18 år siden

et spejl billede af mig selv

Hadet til ham der ødelagd...
Musenmia
6 år siden
Og patterne er blevet læn...
Neola
4 år siden
Er syg...og venter spændt...
Sylvia Ebbes...
11 år siden
Åh den vrede, den vrede!
Bastian
12 år siden
Søster Jenna var i fjerns...
Poul Brasch ...
12 år siden
Onsdag
Hanna Fink (...
11 år siden
And they say, the worst ...
Julie Vester...
11 år siden
Pigsen
Poul Brasch ...
11 år siden
Det aktive...
Poul Brasch ...
12 år siden
Det er sjovt
Katrine Søre...
12 år siden
Det her er ikke mit land
Olivia Birch...
10 år siden
Sæl
Hanna Fink (...
10 år siden
Det vil ikke slippe mig :...
Gittepigen
12 år siden
Jeg har en plan
Halina Abram...
7 år siden
Ferie
Hanna Fink (...
10 år siden
Nyt år
Martin Micha...
5 år siden
Julius første fisk!
Kaj-Benny
12 år siden
Kunstforening.
Hanna Fink (...
10 år siden
Fifty shades of fuck-up
Tine Sønder ...
12 år siden
Lidt om livet.
Hanna Fink (...
8 år siden
Slot, strand sol, skoldni...
Michala Esch...
16 år siden
Næsen i en bog.
Ruth Christe...
8 år siden
Guldbryllup
Hanna Fink (...
6 år siden
Kære natbog (XIV) - fande...
Olivia Birch...
9 år siden
Tiden i Perspektiv
Rebecca Rahb...
5 måneder, 13 dage siden
Sæsonpræget spisevaner 24...
Anna Gammelg...
2 år siden
Tag et lyn.
Regitze Møbi...
10 år siden
Oktober
Camilla Rasm...
11 år siden
Selektiv skriveblokering
Olivia Birch...
10 år siden
de sidste 2
Kenny Raun (...
11 år siden
den første dag år 2013
bondeven
12 år siden
Vinter på vej
Mikala Rosen...
12 år siden
End og week
Martin Micha...
5 år siden
Fuglene
Hanna Fink (...
12 år siden
Dawn Under
Ruth Christe...
8 år siden
Sø med ?
Mikala Rosen...
13 år siden
Kaos, vrede og kærlighed
Line Ley Jen...
5 år siden
Kvinder eller ocd?
Racuelle Hei...
10 år siden
På plads... sådan nærmest...
Michala Esch...
16 år siden
Sidste udstillingsdag
Hanna Fink (...
11 år siden
Da det nye år står for døren gør jeg mig mange håb og drømme, håbet er det der er det vigtigste, håbet på en bedre tilværelse, håbet på en bedre økonomi håbet på et nyt år hvor det hele bliver mere posivtivt, håbet på at min flytning kommer til at ske da det også er en af mine drømme,
håbet på at vinde min sag mod kommunen så jeg kan se et lys forude på den økonomiske side men, som jeg siger er det nok bare en drøm og ikke alle drømme går i opfyldelse.
Håbet.... ja hvad er vores håb.... et godt helbred... et bedre liv... en lys fremtid.. et varigt forhold... bedre økonomi... ingen tunge problemer som konstant truer ens hverdag, men når man har de håb for det nye år er det kun en selv der kan sørge for at man ikke for dem men det er meget svært.
Jeg står foran mit spejl og prøver at få den person i spejlet til at fortælle mig hvad jeg er og hvad jeg skal gøre for at komme videre med mit liv.
Lille spejl på væggen der hvad kan der gøres for at få mig videre, hvad var og er dine drømme.
jeg har drømt om et liv som færdig udlært sprog kunsulent, eller dyrelæge assistent
jeg har drømt om en dejlig farmilie som jeg kunne værne om,
jeg har drømt om en god økonomi så min fremtid var sikker,
jeg har drømt om et liv uden for mange problemer,
jeg har drømt om en selvtillid så stor at jeg altid ville har kunnet svare for mig, vis problemerne opstod, i stedet for at gemme mig væk og bare lade tiden løbe fra mig,
jeg har drømt om en god og stabil opbakning fra ens farmilie uanset hvad jeg har gjort og sagt.
Jeg har drømt om et liv med mange gode oplevelser og udfordringer.
jeg har drømt om at være den perfekte mor for mine børn.
jeg har drømt om at vise mine omgivelser at jeg godt kan klare mig selv.
jeg har drømt om en skolegang som jeg ville kunne se tilbage på med et smil.

