Jeg ønsker mig....

Jeg har en plan
Halina Abram...
7 år siden
Tak Til Personen, Der Stj...
Kianna Kitte...
3 år siden
Kvindetid med Ziggy Marle...
Racuelle Hei...
10 år siden
Kære natbog (XVI) – ingen...
Olivia Birch...
9 år siden
Lad Mig Lige Stikke Hoved...
Kianna Kitte...
3 år siden
Ny Picanto
Peter
11 år siden
Efterskrift
Hanna Fink (...
8 år siden
Lyden af livet
Hannah White...
9 år siden
Lad os sammen hylde nørdh...
Katrine Søre...
11 år siden
På plads... sådan nærmest...
Michala Esch...
16 år siden
Tilstand - stilstand
Sylvia Ebbes...
11 år siden
Kære natbog (V) - at være...
Olivia Birch...
10 år siden
(The Price Of A Prophet) ...
Junior Chris...
2 måneder, 17 dage siden
Dagen tiltaget med 1 time...
Hanna Fink (...
7 år siden
I'm not perfect and I kno...
MysteriousGi...
12 år siden
Mere tid. Mere alt.
Anja Lind An...
11 år siden
Møde med Mette
Halina Abram...
7 år siden
Wow, en regnbue af følels...
Neola
4 år siden
Jeg er blevet Morfar
Poul Brasch ...
8 år siden
Meningsforladt tankemylde...
Kasper Lund ...
10 år siden
Jeg kan lige nå at sidde her ved min computer, inden jeg skal videre i teksten. Jeg skal blandt andet et smut i Brugsen efter lidt madvarer og efter Cola til Anne, som nu ligger influenzaramt inde på sofaen og sover. Det var en febervarm pige, som jeg hentede på efterskolen og hun var bare glad for at komme hjem og få lidt moderlig omsorg. Hun kan ikke holde noget i sig og det første jeg gjorde, da vi var hjemme, var at rive et par æbler til hende, som hun heldigvis godt kunne have. Nu ønsker vi blot at hun er frisk og på dupperne igen, når vi når julen.

Julen står for døren og heldigvis er jeg ved at være færdige med juleforberedelserne. Jeg mangler lige et par sidste indskydelses julegaver og jeg håber, at jeg kan nå at få skrevet et par julehilsener i aften – sådan rigtigt med kort og konvolut, frimærke og julemærke. Jeg ønsker, at postvæsenet vil være mig nådig og sørge for at de når frem inden jul. Elles er det jo en lille kort jul og så dukker de formentligt op 3. juledag.

I går havde vi julegæster. Om eftermiddagen kom min søde veninde L. forbi med en julegave. Vi hyggede os med kaffe, julebag og et spil ”Tegn og gæt”. Det var utroligt sjovt og vi kunne da ikke undgå at være lidt imponeret over, at vi for det første kunne tegne, så den anden kunne gætte og omvendt – fornøjeligt det var det.
I aftes kom min svigerinde også med en julegave. Det var dejligt at snakke med hende. Selv om vi bor i samme kommune, vil vi ikke ligefrem påstå, at vi overrender hinanden, men når vi er sammen, så har vi det godt og hygger os i hinandens selskab. Vi fik snakket en masse og tømt en flaske rødvin – eller det vil sige – et glas til hende for at forblive promillefri og inden sengeetid hyggede jeg mig med resten. Carlo drikker ikke rødvin, men ville hellere have sin kaffe.

Nu er jeg spændt på, om datter og svigersøn og de to børnebørn dukker op for at udveksle julegaver – det har vi løst planlagt, men jeg vil nu hellere køre ud til dem på torsdag. Jeg ville blive ked af det, hvis de to små bliver smittet af influenzaen og julekjolen og juleblusen til børnene mangler lige det sidste fif i at være syet færdige. Jeg har ringet og ringet til dem, men de tager ikke den telefon. Endeligt lykkedes det og besøget er udsat til torsdag.

Jeg løber igen – først op i Brugsen, dernæst skal der laves middagsmad og endeligt kan jeg fordybe mig i en god bog ”Min mosters migræne” af Anne-Vibeke Holst. Jeg var nemlig på biblioteket i går og låne en stor stak bøger til at læse i den søde juletid.

Jeg vil ønske mine læsere en hyggelig mørkning her på årets korteste dag.

Hyggehejsa fra en juletravl nellemor.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Jeg ønsker mig.... er publiceret 21/12-2004 16:18 af Ellen Tang Sørensen (nellemor).

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.