12.09.2016
Marianne Mar...
8 år siden
Flæskesteg og brækkede ri...
Olivia Birch...
10 år siden
Lidt af hvert
Hanna Fink (...
11 år siden
Noget om helte
Camilla Rasm...
8 år siden
ægte skriveglæde
Jette Peters...
8 år siden
Hvordan får man dog en sk...
K. S Ytting
9 år siden
Kære natbog (V) - at være...
Olivia Birch...
10 år siden
En velfærdsengel søges i ...
Regitze Møbi...
10 år siden
Kommunikation!
Racuelle Hei...
10 år siden
Det vildeste liv
Christian Ba...
10 år siden
En hvid rose og strøtanke...
Camilla Rasm...
10 år siden
Storskrald
Hanna Fink (...
8 år siden
Eksploderet spejlæg og 5 ...
Racuelle Hei...
6 år siden
Kærligheds og chili
Kenny Raun (...
12 år siden
Life could be simple...
Michala Esch...
7 år siden
Ja, så bli’r de 23 år i dag, mine to dejlige tvillingepiger..!
Jeg var lige tilbage i mine dagbøger, og kan se at jeg beskrev deres fødsel og opvækst for et år siden, da de blev 22, så det vil jeg forskåne mine læsere for at gøre igen..!

Jeg bagte boller i går og lagde lagkagen sammen, - flæskestegen er klar til at blive sat i ovnen.
Så der er parat til at holde fødselsdagsfest i aften, når begge pigerne kommer med deres ”bedre halvdele”…

Ja, de er blevet et år ældre – den ene, Birthe, er jo gravid og skal nedkomme til juni, og den anden, Benthe, har planlagt bryllup sidst i juli sammen med sin Jesper. Sådan går det jo – livet går videre og tingene udvikler sig. Alt er som det skal være..!
Det er snart 3 år siden, jeg skrev en dagbog her ”HJÆLP – min datter skal giftes”, da Annie som den første kom og snakkede om bryllup, og se nu bare, hvor hurtigt alt er gået – til sommer er det bryllup nr. 4, der løber af stablen. Så har vi kun Lene tilbage, men det varer forhåbentlig længe, før hun skal samme vej – hun er dog kun 17..!

Den forgangne weekend var jo bare hyggelig derude i marsken, og mandag eftermiddag/aften blev ligeledes tilbragt med snak med en fyldepennebruger. Bortset fra det, sker der såmænd ikke så meget i hverdagen, synes jeg – selv på arbejdet er her stille (godt nok, for ellers havde jeg jo ikke tid til at sidde her og skrive dagbog, vel ?)

Peter har været til kontrol med benet på sygehuset, og han har planer om at begynde at arbejde igen om ca. 14 dage. Jeg tror, det er hans samvittighed, der siger, at han skal i gang igen nu – for faktisk synes jeg ikke, hans ben er OK endnu, langt fra..! Men det er jo ikke mit ben, og ikke mig, der skal bestemme :O) Jeg er bare hans ”firkantede” kæreste, som han kan lytte til, hvis han har lyst – eller lade være, hvis han har det bedre med det..!

Nå, det blev så den dagbog – ikke særlig sindsoprivende, men hvad jeg kunne finde at byde læserne på i dette øjeblik..!

Ha’ en god dag derude…
Kærligst
Wildrose

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget 2 x 23 er publiceret 26/01-2005 11:27 af wildrose.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.