20 år siden

Hooker of the year!

Tab og vind med samme sin...
Michala Esch...
17 år siden
Danmarksmesterskab i Ribe
Peter
9 år siden
Den Forkerte Chili.
Kenny Raun (...
10 år siden
BILEN BLEV MIN I DAG :-))...
Flemming Tri...
12 år siden
Tiden
Zein Ali (Bi...
4 år siden
Drømmen om huset ved have...
Ruth Christe...
8 år siden
Åh ja mere det føles så g...
Maria jayash...
1 år, 11 måneder siden
Konklusion vakget 2019
Martin Micha...
5 år siden
Redux
Ryan Raskoln...
1 dag, 15 timer siden
Apatiske gentagelser - Ka...
Kasper Lund ...
10 år siden
I aften står den på sværd...
Carsten Cede...
10 år siden
Rocketman - Kasper Lund
Kasper Lund ...
9 år siden
Mit lys brænder
Tine Sønder ...
11 år siden
Smil grill og musik 2020
Martin Micha...
4 år siden
Fremtid og nutid
Lisa Brøndbe...
4 år siden
Brunkager
Hanna Fink (...
10 år siden
Glædelig Jul til alle på ...
Poul Brasch ...
10 år siden
Kender I det?
Hanna Fink (...
11 år siden
Vi væver jo bare
spinosi
9 år siden
Skæbne
Hanna Fink (...
11 år siden
Så blev det gjort.
Ace Burridge...
11 år siden
Titte bøhh
Racuelle Hei...
10 år siden
En sodavandsmaskine for e...
Olivia Birch...
10 år siden
Bryllup1 - Og så så man l...
Sylvia Ebbes...
11 år siden
Sæl
Hanna Fink (...
10 år siden
Kære natbog (X)
Olivia Birch...
10 år siden
Kære
Halina Abram...
7 år siden
Livet i Lugano
LoneHK
12 år siden
Åh den vrede, den vrede!
Bastian
12 år siden
Fuldkomment flyverskjul
Regitze Møbi...
10 år siden
M & M’s fest gik under temaet ”Pims and Hookers of the year”!
Der var bestemt ikke sparret på noget som helst.

Forsamlingshuset var en ren balsal. Der var flotte lamper, udsugning, flotte gulve og en kæmpe scene. Der var opstillet jukeboks, disko-daksolys og bar.
I det tilstødende rum, havde de lavet cigar-lounge. Her var der borde fyldte med cigarer i forskellige størrelser osv, brandy, whisky, chokolader u name it! Midt i lokalet var poolbordet og forenden pokerbordet hvor en hyret dealer, klædt i sort og hvidt sad og styrede poletterne.

Det var i sidste øjeblik at jeg alligevel besluttede at deltage. Da jeg nogle dage forinden havde luftet for Mims, at min lyst til fest måske ikke var så stor ovenpå mors afrejse osv., havde jeg set skuffelsen i hendes ansigt. Jeg anede ikke at de havde gjort så meget ud af denne fest.

Nå, påklædning???
I et sekund overvejede jeg ”Pimp-kostumet” meeeeeen…jeg kunne vel lige så godt give den som ”Hooker”!
Da jeg har meget svært ved bare at give LOS og trække i netstrømper og latex-trusser, bestemte jeg mig at give den som ”sofistikeret play-bunny”. Kreativiteten havde ingen grænser. Jeg trak i et par sorte nylonstrømper, et par stramme sorte hotpants hvor på jeg syede en blød lille hale fast af vat. Jeg tog en sort glat top på, et par lange sortehandsker, et glimmer halsbånd og en hårbøjle hvor på jeg monterede et par lange hvide ører (som jeg på makaber vis havde klippet af min lille nevøs sovedyr!!!). Fodtøj? Mims høje lakstøvler som jeg liiige akkurat kunne klemme mig ned i.

Hvad havde man så??? En vaskeægte (og ret så sød) playmate-bunny. Sådan!

Folk var fantastiske. De havde virkelig gjort enormt meget ud af det.

Mims var STORSLEM!!! Knaldrød latex kjole med snører for og bag. Kunstige øjevippere, lange røde negle, rottehaler, glimmer, klik-klak, smak-smak….hun var bare FOR LÆKKER.
M lignede en væskeægte og usmagelig alfons. Det var genialt.

Og hvad folk ikke troppede op i. Lejede Moulin Rouge kostumer, Chicago-jakkesæt, glimmer, lak, mere latex, kæder, diamanter, parykker, stokke, guldringe, g-streng, pengesedler, blonder…der var DET HELE!

Jamen planen var simpel; at drikke, danse og feste så meget som vi nu orkede. Alle havde en flaske spiritus med, M & M havde stået for tilbehøret. Der var uanede mængder sprut, vin og øl!

Jeg kendte ikke så mange af deres venner. En del havde jeg dog set før. Jeg trippede rundt og tog billeder af folk, fik dem til at vende og dreje sig, lægge hovederne sammen, holde i hånd hvis de var kærester osv. Det var en meget god måde at få mig selv præsenteret uden alt det her ”give-hånd-pjat”. Nu ligner Mims og jeg i forvejen et par tvillinger, så der herskede alligevel ingen tvivl om hvem jeg var.

M havde sørget for at bandets instrumenter var på scenen og de gav selvfølgelig et par numre. Jeg kunne ikke holde mig væk fra mikrofonen. Det er saaaaatans med mig så snart jeg får lidt alkohol i blodet. Jeg bliver en sand verdensdame!

M har nogle enormt søde kammerater. Nu skal det dog lige siges, at det altså ikke var søndagsskolens bedste drenge og piger der deltog i den fest. Det er nogle sprøde sataner de fleste af dem og med festens tema var der jo heller ikke lige frem lagt op til den aller mest noble opførelse.

Det var sgu en sand gansterfest!

Vi stemte om hvem der skulle løbe af med titlen ”Pimp of the year” og ”Hooker of the year”! En titel man ikke helt kan beslutte om man ønsker eller ej.

Jeg vandt!!! Jeg fattede ikke en meter da Mims skreg mit navn ind i mikrofonen. Åbenbart havde folk været helt vilde med mit uskyldige bunny-outfit. Jeg var ellers sikker på at tøsen med Moulin Rouge-fjerene eller latex-kjolerne ville høste det hele men jeg fik ifølge Mims suverænt flest stemmer.

Min præmie? Gavekort til Matas, en lille sølvkrone, en sølvstav og en sommerfugl…du ved…sådan et smart massageapparat man påspænder og hygger sig med.

I am Hooker of the year!!!

Efter det kan jeg meget lidt huske. Måske sang jeg lidt mere? Jo der var noget med den her kammerat som blev alt for nærgående og måtte flyttes rundt på…jep en rigtig gansterfest!!!

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Hooker of the year! er publiceret 28/07-2005 10:04 af Bastian.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.