19 år siden

Sovet dagen væk

P's liv, en skriveproces ...
Camilla Rasm...
11 år siden
Forfra... Hvor længe kan ...
Gittepigen
12 år siden
Skovtur
Jytte Westen...
11 år siden
Slot, strand sol, skoldni...
Michala Esch...
16 år siden
Katten ude af sækken
Suree Lio (L...
12 år siden
Brækket arm.
Hanna Fink (...
10 år siden
Kreativitet overtager
Christacia
11 år siden
Jeg er ingen namedropper
Olivia Birch...
10 år siden
Atomer & molekyler - nu p...
Mikala Rosen...
12 år siden
Bornholm 3
Michala Esch...
16 år siden
Det at blive mand
Ace Burridge...
12 år siden
Jeg er min egen forhindri...
Kasper Lund ...
8 år siden
heh, lægeerklærning, - en...
Kenny Raun (...
10 år siden
Lidt af hvert.
Hanna Fink (...
8 år siden
No, i will not keep calm....
Julie Vester...
11 år siden
Tab og vind med samme sin...
Michala Esch...
17 år siden
Kære natbog (XIV) - fande...
Olivia Birch...
9 år siden
Jeg har lige indtaget dagens første måltid. En klap sammen med reje ost, uden rejer altså. Ikke fordi at der ikke er nogen rejer i, men jeg bryder mig ikke om de klumper som alligevel ikke smager af noget. Trækker på smilebåndet når jeg med kniven snor mig uden om rejerne, idet at jeg ikke vil acceptere at børnene sortere eller roder rundt i maden. Godt de ikke ser det ;-)

Jeg har haft det skidt i dag uden at kunne uden rigtig kunne differere hvordan. Claus opgav at få mig op til overfladen i morges, og lod mig sove. Jeg opfattede ham blot som en irritationsmoment, som kom og generede mig hele tiden. Jeg var oppe engang i formiddags, da telefonens ringen irriterede mig.
Det var Michelle som havde prøvet at få kontakt via sms, og så prøvede at ringe hjem. Hun er med i noget jobsøgningsprojekt hvor de får hjælp til at lave ansøgninger. Hvis det ikke lykkes inden for 14 dage at finde et arbejde, så skal kommunen sende dem i aktivering. Hun var blevet lidt negativ over at de ville sende hende i ud et job, hvor det primært var aften og weekend arbejde. Jeg sagde til hende, at hun skulle passe på med hvad hun sagde nej til, da de jo havde fat i den lange ende.. Jeg håber at hun forstår konsekvenserne hvis de smækker kassen i !

Smuttede kort efter ind under dynen igen, og sov til kl. 14.30. Da Claus kom hjem synes han, at jeg lignede en med høfeber med mine røde og opsvulmede øjne. Det har vist fortaget sig. Gider ikke gå ud og ødelægge spejlbilledet lige nu.

Han ( Claus ) skal til Brædstrup i morgen og have lavet en kikkertundersøgelse af hans knæ. Jeg tager selvfølgelig med ham og uanset, så kører JEG hjem efter undersøgelsen. Tankerne omkring dette, altså ikke at jeg vil køre, men undersøgelsen og resultatet. Gør ham er rent ud sagt - skide nervøs. Han mener selv at have været lettere pirrelig de sidste dage, men det har jeg ikke opfattet. Så enten har han ikke gjort ” arbejdet ” godt nok, eller også har jeg ubevist brugt min ignorere knap.

Var ude og investere i en indkøbstrolley i går, så nu kan pensionisterne bare komme an. Jeg bor kun et sted mellem 1 og 1.5 km fra Kvickly og Bilka, og benytter som regel bilen pga. min ryg. Nu er der ingen undskyldning for ikke at tage trolleyen i stedet for ;-)

Hmm det er snart sengetid IGEN. Jeg er spændt på hvor meget søvn jeg bliver bevilliget i nat !

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Sovet dagen væk er publiceret 20/04-2006 20:16 af Turid Nielsen (Tasma).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.