Ensomhed


1 år, 9 måneder siden 4 kommentarer Digte

3I dag for 23 år siden
23 år er gået · forsvundet · siden det bedste · og det værste · skyllede ... [...]
Digte
1 år, 6 måneder siden
4Ensomhed
Har ensomheden altid fuldt mig · er der et stof · jeg mangler · som alt... [...]
Digte
1 år, 9 måneder siden
4Vinden
Vinder varsler varsomt · gennem bladene på græsset · og fuglenes opad... [...]
Digte
1 år, 10 måneder siden
3Et sidste farvel
Det er svært at give slip · selv når sammenkoblingen har været flyg... [...]
Digte
1 år, 10 måneder siden

Puls: 2,5

Publiceret: 0
Afgivet: 1
Modtaget: 0
Ida Pedersen (f. 1978)
Har ensomheden altid fuldt mig
er der et stof
jeg mangler
som altid sætter mig ved siden af fælleskabet
et fælleskab
jeg søger
men aldrig rigtig bliver en del af
lige meget hvor mange gange
jeg stiller mig frem
de steder
hvor fælleskabet dyrkes
for altid har jeg ensomheden med mig.

Skriv kommentar

Teksten er publiceret 06/06-2024 09:11 af Ida Pedersen (Anita A) og er kategoriseret under Digte.

Log på for at skrive en kommentar til denne tekst. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.

1 år, 9 måneder siden
#1 David Hansen (David H)
Hej Ida
Ensomheden er en sær størrelse, og jeg tror at mange introverte mennesker kæmper med ensomheden netop fordi de ikke er ekstroverte. Jeg tror ikke det er noget man selv er herre over, men noget som bare er der fra starten af livet. Det er sådan man bare er. Det betyder naturlig vis ikke at man ikke kan få venner - bare mindre af dem tror jeg.
Tak for tanker om et interssant emne.
Kh David
1 år, 9 måneder siden
1 år, 9 måneder siden
Svarkommentar
Ida Pedersen (Anita A)
Hej David
Tak for dine reflektioner og du har nok fat i noget rigtigt. Dejligt du læste med og gav mig en kommentar med på vejen.
Kh Ida
1 år, 9 måneder siden
1 år, 9 måneder siden
#2 Kathrine Knoth (Denungeblødendepoet)
Stærkt og relaterbart.
Tak for at dele
1 år, 9 måneder siden
1 år, 9 måneder siden
Svarkommentar
Ida Pedersen (Anita A)
Mange tak for kommentaren!
1 år, 9 måneder siden
1 år, 9 måneder siden
#3 Mette Boe Christensen (MollyTrine)
Hej Ida.
Jeg tror i grunden, at ensomheden altid har fulgt os alle, og du mangler ikke et stof, du er jo bare dig. Jeg kan også være indadvendt, måske virke lidt utilnærmelig for andre og gå ind i min egen verden, - måske inderst inde i en angst for at miste noget man ikke tør gøre forsøg på at opnå. Så bliver man passiv og opgiver alt for let.
Vi er alle hver vores egen. Individuelle og forskellige, sådan er vi skabt. Måske er der også nogle dage, hvor humøret er bedre, så sætter man sig ud over ordet ensomhed og oplevet ting, man ikke havde forventet. Men jeg kender godt følelsen og kan sagtens relatere til dit digt.
1 år, 9 måneder siden
1 år, 9 måneder siden
Svarkommentar
Ida Pedersen (Anita A)
Hej Mette
Tak for dine ord og ja der er nok bare stor forskel på mennesker. Tak for at læse med og skrive en kommentar.
1 år, 9 måneder siden
1 år, 9 måneder siden
#4 Daniel Stege Lindsjø (Ordspinderen)
Hej Ida :)
Ja, ensomheden er en tro følgesvend også selvom man ikke nødvendigvis er blevet valgt fra?
Jeg nød dog at læse dit digt.

D
1 år, 9 måneder siden
1 år, 8 måneder siden
Svarkommentar
Ida Pedersen (Anita A)
Tak for din kommentar og ja det er nok et vilkår vi alle har. Nogle bare mere end andre, tænker jeg.
1 år, 8 måneder siden

E-bogen kan læses på iPad, iPhone, iPod Touch og Mac, samt andre e-bogslæsere som understøtter EPUB-format.

EPUB (kort for electronic publication; alternativt ePub, EPub eller epub, hvor "EPUB" er foretrukket af formatejeren) er en fri og åben e-bogsstandard af International Digital Publishing Forum (IDPF). Filen har filendelsen .epub. EPUB er designet til ikke at være formateret til et bestemt papirformat, hvilket betyder at e-bogen dynamisk kan formateres til den enkelte e-bogslæsers orientering, skærmstørrelse og skærmopløsning.