Han overlevede dagen igår.

Langt fra Las Vegas
Tine Sønder ...
13 år siden
Nirvana
Ace Burridge...
12 år siden
Hurry up!
Julie Vester...
11 år siden
Åh den vrede, den vrede!
Bastian
12 år siden
Lufthavnen - sjæl i flamm...
Salomon
10 år siden
Husk at drømme en drøm i ...
Camilla Rasm...
10 år siden
Kaos?
Per Z
10 år siden
Jeg skrev en tekst jeg sk...
Regitze Møbi...
10 år siden
Den Mørke Tid
Fru Flohr
2 år siden
Kvinders sanser og mænds ...
Racuelle Hei...
10 år siden
Kindfede og røvfuld!
Racuelle Hei...
10 år siden
11.09.2016
Marianne Mar...
8 år siden
En brutal årstid
Olivia Birch...
10 år siden
Life could be simple...
Michala Esch...
7 år siden
Ja, var ved siden af mig selv hele dagen, men om aftenen begyndte det at hjælpe.
Det regnede og blæste derudover en del, og det betyder... tada.... at Chili IKKE vil tisse udenfor. SUK SUK.. Jeg var yderst muggen.

Men engang efter 22 opdagede jeg at blæst og regn var aftaget, så ville lige daffe ud en lille tur med ham - bare den korte tur (der er mørkt herude på landet uden gadelygter!)

Ud med affald - da det var kommet i kontaineren, sidder Chili fast i hjulet til kørestolen - rigtigt godt fast :\ - af med halsbånd mm, og så indenfor (heldigvis låste snoren (5m flexline) ikke hjulet).
Efter en små 5 minutters nørklen, med en meget undrende Chili over den SÅ korte tur, var det viklet ud, på med den igen og ud.
Denne gang kom vi rundt om bygningerne - først er der fortovet med lys. Så er der mørkt - og MEGET mudret (Det sidste opdagede Chili flere gange, da han hoppede i 3 store vandpytter (dybe), så han havde mudder på maven.)

Da vi kom hjem blev posten tjekket, og tja - igen lykkedes det ham at vikle sig fast i hjulet. Heldigvis var jeg obs på det, så fik reddet det inden det blev lige så galt som 1. gang.
Mon jeg skal have spændt en fjeder i den flexline ;) (skal forresten have en 3m også (til trafikkerede steder)

Idag er vejret stille og tørt - dejligt :)
Så ingen ulykker (indtil nu) fra hans side.

I morges vågnede jeg igen - ved siden af mig selv.
I køkkenet står der pt. pizzadej og hæver til 3 små minipizzaer :) (det er faktisk bare dem jeg sidder og venter på lige nu, eller... de venter nok på mig (de har hævet lidt over 1 time pt)
Så dem vil jeg gå ud og lave nu, og senere idag, vil jeg så lave et eller andet med banan (igen) - tror det skal være nogle ovnstegte.

Stopper for nu - vil vandre ud og lave pizzaerne, og så ind og hygge med dem bagefter - det er nu så godt..
Håber der kommer en god film i aften, trænger til at være mest muligt hjernedød for tiden.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Han overlevede dagen igår. er publiceret 29/01-2003 15:09 af Annika Pedersen (Annika).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.