Byerne
Tine Sønder ...
12 år siden
Alice, we are not in Wond...
Tine Sønder ...
13 år siden
Det at blive mand
Ace Burridge...
12 år siden
Mine tanker
Zein Ali (Bi...
4 år siden
Farvel Bornholm
Jytte Westen...
10 år siden
Dagen tiltaget 5 timer og...
Hanna Fink (...
11 år siden
Gode råd og to do lister
Ace Burridge...
12 år siden
Så er der nok snart...
Michala Esch...
17 år siden
Min datters smukke sang
Ace Burridge...
12 år siden
Dagene der går
Lisa Brøndbe...
4 år siden
Så er vi nået frem
Ragnhild Bac...
11 år siden
Jeg vil starte en gruppe ...
Johannes Han...
5 år siden
It. Is. Yuge! YUGE, I tel...
Olivia Birch...
8 år siden
Hvis jeg havde tid.
Jytte Westen...
11 år siden
Positive tanker
Ace Burridge...
12 år siden
Forfra... Hvor længe kan ...
Gittepigen
12 år siden
Kørte i eftermiddag hjem til min far for at danne mig et overblik over hvilken ende jeg skal starte i. Blev mødt i entreen af en kvinde som jeg troede var fra hjemmeplejen, men viste sig at være socialrådgiveren jeg talte med i går. Hun var kommet for at fragte påhænget videre systemet med start på den psykiatriske skadestue til en afgiftning. Senere bliver det enten forsorgshjemmet eller bofællesskab for misbrugere. Hendes hund bliver i første omgang hos min far og skal senest mandag i hundepension. Hun fastholder hårdnakket at ville beholde hunden, selv om hun ikke er i stand til at tage vare på den. Håber for hundens skyld at der bliver fundet en anden løsning.

Jeg gik i krig i køkkenet med opvask og stærkt sundhedsskadelig madrester, som blev arkiveret direkte lodret. Puha altså… Kan bedre forstå min fars mave er blevet så stor – det må simpelthen skyldes gæring af det mad han har fået serveret. Han registrere ikke hvis noget ikke er som det budte, da han i mange år ikke har haft lugtesans og dermed også nedsat smagssans. Har altid haft en god appetit, men ikke en dyt forstand på hvad han satte tænderne i.
Fik også begyndt på påhængets pakkenelliker som står/stod spredt og delvis pakket ud. Lovede sagsbehandleren at få det samlet, for at kunne danne et overblik over hvor meget der er hendes mht. at det skal opmarineres.

Skal sammen med min far ud og hente nøglen til lejligheden i morgen tidlig. Vil bruge weekenden til at sætte persienner op - så det er klaret, og så ellers begynde at pakke ned hjemme ved min far. Møblerne og div. kasser bliver flyttet på tirsdag i næste uge, og resten bliver der bestilt en container til og smidt ud. Ser meget frem til at smide hans nuværende sofa og stol ud.

I morgen er der også store læge dag. Skal have teenageren til kontrol efter han har fået pencilen pga. gentagende halsproblemer, og den mellemste som har en dårlig finger med betændelse. Som rosinen i pølseenden skal jeg også af sted. Har lavet en ” deal ” med Claus om, at jeg tager med drengene - hvis han tager med mig ;-)

Vil i bad så min hund vil kendes ved mig igen. Kan tydelig mærke at hun synes at jeg lugter underlig efter at have været derinde !

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Endelig af sted er publiceret 11/10-2007 22:17 af Turid Nielsen (Tasma).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.