14 år siden

Bulup bulup kreativitet hvor du henne?

Gamle skole
Nikitaolsen1
10 år siden
Modtog bog fire og fem
JesperSB
3 år siden
Konklusion vakget 2019
Martin Micha...
5 år siden
Stine og mormor.
Ruth Christe...
8 år siden
Barndomsdrømme - Kasper L...
Kasper Lund ...
9 år siden
3. Side - I'm back!
Sweetypie93
6 år siden
En sludder, hvis du kan l...
Racuelle Hei...
9 år siden
Havørnen og Tigeren
Sylvia Ebbes...
11 år siden
Kærlighed til et andet me...
Shawn Cee (J...
9 år siden
Skorpioner
Tine Sønder ...
12 år siden
De ligger der.
Ruth Christe...
8 år siden
Helt ny og alt det dér
LizetteHE
12 år siden
Personlig udvikling
Rud Stenfisk...
3 år siden
En dagdog?
Kellany Bram...
12 år siden
1-09
Halina Abram...
7 år siden
At se tilbage
Simone Krist...
10 år siden
Morgenstemning og ord
Kathi12
11 år siden
Det er lang tiden siden jeg har været herinde både i forhold til nye tekster og dagbogsskriverier. Studenterhuen har siddet velplaceret på hovedet og sommerferien er snart ovre - jeg er imidlertid flyttet til Italien og skal være her i et år.
Frustration? Menneskene, der før var en inspirationskilde, er nu uforståelige skikkelser, som passerer forbi.
Jeg er en observatør, men når man ikke forstår dem man observerer, er det et svært job.
Kreativiteten synes langt væk, glemte jeg den i Danmark, lufthavnen eller i mine inderste tanker? Jeg venter, men ventetiden synes lang, når man har tiden til at fylde det blanke papir med velformulerende ord, men det er endnu blot et papir blandt mange andre.
Inspiration er en underlig størrelse. Den kommer når man mindst venter den - på toilettet, i supermarkedet eller i drømmene. Men i de stille stunder, hvor man sidder med computeren foran sig eller kuglepennen i hånden - er tomrummet større end verdenen selv. Levebrød? at være forfatter må være en svær ting, idet man skal fremkalde tankerne og kreativiteten frem ud af den blå luft.
- Bulup Bulup kreativitet hvor du henne? Bulup bulup jeg er lige her.. men hvor er her? Jeg forstår pludselig hvad det vil sige at være fremmede, ikke en del af en kultur, jeg er hende den blonde pige, som smiler - mens læberne fylder tilværelsen med ord - intet forstår jeg. Jeg er som en blind, der beskuer en mimers show. Min kreativitet svarer pt ikke, den er optaget og personen i den anden ende nægter at lægge på!
Giv plads til os andre, jeg savner at skrive og føle forbindelsen mellem personerne på papiret og mine tanker. Men alting vender tilbage, som de mange trends der har været igennem tidens løb - man skal bare være tålmodig, for en dag, hvor man kigger i de gamle gemmer, finder man dét, som man før ledte efter - kreativiteten.
Jeg lever i Venedigs skygge, med hundredvis af mennesker, med historier og situationer. Jeg bor hos en familie med så mange karaktertræk, som brænder for at blive skrevet ned, men før hånden kommer i gang kalder virkeligheden og alle ideerne forsvinder langsomt ind i underbevidstheden, som drømmen fra dagen før.

Inspiration efterlyses!
Når det italiensk sprog flyder ud over mine læber, kommer den igen.. og mærke suset fra historier, der venter i mørket kun på dig, mens de stille hvisker: bulup bulup jeg er lige her.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Bulup bulup kreativitet hvor du henne? er publiceret 05/08-2010 17:39 af Isabel Mosgaard.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.