Frikadelle sved & æggepru...
Racuelle Hei...
10 år siden
Katten ude af sækken
Suree Lio (L...
12 år siden
Om alt og intet
Lisa Brøndbe...
4 år siden
Byerne
Tine Sønder ...
12 år siden
Læring og andre samfundsn...
Ole Vind Raa...
11 år siden
Læseferie... næsten
Michala Esch...
12 år siden
Kære natbog (X)
Olivia Birch...
10 år siden
Skorpioner
Tine Sønder ...
12 år siden
Dagen tiltaget 5 timer og...
Hanna Fink (...
11 år siden
En velfærdsengel søges i ...
Regitze Møbi...
10 år siden
Ikke så halt længere...
Mikala Rosen...
16 år siden
Gud taler til alle
Salomon
10 år siden
Rocketman - Kasper Lund
Kasper Lund ...
9 år siden
Ring the bells that still...
Bastian
12 år siden
9. december – i dag har jeg været på arbejde. Jeg er næsten lige kommet hjem og har fået en kop kaffe sammen med manden, der også havde tidligt fri i dag. Anne er smuttet med bus ind til byen, for at komme til drama. Hun tog så tidligt af sted, at hun kunne få handlet lidt inden. Nu sidder jeg så her og skriver, inden jeg skal ordne vasketøj og andre småting og måske finder jeg også tid til en lille lur. Maden skal jeg ikke tænke på – den tager min mand sig af i dag. Godt, at vi har arbejdsfordeling her i huset.

Solen skinner varm og stærk ind ad vinduet og lader mig slet ikke forstå, at det er jul om 14 dage. Endnu har vi ikke fået købt julegaver, men vi skal lige over Annes fødselsdag på fredag, inden vi rigtig begynder at tænke på jul. Sådan er det hvert år – men hvert år når vi det hele alligevel, så hvorfor ikke også i år. Men en hvid jul i år, tror jeg, at vi kan se langt efter. Mærkeligt, men vejret føles fuldstændig anderledes nu, end i barndomstiden. Jeg synes, at jeg kan mindes, at vi havde meget mere sne og kulde, end der i dag.

ZZZZZZZZZZ………………..

Nu sidder jeg her atter. Jeg besluttede at starte med en lur oppe i min seng, faldt i en tung søvn og var ret så svært at vække, da vi skulle spise. Jeg har haft brug for at sove – jeg var kommet i søvnunderskud – så heldigvis hørte jeg efter mig selv og tog ”middags”søvnen, som første prioritet. Det andet, som jeg havde sat mig for, får jeg nok ud af verden i morgen. I aften tager jeg i strikkeklub sammen med mine fire strikkeveninder – sidste gang inden jul. Hvordan det bliver efter nytår, må tiden vise. Min mand og jeg skal med på udvidet førstehjælpskursus og jeg har sagt ja til at være med til at spille dilettant, hvilket jeg glæder mig til.

Det blev vist en lidt kedelig dagbog, men sådanne er der vel også plads til – ellers skriv og brok jer.

Hyggehejsa fra en lidt-rundt-på-gulvet Nellemor.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget 9. december med solskinsvejr. er publiceret 09/12-2003 18:15 af Ellen Tang Sørensen (nellemor).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.