19 år siden

Afskedsfest & hemmeligt møde

Hvorfor ikke...
Liza Abildsk...
10 år siden
4 år føles som i går.
Jønsse
8 år siden
Begge to ramte plet
Kenneth Hvid...
8 måneder, 19 dage siden
Transpsarante mennesker -...
Kasper Lund ...
9 år siden
Dobbeltmoralsk miljøforkæ...
Merida Dunbr...
6 år siden
Det er sjovt
Katrine Søre...
12 år siden
Op på den hest!
Bastian
12 år siden
Den søde.
Ruth Christe...
8 år siden
Verdens smukkeste foto
Ace Burridge...
12 år siden
Skriftlige prøver ... Slu...
Anne S. Chri...
11 år siden
Næste stop: normalitet
Syrene Hvid
6 år siden
Overspisning
Miriam Lidbe...
7 år siden
Frikadellemor
Olivia Birch...
10 år siden
Guds blinde øje.
Ruth Christe...
8 år siden
Det at blive mand
Ace Burridge...
12 år siden
Smil grill og musik 2020
Martin Micha...
4 år siden
Påske
Hanna Fink (...
9 år siden
Min datters smukke sang
Ace Burridge...
12 år siden
Storskrald
Hanna Fink (...
8 år siden
Længe siden - update <...
RachelBlack
9 år siden
Så her er jeg.......
Anonymusmama
7 år siden
Næste stop: skriverefugiu...
Syrene Hvid
6 år siden
Men det udelod jeg
Carina Malen...
6 år siden
Hverdagen
Hanna Fink (...
11 år siden
More wants more
Tine Sønder ...
12 år siden
Eksploderet spejlæg og 5 ...
Racuelle Hei...
6 år siden
Helbred 2
Hanna Fink (...
9 år siden
Lidt jul og juleferie
Michala Esch...
16 år siden
Hvalsang
Tine Sønder ...
12 år siden
Fridag = Fantastisk
Tandlæge tid= Tragisk

Men afsted jeg kom, med Benjamin på mobilos, og heatsæt i øret, så alle mennesker på min vej, troede jeg var en tosse der gik og talte med mig selv.

Ankom til tandlæge 20 minutter før tid, og blev mødt at smilende klinik assistent, med et "Du er i god tid!"
(Ja, for sidste gang glemte jeg helt at komme...Nu prøver jeg virkelig at være god kunde)

Op i stolen med mig, og både tandlæge og klinkassistent nævnte optimistisk at det nu var sidste gang. (YES!)
Tror jeg er blevet rigtig hård i kanten af at have været til tandlæge 12 tirsdage i træk. For de kan stikke og bore som det passer dem. Så glor jeg lidt Anamal planet imens.

Men nu skal alt jo ikke gå så nemt, når man er en Rikke.
Og mens hun borer løs, kommer der åbenbart (Jeg kan jo ikke se andet end loftet), en ung fyr og hopper ind i deres rønken-rum.

Klinikassistent gør store øjne, og alt opmærksomhed bliver rettet mod fyren. Ikke det store kaos i det - hun holdt jo bare den der støvsuger tingest.
Men men men... Nu vender også frøken tandlæge sig om - men hun fjerner ikke psykoboret fra min mund... (!!)

Mine tanker kræsede straks om den atikel jeg havde læst i Ekstra bladet en uge forinden.
"Tandlæge borede mig i tungen"
Billederne fra atiklen kørte nu også forbi min nethinde - og det var ikke rart! FOKUS - Tandlæge! Nu, tak!

De ringede på en alarm klokke - og så kom der nogle andre tandlæger og fiskede fyren ud.

Jeg kan sgu godt lide min tandlæge. Sådan oprigtigt.
I dag kaldte klinikassistenten mig for første gang Rikke, og ikke Camilla. Tandlægen fortsatte: "Det skulle min datter have heddet. Fordi da jeg var lille, læste jeg Rikke fra Nyboer. Og jeg syntes Rikke var sådan en sød pige så det skulle min datter hedde"

Færdig blev jeg, og tandlægerne ønskede mig en god sommer - og det bliver helt underligt ikke at skulle derhen næste tirsdag.

Er sikker på mit hvide smil blændede en dame på vej hjem i bussen. Eller også kunne hun bare ikke holde ud at kigge på mig, fordi jeg havde blod ned af kinden. Det så jeg selvfølgelig først da jeg kom hjem!
Men det er prisen for at få en tandrens, og flotte hvide tænder... :)

Ellers ikke så meget. Ville have en rigtig aktik dag i dag. Vaske tøj, rode op, vaske gulve, ordne skuffer.

Da jeg kom hjem blev jeg lokket til et spil ludo med Benjamin (Vi er blevet ludofreaks alle sammen!), og efter at jeg havde tabt i det - faldt jeg i søvn.
Vågnede først klokken 18, hvor Caver ville have mig med i et spil ludo.
Og da jeg havde tabt til HAM, gik jeg i krig.

Nåede at vaske 7 maskiner... (Dygtig!)
Jeg tror jeg er lidt underligt når jeg vasker tøj. Eller når jeg hænger det op. Især hvis en ukendt Morten fra nr. 48 har tøj hængende i tørrerummet.
For jeg glor helt uhæmmet på hans tøj.Fordi det er så fedt!

Jeg tror han er så stjerne lækker!
Ihvert fald at dømme ud fra hans tøj.

Det er SÅ stilet. Mads Nørregaard osv.
Engang havde jeg lagt hans tøj sammen for ham.
Ikke for at score point, men fordi det var tørt - og jeg skulle bruge pladsen. Han skrev tak på sedlen. I dag tegnede jeg et lille micro skopisk hjerte ved siden af hans navn... (Hvorfor gør jeg altid sådan nogle skøre ting?)
Og det er selvfølgelig helt tilfæligt at mit Levis, Dolce & Gabbana, Gucci & LV hænger ved siden af hans tøj, mens alt hø&møg (H&M) hænger længst væk... *host*

Rene´har skrevet hele dagen, og han bliver sgu mere og mere spændende. Manden har humor! En sikker vinder i mit verden.
Han var så ivrigt at han gerne ville komme og hjælpe mig med at vaske tøj i dag!
Og så har han været til et møde i dag, som han ikke ville fortælle hvad var.
Hmm..
Tænker bistand eller retten. Tror som sagt ikke han er en af guds bedste børn.
Det er i hvert fald nok ikke en million kontakt med Mærsk vi er ude i, siden et er så hemmligt.

Nå, men jeg kan da vidst lige nå at støvsuge

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Afskedsfest & hemmeligt møde er publiceret 07/02-2006 20:34 af Anastasia.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.