13 år siden

Det at tænke positivt

Så blev jeg et telt-menne...
Michala Esch...
17 år siden
Selvudvikling et moderne ...
Bella Donals...
9 år siden
Fyldepennen
Stine Kjær
2 dage, 18 timer siden
I dag skulle det være.
Hannah White...
10 år siden
Gymasie-grammatik & hygge...
Ash Renashan...
12 år siden
Onsdag - dagen profilen h...
Annabell Nie...
11 år siden
Op på den hest!
Bastian
13 år siden
Det var så den søndag.
Ellen Tang S...
12 år siden
And they say, the worst ...
Julie Vester...
12 år siden
sulten
Sunstar31
11 år siden
Poetry slam
Martin Micha...
6 år siden
Blæksprutte arme og mange...
Racuelle Hei...
7 år siden
Stil, grill og musik
Martin Micha...
6 år siden
Hold mig i hjertet for en...
Kasper Lund ...
9 år siden
Introduktion til mig
Anne Olsen (...
11 år siden
Houdini - Kasper Lund
Kasper Lund ...
9 år siden
Farvel til ”vores udveksl...
Carsten Cede...
11 år siden
Mystisk tilbageblik
kaotiskkaos
8 år siden
Human tetris
Tine Sønder ...
13 år siden
sofaen eller.......
Hanna Fink (...
12 år siden
Lykken er en svinerøv
Regitze Møbi...
11 år siden
haft en stille weekend
Martin Micha...
6 år siden
The last soppetur
Olivia Birch...
10 år siden
Mails og tårer
Ace Burridge...
13 år siden
Brunkager
Hanna Fink (...
11 år siden
En mission i livet
Salomon
11 år siden
Hurra!
Halina Abram...
8 år siden
Udstilling
Hanna Fink (...
12 år siden
Sad for et stykke tid siden og kommunikerede herinde med en der bad om råd..satte mine tanker igang ..det er indimellem ret sundt at tænke.

Vil lige dele dem med jer. Om I kan bruge dem , det ved jeg ikke og vil lade være helt op til jer :)

Det er et emne jeg ved noget om, arbejder med til dagligt og som gennemsyrer mit liv.

Hjernen er sådan indrettet, at den tænker både positive og negative tanker.
Dette er et faktum man ikke kan lave om på.

Det er også et faktum, at hjernen nemmere påvirkes af negative tanker, de sidder bedre fast.

Deraf talemåden "At for hver negativ skal der 10 positive for at opveje".

Det er grundlæggende udmærket, i urtiden var det ret væsentligt at man var mistænksom overfor alverdens situationer, der var farer nok at tage hensyn til.

Det er der stadig i vores moderne samfund

Vi er med andre ord på vagt.

Det er også sådan, at negative tanker, netop fordi de lettere sætter sig, hurtigt bliver en livsstil, en måde at anskue tingene på.

Det er så meget nemmere at sætte sig tilbage og brokke sig end, at gøre noget ved det.

Det er simpelthen nemmere at tænke negativt end positivt.

Desværre skaber negative tanker stort set ingen udvikling og er meget lidt løsnings orienterede.

Det er ret svært at gennemføre et marathon hvis man konstant stiller forhindringer i vejen for sig selv.

Negative tanker dræner ens energi, den dræner andres energi og nu flere man får nu sværere er det at tænke positivt og derfor vælger hjernen den nemme løsning og tænker negativt..så er den negative spiral startet.

Dette er en af årsagerne til at det er så utroligt svært, at få mennesker ud af negative livssituationer og det eneste disse mennesker ikke kan bruge til noget er negativ tankegang, kritik og "du må bare tage dig sammen attitude".

Deres hjerne har travlt nok med, at fortælle dem at de er uduelige og at det er umuligt selv at komme videre, at den ikke behøver flere skub i negativ retning. Det klarer den fint selv.

Også en af årsagerne til at socialarv er så forbandet svær at bryde, for hvis hele dit bagland, hele dit liv har fodret dig med negativ tankegang og hvis 90 % af alt du oplever i din dagligdag er negativt, så er det meget svært at tænke anderledes.
Det er ufatteligt få mennesker med negativ tankegang der får succes.
Negativitet avler simpelthen ikke succes.

Omvendt kan man sige, at det, at tænke positivt er super hårdt arbejde, det er ikke den nemme løsning. Det er den svære løsning.

Men det er en løsning der skaber energi i stedet for, at dræne.

Med andre ord investerer man energi i positivitet, får man skabt fornyet energi og er inde i en positiv spiral.

Jeg skriver ofte sætninger som : gå med kærlighed, smil, vær glad.

Det er et bevidst valg jeg har taget i mit liv.

Det handler ikke om at sætte sig i rundkreds med guitar, smile, elske og så bare lade tingene gå deres gang.I virkeligheden handler det netop om at se kritisk på sit liv, sine handlemåder, i stedet for bare at tage de nemme løsninger.

Det gælder om, at tage stilling til sit liv.
For det, at være positiv handler i høj grad om at se det negative, erkende det negative og forsøge at forandre eller påvirke det negative.At stoppe op når man påvirkes negativt, får en negativ tilgang eller tanke. Vende den i hovedet, finde ud af årsagen til denne og så løse den.

Alternativet og den nemme løsning er at give efter for den.

Det handler om at se muligheder i stedet for begrænsninger.
Altså at være løsningsorienteret.

Det er i den ånd jeg lever mit liv i, det er derfor jeg har opnået det jeg har, derfor jeg er det menneske jeg er, har oplevet det jeg har, hvorfor jeg elsker livet og aldrig giver op.

Jeg er rigtigt gode venner med mine mørke sider, derfor tager de aldrig helt over. Det er jeg meget bevidst om.

Livet er simpelthen for kort til at spilde det på ingenting.

Det er også det jeg forsøger, at vise mine børn.

For når det kommer til stykket , vil jeg helst have nogle børn der kommer til at slå sig lidt i livet, men som er i stand til at komme videre, som bringer positiv energi og kærlighed.

Og derfor bliver en succes.

Man kunne omskrive den fornævnte tale måde til : "At en positiv tanke skaber større resultater end 10 negative".

Så gå nu ud og vælg . Det er rent faktisk et valg man har.

Så gå med kærlighed.

Spørgsmålet er mere om man har modet.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Det at tænke positivt er publiceret 30/11-2012 13:01 af Ace Burridge (Ace63).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.