1 måned, 11 dage siden

Rørt til tårer + til min mor

Mine tanker
Zein Ali (Bi...
4 år siden
Personlig udvikling
Rud Stenfisk...
3 år siden
Lidt om livet.
Hanna Fink (...
8 år siden
Tak Til Personen, Der Stj...
Kianna Kitte...
3 år siden
Sønderborg ugeavis ultimo...
Martin Micha...
5 år siden
Firserdate
Tine Sønder ...
12 år siden
Arbejdet kalder - Kasper ...
Kasper Lund ...
9 år siden
Spand med sand, der skal ...
Michala Esch...
7 år siden
Tilstand - stilstand
Sylvia Ebbes...
11 år siden
Ballade med drillenissen
Carsten Cede...
10 år siden
Drømme
Salomon
10 år siden
Lidt af hvert
Hanna Fink (...
11 år siden
Hej dagbog, - Jeg fandt et sted, hvor jeg kunne få mine danske tekster sat ind.. og få dem sunget.. og jeg tog selvfølgelig en lille blomst ind.. FUCK!!! Den bliver sunget så smukt, at jeg sidder og tuder... nok fordi jeg forstår hvad sangen handler om.. Den lille blomst= Det lille barn.

Nu skal den bare op på min Kengames Youtube kanal, også ryger den nok også på FB.. så folk der kender mig, kan se et af mine gamle digte, der er blevet forvandlet til en smuk melankolsk sang.. wow..

Jeg håber et par lytter til den, - For folk kan komme udenom de mange engelske sange jeg har skrevet, ved ikke kunne forstå dem.. men denne her, skære lige ind i hjertet, på dansk!.. og viser en anden dimension af mig, som jeg gætter på folk ikke kender.

Min far spillede på keyboard og harmonika, da han kunne.. i ca 30 år... - men han spillede efter noder, og kun de noder der var.. fanget af dem.. - Jeg har altid hellere selv ville skabe noget..

18:52 - jeg lod min far lytte til min nye sang, - jeg kunne se på ham, at han var rørt. Jeg sagde det jo, det er en tårre perser.. Men, - han mindes det digt jeg gav til min mor, som hun hægte op.. som ham den religiøse i familien så, der selv havde skrevet engang.. og syntes var godt..

Det vil jeg nu skrive ind, og lade en bot synge... Men, da det var et digt..har jeg lige nu, imens jeg kørte hjem på cykel.. fundet på et omkved..

"Selv om timerne var lange,
så var dagene korte,
Men vi må ikke være bange,
selv om skyerne er sorte!"

for det første passer det ind i mit digt! - for det andet, så var de 2 første sætninger noget min mor huskede på, at en i familien havde sagt, - sådan da... Digtet handler i forvejen om at strække sig imod skyen, og håbe på at se sine kære igen..noget ingen af os desværre kommer til igen..Virkeligheden bøjer sig desværre ikke for vores ønsker på den måde..

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Rørt til tårer + til min mor er publiceret 15/03-2025 13:46 af Kenny Raun (thejester).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.