lille spejl på væggen der du kender min historie hvordan er det hele gået så galt kan du fortælle mig det og kan jeg rette op på det hele eller er det bare uoverskueligt og umuligt.

at starte et sted er nok rådet som jeg giver dig en start med det du har her og nu tænk på det der er vigtigst for dig nu, ha ikke for mange bolde i luften samtidig så mister du overblikket.
skriv punkterne op nu

1 økonomi
2 job
3 børn
4 skole
5 personlige papir
6 ikke glemme

Her stopper du og skriv så hvad du skal gøre for at få det til at fungerere.
økonomi
Jeg skal få mit buget op at køre sætte penge af til de forskellige ting så jeg ikke kommer ud i en krise situation igen, hvor jeg skal trække på mine omgivelsers recurcer lære at klare mig selv.

job
jeg skal starte på min praktik plads så holde på det og håbe på at det bliver et varigt job, tros flytning til Næstved må lære mig at passe mine ting så jeg ikke kommer ud i problemer lære at passe det godt må lære at transport er en del af vores liv vis man ikke har en bil.

Børn
Jeg må tage hånd om mine børn få dem fremad give dem et regulært spark ud i fremtiden få dem til at indse at job er nødvendigt, for hele ens eksistens hjælpe dem godt på vej.

skole
møde op til klasse møder og samtaler omkring børnene vise omgivelserne at jeg har mine recurcer i orden og bakke op omkring dem give skolen og dem jeg holder af et andet billede af mig selv vise dem at jeg er mor.

Personlige papir
sørge for at læse alle mine personlige papir igennem hver gang de kommer lægge dem i orden så jeg ikke kommer til at miste noget som kan være vigtig

ikke glemme
huske på alt hvad der skal ske sørge for at skrive alt op få en bog som jeg kan skrive alt op i, sørge for at kikke i den hver dag.

dette vil hjælpe dig til at komme videre med dig selv og dine børn du vil undgå problemer, men husk at det kun er det her og nu når flytningen til Næstved kommer, så skriver du nye punkter på ikke før.

lille spejl på væggen der jeg vil gøre som du har sagt til mig, jeg vil prøve at gå ind i det nye år med fornyet mod som jeg vil håbe vil bringe mig langt og lige så mine børn.
jeg vil sætte mig ned i de forgående år og kan se tilbage at livet nu engang har været hårdt, men jeg vil også kunne se at det har givet mig så meget livs erfaring, at jeg kan give det hele videre til mine børn, så jeg kan støtte op omkring dem når jeg er ved at være så gamel at jeg blot kan slappe af og være der bare for dem i hvert fald så længe mit hjerte slår og blodet bliver transportereret rundt i kroppen på mig, og den dag jeg ikke er mere vil jeg håbe at jeg tros mine vanskeligheder har fået givet mine børn et godt liv som de så skal videre med uden for mange vanskeligheder.

Ja vis nogen læser det her så lyder det som om jeg snakker med en anden om mine problemer, og at den anden er den der giver mig de gode råd men det er nu engang mig selv jeg snakker med det er mit eget spejlbillede, det spejlbillede jeg vil se frem over i håb om en gevaldig forbedring af mit liv som jeg hele tiden har følt har været mig imod, et liv fyldt med utryghed dårlig selvvær store problemer som jeg følte jeg ikke kunne tackle et liv med børn lige så utrygge og alene som jeg selv jeg er jo personen jeg snakker med bare igennem spejlet som er den person der er stærkest.
inge

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget et spejl billede af mig selv er publiceret 28/12-2006 17:09 af ingelnielsen.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.