Anden uge af mit nye arbejdsliv

Mystisk tilbageblik
kaotiskkaos
7 år siden
Sulten?
Kellany Bram...
12 år siden
Da jeg blev student
Olivia Birch...
8 år siden
Til dem der absolut ønske...
Daniel Stege...
5 måneder, 20 dage siden
For korte agurker
Regitze Møbi...
10 år siden
Redux
Ryan Raskoln...
1 dag, 13 timer siden
Lidt om hverdage.
Hanna Fink (...
6 år siden
Selvopfindelse.
Junior Chris...
2 måneder, 21 dage siden
sofaen eller.......
Hanna Fink (...
11 år siden
Det dér med dyr...
Michala Esch...
10 år siden
Fundet af en gammel ven
Bella Donals...
9 år siden
Skorpioner
Tine Sønder ...
12 år siden
Før eller siden. Men det ...
Marlene Gran...
12 år siden
Kære Hr. Rasmussen - Jeg ...
Christian Ba...
10 år siden
Dumme udtalelser og træls...
Racuelle Hei...
6 år siden
Adfærd, og dens magt.
Junior Chris...
5 måneder, 14 dage siden
Personlig udvikling
Rud Stenfisk...
3 år siden
At være noget - at blive ...
Salomon
10 år siden
sov lidt længe
Kenny Raun (...
9 år siden
Op på den hest!
Bastian
12 år siden
Så er jeg startet på anden uge af mit nye arbejdsliv. Det er dejligt, at komme ind i enheden hver formiddag og det er dejligt at gå hjem, når klokken slår 12. Når jeg får fri kan jeg tage ud at handle eller køre direkte hjem. Hjemme kan jeg få mit husarbejde til side i en fart eller snuppe en middagslur. Alt efter, hvilket humør jeg er i.
Jeg tager mig primært af morgenmaden, når jeg møder klokken 8 om morgenen. Mine kollegaer synes, at det er dejligt, at jeg styrer morgenmaden, så de blot kan sende beboerne ned til mig og ellers gå videre i deres eget program.
Jeg har min kontaktpersonfunktion til min beboer og jeg har talt med beboerens pårørende om min situation, så jeg har deres accept til fortsat, at hjælpe og rådgive deres gamle farmor. Jeg er ved at overtale min beboer, at vi skal svømme i varmtvandsbassinet hver mandag formiddag. Det er ved at lykkes for mig.
Jeg passer blomsterne i vor enhed. Jeg vander dem og sørger for, at de er pæne at se på og jeg sørger for, at der er friske buketter i opholdsstuen.
Jeg beholder min deltagelse i husets aktivitetsudvalg, hvor vi planlægger og tilrettelægger forskellige arrangementer i huset. Aktivitetsudvalget består af personalerepræsentant fra de respektive enheder, beboere, dagcenterbrugere, personale fra terapi og endeligt repræsentant fra vennerforening og brugerrådet.
Jeg er ikke med i normeringen længere, så reelt har vi fået et par ekstra hænder hver formiddag. Mine timer om formiddagen kan dog flyttes til eftermiddag eller aften, når der er behov for det. Som jeg siger, alle mine kollegaer skal have glæde af mig – eller af, at der er en ekstra ved arrangementer.
Stadig går jeg og funderer over skæbnens gang, Jeg tænker på grunden til, at jeg ”pludselig” er på fleksjob – men jeg har bestemt, at jeg ikke vil bruge en masse krudt på, at finde svaret, men i stedet få noget ud af min nuværende situation og nyde hver en dag, som går godt.

Der kan hurtigt ske noget. I fredags døde vor nabo pludselig. Han blev kun 68 år og i dag fylder hans enke 60 år. Denne dag, som skulle have været en festdag, har en skygge af sorg hængende over sig. Vi skal til bisættelse på torsdag. Det er 4. gang, inden for et år, at vi tager afsked med en nær nabomand. De har alle fire boet lige omkring os. Det er næsten for meget – jeg kan snart ikke klare, at skulle til bisættelse endnu en gang ved en nabo, men det bliver vi nødt til.

Nu skal jeg lige i Brugsen og handle lidt og så vil jeg bage muffins med æblemos og marcipan. I morgen aften skal vi nemlig holde bestyrelsesmøde i Sejlklubben her hos os. Jeg har også tænkt mig, at bage nogle franskbrødbunde – og så i morgen lave pålægslagkager at servere for dem, men jeg ved ikke om jeg kan hitte ud af pynte sådan pålægskage..

Det var dagens ord!

Kærlig hilsen fra Nellemor.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Anden uge af mit nye arbejdsliv er publiceret 08/03-2004 15:50 af Ellen Tang Sørensen (nellemor).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.