Uprøvet

Mere tid. Mere alt.
Anja Lind An...
11 år siden
Du Får Ikke Så Meget Som ...
Junior Chris...
2 måneder, 16 dage siden
Undervisning
Hanna Fink (...
12 år siden
De fire vægge og pc'en.
Rudi Kouring...
9 år siden
Glædelig blæsevejrs-dag!
Katrine Søre...
11 år siden
Da jeg blev student
Olivia Birch...
8 år siden
På plads... sådan nærmest...
Michala Esch...
16 år siden
Men det udelod jeg
Carina Malen...
6 år siden
Stemme
Halina Abram...
7 år siden
Helt ny og alt det dér
LizetteHE
12 år siden
I'm back!
Gittepigen
11 år siden
Virkelighedens Manuel
Anders Husma...
11 år siden
Glædelig Jul til alle på ...
Poul Brasch ...
10 år siden
Brug dit hjerte som telef...
Christalavis...
8 år siden
Lyden af livet
Hannah White...
9 år siden
Hej dagbog, - først, - jeg har selvfølgelig været ude og stemme. Jeg vil altid være rød, uanset hvad jeg selv har brug for og mener ud over det, - så ser jeg det som vigtigt, at de fattigste overlever krisen, uden at skulle gå fra deres hjem. Jeg vil så også sige, at jeg ikke er feminist, da jeg går ind for rigtig ligestilling, og ikke bare fordele til kvinder. Det skal være slut med den fundamentale verbale nedgørelse af mænds værdi.. du ved, tag det som en kvinde..nåååee nej, det er ikke det man siger. Fokus på, at det er mænd der har de største problemer. Så nå jeg ser kvinder snakke om deres, så er jeg der til at "lege med" - og vise dem, hvem det er der i virkeligheden IKKE går op i ligestilling, - de forventer at vi skal bekymre os om kvinder, men bekymre sig ikke selv om mænds rettigheder.

Så fik jeg skrevet med en mand fra Hare Krishna. Jeg har aldrig snakket med sådan en før, så det var spændende. Bare rolig, jeg forfalder ikke til den slags.. det der er spændende er, hvordan deres retorik er, og hvad deres tro går ud på. Det er lidt som første gang man snakker med en sælger, og man kan læne sig tilbage og kigge på hvilke virke midler han bruger, og hvad han spørger om..dvs hvad han går op i, for at skabe et hul han kan plante sit ukrudt i. Jeg var super glad for at ha snakket med ham, - jeg føler lidt jeg har fundet min første indsprøjtning af en vaccine imod endnu en streng af en sygdom.

Han spurgte mig blandt andet om Karma, om jeg troede på det. Jeg sagde, at det gjorde jeg ikke, - i hvert fald ikke som en udefra kommende kraft. Det er klart, at hvis man taler om interpersonel karma, så er der nok noget om det.. dvs, folk reagere på folk, alt efter hvordan de opføre sig.. men ellers ikke.

Så var jeg ovre i lidl, hvor jeg købte en stor kirsebær tærte, som jeg vil tage med hjem til mine forældre. Da jeg kom til kassen så jeg et "knæk kraft" mærke.. så jeg købte også sådan et, - selv om min mor er lidt modstander af at støtte kraftens bekæmpelse, selv om hun har kraft.. ikke fordi hun ikke ønsker der skal gøres noget, men hun frygter at pengene ikke bliver brugt rigtigt. Jeg købte som sagt et mærke til 30 kr, som jeg har sat i min vinter cap, - en ulden kasket. Jeg har før støttet en enkelt sag, - da jeg købte en rød næse, - ellers støtter jeg ikke så meget. Det lader jeg dem om, som har penge nok.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Uprøvet er publiceret 01/11-2022 21:09 af Kenny Raun (thejester).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.