23 år siden

uendelige opdateringer

Godt Nytår
Hanna Fink (...
5 år siden
Bornholm, Bornholm, Bornh...
Michala Esch...
16 år siden
At skue hunden på hårene
CamillaJe
12 år siden
Kan jeg mon lære at elske...
Neola
4 år siden
En sludder, hvis du kan l...
Racuelle Hei...
9 år siden
Min første dag på fyldepe...
Wonderadult
12 år siden
Lad Mig Lige Stikke Hoved...
Kianna Kitte...
3 år siden
Hundrede af dem
Poul Brasch ...
7 år siden
Sæsonpræget spisevaner 24...
Anna Gammelg...
2 år siden
Langt fra Las Vegas
Tine Sønder ...
13 år siden
Kvindetid med Ziggy Marle...
Racuelle Hei...
10 år siden
This is not a Bridget Jon...
Camilla Rasm...
10 år siden
Vægttab og jobsøgning
Racuelle Hei...
7 år siden
de sidste 2
Kenny Raun (...
11 år siden
Wonder Woman, ny lakeret ...
Racuelle Hei...
10 år siden
Yoga
Ida Hansen (...
8 år siden
En lidt hård weekend, kry...
xangelx
8 år siden
Det her er ikke mit land
Olivia Birch...
10 år siden
Gladiator skrivekursus?
Ida Hansen (...
6 år siden
Min Far er død
Poul Brasch ...
11 år siden
Når jeg som det er sket flere gange i mit liv ikke længer føller mig lykkelig i livet som det ER, har den gamle jeg ofte haft en tilbøjelighed til at give alle andre mennesker skylden sige det er fordi andre ikke er som jeg ønsker dem.

Stået ulykkelig forsøger få andre til at forstå Jeg har brug for du er SÅDAN. men hvad nu hvis den anden er glad ved netop den måde han/hun lever på.
Så står man der fanget af ens egen lykke er afhængig af andre mennesker forandre sig. ÅÅ DET GØR DE BARE IKKE.

Hvad gør jeg så? Jeg vælger være egoistisk kigge ind i sig selv spørge hvad er mit ønske i livet. Stille mine personlige egoistiske ønsker frem uden vise hensyn til andre end mig.

Dog kan jeg godt have et egoistisk ønske der hedder noget med ønske en andens lykke.
?? er om jeg selv er i stand til gøre et andet menneske lykkelig hvis jeg idet jeg gør det bliver ulykkelig mangler glæde i eget liv?
Om den personen jeg ønsker gøre lykkelig ikke altid vil hænge fast i jeg ikke selv er helt lykkelig glad ved eget liv som det ER?

Altså hvis ikke jeg selv bliver lykkelig ved forsøge opretholde et andet menneskes lykke tryghed, Tror jeg vi forbliver ulykkelige sammen.

Man skal dybt ind i sig selv finde sine sande ønsker for livet. ÅÅ hver gang ens ønsker tager brug af andre personer må man spørge sig selv om ens erfaring med mennesket man ønsker omkring sig ØNSKER GØRE DET FOR MIG.

Jeg har brug for visse værktøjer hver gang jeg laver en ny opdatering af MIG. Brug for tid ro med mig selv i egne tanker, brug for fortrolige venner jeg tør åbne op for, meget gerne nogen der akseptere alle mine indre egoistiske tanker, trods de skal akseptere mig har jeg også brug for de tør give igen vælte mine tanker rundt se livet på en ny måde.

Jeg har de sidste 2 år lavet utrolig mange opdateringer af mig hmm og ja fundet mig selv lykkelig i dette finde MIG)). ?? er om min livspartner der ikke er helt tilfreds med mit nye JEG nogensinde tager de samme opdateringer af sig selv eller bliver efterladt i føllelsen holde sammen på stumper mens jeg vælger kun bruge mit liv i egen lykke FRI. Mens jeg har opgivet at gøre hende helt glad.

?? er om jeg netop har brug for så mange opdateringer fordi hun hænger der?

Heldigvis har jeg en ro er selv glad ved livet under denne evigt varende opdatering. Som faktisk giver mig glæde fortrolighed med utroligt mange mennesker.
Hov er jeg mon bare vedblevet med dette liv trykke på min knap opdater uden jeg egentlig har nogen smerte?

Nogen vil måske tænke gud hvor er han bare egoistisk at han vedbliver egoistisk at opdattere sig selv Hmm jeg synes det ikke en af de helt store nøgle sten jeg fandt indeni var at jeg ikke ønskede modtage noget som ikke bliver mig givet af andres frie lyst.

SES Peter

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget uendelige opdateringer er publiceret 15/08-2002 13:26 af Peter.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.