17 år siden

Går det aldrig over?

bare træt...aldrig alene
Kenny Raun (...
11 år siden
Misfoster
Tine Sønder ...
12 år siden
Operation
Halina Abram...
1 år, 3 dage siden
Jeg kan ikke nå's!
Katrine Søre...
11 år siden
god start på dagen
Jette Peters...
8 år siden
D. 26/10-2012
Louise Jørge...
12 år siden
Dagen i dag
Salomon
10 år siden
Brækket arm.
Hanna Fink (...
10 år siden
Havørnen og Tigeren
Sylvia Ebbes...
11 år siden
Den onde nydelse
Regitze Møbi...
10 år siden
Første dag på Fyldepennen
Liza Abildsk...
10 år siden
11 dag på fyldepinden og ...
Gaffa Brandt
12 år siden
Nisse-alert
Olivia Birch...
10 år siden
haft en stille weekend
Martin Micha...
5 år siden
Lyst til livet
Halina Abram...
7 år siden
Frikadellemor
Olivia Birch...
10 år siden
Så blev det gjort.
Ace Burridge...
11 år siden
Tiden
Zein Ali (Bi...
4 år siden
Igår var i virkeligheden en dag, der startede med en masse skidt. Jeg skulle ses med J, fordi vi skulle til fest sammen om aftenen, og fordi det var gået så ualmindeligt dårligt på spot.

Jeg kom ned på cafeen, og så sad vi der overfor hinanden, og han sagde ikke noget. Jeg sagde heller ikke noget. Det endte med at blive en helt mærkelig magtkamp, og så sagde jeg det....om det var en magtkamp? Næh, men det var jo mig, der ville mødes, sagde han. Jeg sagde at jeg helst ville snakke i telefon, fordi jeg stadig synes det er svært at sidde overfor ham, og mærke så tydeligt, at jeg er tiltrukket af ham... at det er en konstant afviselse, og at jeg ikke forstod, hvorfor han ikke ville tale i telefon. Og så sagde han det igen, det der med at han ikke kunne holde koncentrationen, at han 'driftede', at det var sandheden. Og så sagde jeg, at jeg ikke gad spilde min tid på en, der ikke engang fandt mig interessant nok til en telefonsamtale. Og så gik jeg. Og så stortudede jeg igen. Og så ringede jeg. Og så sagde jeg at det var for ydmygende for mig, at sidde overfor en, der insisterede på at jeg ikke var en samtale værd, og så sagde han. Fint - jeg kommer ikke i aften.

Tillykke frøken! Så fik du lige gjort det sådan, at din venindes kandidatfest kommer til at mangle festaben, fordi du selv er en lille forsmået tøs uden selvkontrol.

Og så blev det sådan - faktisk heldigvis. Veninden sagde, at hun var lettet, at det ikke ville have været rart at have os i rum sammen, sådan som det står til med os. Suk. Jeg holder virkeligt umådeligt meget af ham endnu. Inde bag alle hans lussinger og kolde ord, ved jeg at han er der og også holder af mig. En eller anden dag, en gang.... så må vi altså blive bedre. Jeg må bare absolut intet forvente om, at han inviterer ind, at han passser på mig. Jeg må absolut intet forvente. Det er jo sådan det er, og altid har været!

13.00
Hov, nu har han lige ringet og spurgt om jeg havde en god fest igår? Umådeligt sødt af ham. Han sagde at han var glad, at alt var godt, at vi ikke skulle være uvenner over det. Og at han havde været til en sjov fødselsdagsfest et andet sted. Og jeg fortalte, at han ikke var gået glip af noget. hvilket var sandt. Det var en middag for ca. 10 mennesker. Ikke en rigtig fest med dans og drinks.

Nej, hvor bliver jeg glad for det, kan jeg mærke. Tak J, du er min bedste ven gennem de sidste mange mange år, og jeg savner dig. Så rart, at du rækker hånden ud, for første gang. Tak du! Vi skal nok få det til at glide så.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Går det aldrig over? er publiceret 15/06-2008 13:07 af Pletfrit Sind.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.