20 år siden

Sneen vil dale

Modtog bog fire og fem
JesperSB
3 år siden
Flødedruk og lilla roser.
Regitze Møbi...
10 år siden
Sæl
Hanna Fink (...
10 år siden
Mine tanker
Zein Ali (Bi...
4 år siden
Forvirret.
Line Ley Jen...
10 år siden
Længe oppe.. :-)
RachelBlack
11 år siden
En hyggelig dag
Maria Hahn (...
12 år siden
Ptojekt SØNDAGSJAM
Martin Micha...
5 år siden
Lyst til livet
Halina Abram...
7 år siden
Den skjulte mening.
Liza Abildsk...
10 år siden
Skæbne
Hanna Fink (...
11 år siden
Surkål
Vina Frank (...
5 år siden
25.09.2016
Marianne Mar...
8 år siden
De har lovet snestorme i dag, men lige nu virker det så urealistisk, for himlen lyser mere og mere op, som natten går på hæld og her er ikke faldet èt eneste snefnug - det skulle så også først starte omkring middagstid, men alligevel...Hvor er det egentlig fantastisk, at vejret forandrer sig så hurtigt. På ingen tid forvandler regn sig til sne, eller gråvejr til sol.

Jeg glæder mig til snestormen...men det havde I nok gættet....man er vel ikke vintermenneske for ingenting?
Problemet er kun, at vi skulle have besøg af svigerfar og papsvigermor fra det jydske og sådan, som det ser ud nu er det ikke sikkert, at de kommer og min mand glæder sig meget til deres besøg (det gør jeg også) - ØV! Hvis det er sådan, at de ikke kan komme.
De vil ringe kl. 9:00 og fortælle om de kommmer. Min svigerfar ved selvfølgelig godt, at min mand er en langsom "starter", så han spurgte "I er vel vågne kl. 9:00?", "Joh, det er vi da." svarede min mand, men han lød ikke overbevist og han har da også taget telefonen med ind i soveværelset og lagt den ved siden af hans hovedpude (er han ikke bare sød!!).

Nå, jeg er så ved at bage brød i bagemaskinen og er ved overveje om den lille vuf ikke snart skal ud? (ikke fordi hun trænger til det - da hun var ude omkring kl. 4, men jeg kunne godt trænge til en ekstra morgentur).

I næste weekend er vi blevet inviteret til fest, men det er kun min mand, der har sagt "Ja". Jeg er ikke helt sikker, da jeg trænger til en weekend, hvor vi bare kan være os selv og sove længe, gå lange ture, rydde op, gå i biografen m.m. Jeg skal også til teoriprøve d. 21. feb, som jeg desværre ikke har tid til, at læse til i hverdagen - så det må blive weekenderne.

God lørdag til Jer ;-)
- Dicte;-)

"Sneflokke kommer vrimlende, henover...."

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Sneen vil dale er publiceret 12/02-2005 07:27 af Dicte.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.