig i kast med sådan et stort projekt som køkken renovering, når jeg har lyst til det, og når der er ro. Det er nok luxus, men hvad så?

Det er dejligt, at være alene hjemme, men jeg savner børnene alligevel! Sådan er det altid, når de er afsted, og det er godt! Jeg har brug for at være alene sommetider, og det er dejligt at vide, at de har det godt, mens jeg hygger mig med min hovedrengøring!

Faktisk synes jeg, at det er enormt svært at holde orden og få gjort rent. Det er i alle tilfælde svært at gøre rent, når der er rodet. Jeg mister overblikket, og al min energi fiser ud mellem sidebenene.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Hvad er nu det for noget? er publiceret 13/02-2011 20:13 af Charlotte Frigaard (colette59).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.