18 år siden

Cølibat er fantastisk!

Belvedere, #momlife & mis...
Racuelle Hei...
6 år siden
Læring og andre samfundsn...
Ole Vind Raa...
11 år siden
Sort og hvid.
Line Ley Jen...
10 år siden
Min røvfattige søster
Flickarocks
10 år siden
Overspisning
Miriam Lidbe...
7 år siden
Med hovedet et vist sted
Caby
10 år siden
Har leget lidt med comput...
Poul Brasch ...
11 år siden
Brunkager
Hanna Fink (...
10 år siden
Lad os sammen hylde nørdh...
Katrine Søre...
11 år siden
Udstillingen
Hanna Fink (...
12 år siden
More wants more
Tine Sønder ...
12 år siden
Jeg inklinerede som det s...
Olivia Birch...
9 år siden
Så er det snart juleferie...
Michala Esch...
16 år siden
Godt Nytår
Hanna Fink (...
5 år siden
Gladiator skrivekursus?
Ida Hansen (...
6 år siden
Udtrækssofa og ubarberede...
Victoria Wan...
9 år siden
Hundetyven.
Regitze Møbi...
10 år siden
dating.
Ruth Christe...
8 år siden
Sommerlandet
Hanna Fink (...
11 år siden
Sidste nyt.
Hanna Fink (...
4 år siden
Tag et lyn.
Regitze Møbi...
10 år siden
Pensionisten
Hanna Fink (...
9 år siden
En røverhistorie i toget
Anders Husma...
10 år siden
Virkelighedens Manuel
Anders Husma...
11 år siden
Karma is a bitch
caeciliaskov
8 år siden
Kære natbog (X)
Olivia Birch...
10 år siden
Hvad er man, hvis man bruger sin fredag aften på at dele en pizza med sin hund, og derefter lave afspændingsøvelser til man falder i søvn midt på stuegulvet?

Hvad er man, hvis man takker nej tak til en tur gennem byen på motorcykel - som bikerbabe bag på hot fyr, aflyser housewarming hos endnu hottere fyr, trykker på afvis knappen når Ronni ringer - og har skrevet til alle sine rebounds fyre at de bare skal slette ens nummer?

Så er man i cølibat! :-)

Og det er faktisk rigtig rigitg rart! Kan mærke jeg ligger min energi et helt andet sted, og har oseaner af tid til mig selv og mine venner. Det er fantastisk.

Var ude og spise med Katwoman i tirsdags, og det var SÅ hyggeligt! Bagefter tog vi på out of juice og drak farvestrålende drinks, mens vi hyggede og grinede.
Onsdag læste jeg psykologi hele aftenen, og Ronni kiggede forbi da han havde fri. Han forstod slet ikke hvad der skete med mig, og påstod hårdnakket jeg måtte have mødt en anden.
(Men det må vel også være svært at forstå man er blevet tilside sat for...ingenting! ha!)

Torsdag var jeg ude og spise og i biffen med David. Han er så griner! Hans fortælle evne er fantastisk, og jeg har altid sådan en dejlig følelse i maven når vi skilles. Er så glad for ham som ven.

Jesper kan åbenbart ikke rigtig forstå han ikke har hørt fra mig siden festen. Og han overraskede mig i dag, da der pludselig var telefon på arbejdet. Issy tog den, og sagde det var til mig! (???)

Og så var det sgu Jesper. Der havde ringet ned på arbejdet for at snakke med MIG (???)
"Jeg ville bare lige høre hvordan trolden havde det", sagde han.
Og så fortalte han at han havde fået en mail fra en Lone fra en hel anden afdeling i huset. Hun ville høre om det var rigtig han og jeg havde været sammen til festen.
Kom til at udbryde: "Det behøver du ikke lige bekræfte at vi har vel?"
Han lød oprigtig , da han sagde: "Hvorfor vil du ikke have nogle skal vide vi har været sammen? Det skuffer mig da!"
"Fordi, nu har vi holdt det godt skjult 3 måneder, og så er der ingen grund til folk ved noget, nu hvor du er væk og jeg er tilbage og skal høre på alle folks ævl...."

Jeg ventede halvt på han bad om at komme til at tale med nogle af gutterne, men han sluttede med et: "Nå, men hils alle de andre. Vi snakkes ved"

Huh?

Det irriterede mig at Lone (Hvem hun så end er) vidste noget. Og jeg måtte finde ud af om der nu allerede var et rygte i gang.
Så da Issi og jeg senere sad i kantinen der var prop fuld, kom emnet passende ind på Festen.
Jeg spurgte helt henkastet: "Var der slet ingen der var sammen til festen?"
"Nej, det tror jeg faktisk ikke" sagde en Rasmus, og så rundt på alle andre, der så enige ud.

Py ha..
Jeg gik alt for tidligt fra den fest, og alligevel har jeg da fået omsnuset hele 4 scoringer.
Var folk blinde, eller bare mega stive?
(Hende der scorede haltefanden må da i hvert fald have været blind!)

___

Ronni har skrevet uafbrudt siden klokken 21. Så straks at han fiskede efter at komme forbi, men spillede virkelig dum. Til sidst skrev han direkte: "Må jeg ikke kigge forbi? Så kan vi se en film og hygge som vi plejer"

(Plejer er død!)

"Nej, går i seng nu." var mit kolde svar - og han blev vidst mobset.

Vi skal ses i morgen, og jeg skal være du-er-for-lækker-lækker.
Altså, du-er-for-lækker-lækker-i-cølibat ! :-)

Det er dejligt med det her space.
Har fået mange ideer, og skal bla til healer i næste uge. (???)

Hvad jeg skal heales imod, ved jeg ikke helt , men der er vel altid noget der kan fikses...

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Cølibat er fantastisk! er publiceret 16/09-2006 01:43 af Anastasia.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.