Den lille dreng, er mig.
Kasper Lund ...
10 år siden
Hvorfor ikke...
Liza Abildsk...
10 år siden
Selvudvikling et moderne ...
Bella Donals...
9 år siden
Et liv i en retning...
Patrick Bolv...
11 år siden
Sidste nyt.
Hanna Fink (...
4 år siden
Lyst til livet
Halina Abram...
7 år siden
Drømme
Salomon
10 år siden
Gud taler til alle
Salomon
10 år siden
Første indlæg og ny tid
Miriam Lidbe...
7 år siden
Sidste Brev til Mor
Fru Flohr
2 år siden
Eftertanker
Hanna Fink (...
5 år siden
Udstilling
Hanna Fink (...
12 år siden
Bryllup1 - Og så så man l...
Sylvia Ebbes...
11 år siden
Glædelig blæsevejrs-dag!
Katrine Søre...
11 år siden
Grungekaffe og brækket ry...
Michael Nevs...
7 år siden
Hvad Naja kan.
Camilla Rasm...
11 år siden
Vi væver jo bare
spinosi
9 år siden
Det her er ikke mit land
Olivia Birch...
10 år siden
For nogle år siden var jeg til loppemarked på Bellahøj i København Nordvest-kvarter. Her købte jeg en gammel bog til 5 kr.: Ingvor Bondesen: Kareten fra Lønneskov, Hus og Hjems Forlag, 1933. Men roman er nok ældre endnu for forfatteren er iført fuldskæg og flip. Jeg ved ikke hvad den handler om. Men det er det jeg skal have undersøgt. Romanen er i to dele. Den ene hedder "Charlotte"; den anden "Hanne". Jeg vil derfor gætte på at den første del handler om en kvinde ved navn Charlotte; og den næste handler også om en kvinde, der imidlertid bærer navnet Hanne, og som derfor må være en anden end Charlotte. Det kunne teoretisk set også være én og samme person som midt i romanen tager navneforandring fra Charlotte til Hanne - eller måske hedder Charlotte Hanne. Det kun jo være et kunstnernavn, ligesom Bille August, Else Marie eller Ole Erling.

Romanen indledes med et citat på engelsk af Robert Byron. Dette kan jeg imidlertid ikke forstå; og det er sikkert heller ikke så vigtigt, når den gode Ingvor Bondesen ikke har oversat det.

Grunden til at jeg aldrig har fået læst "Kareten ... " er formentlig begyndelsen, som er en landskabsbeskrivelse - eller "Landschaftsbeschreibung" som tysken siger. Jeg citerer:

>>Skov og at skov med store åbne felter af korn og græs, med ensomhed og sommerstilhed nær og fjern. (Linjeskift) In midten huler sig en mose med små vandspejle, til venstre bugner et tæt krat af hassel og tjørn, isprængt hvidblomstrende skovhyld og lukket af et højt stendige, hvis brystrunde sten næsten bliver borte i et urede af brombær, mos og bregner.<< - Ja de er virkelig så spændende at man næsten dirrer og snorker. Især elsker jeg udtrykket "isprængt". Mulig drejer roman sig om attentatmænd og terrorister.

Men lad os gå videre til dialogen: >>"Ja, vi ses, Ane," sagde den fremmede, "det var egentlig dig, jeg skulle snakke med, og ikke med Jeppe. Du har vel hørt at min svigersøn er død; nu skulle vi have ham kristelig begravet" - "Det er rimeligt," sagde Jeppe.<< - Så er det den spændte læser må spørge sig selv: "Hvorfor er det et problem at få svigersønnen "kristeligt begravet". Han var muligvis muslim, hindu eller fritænker, kan man måske tænke ved sig selv. Men så kan han bare få en muslimsk, hinduistisk eller fritænkerisk begravelse. Det kan jo også være fornøjeligt. Som de ateistiske præster så smukt siger: "Af jord er du kommet, i jorden skal du igen!"

Det kan jo også være at de efterladte ikke har råd til en kiste. Men sådan én kan man vist leje, mod at levere den tilbage efter brug. For det skal i hvert fald være en "kistelig" begravelse.

Efter disse funerale bemærkninger vil jeg selv begrave mig i dynerne. Jeg vil muligvis i fremtiden bringe nogle flere uddrag af Ingvor Bondesens nervepirrende thriller - med mindre jeg ikke finder på noget mere fornuftigt at tage mig til.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Kareten fra Lønneskov er publiceret 05/07-2003 00:04 af Bjarne Hosbo (hosbo).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.