Falder du nu


3 år siden 5 kommentarer Digte storby konflikt troskab

0Nobel pauseklovn i Dybets Druknedød
Jeg kan ikke særligt ofte klare at følge med mere · Jeg har slået f... [...]
Digte · indre smerte og tomhed, vrede, savn
1 dag, 15 timer siden
0Tænkeprocesser som holdepunkt
Hey. · Når man næsten giver op, for eksempel i forbindelse med psyk... [...]
Livshistorier · selvudvikling, samfund, bryd tabu
2 dage, 5 timer siden
3Kommet med et åndedræt
Når man leder forever i sjælen · Mærker man et rytmisk smil igen · Ma... [...]
Digte · opmærksomhed
11 dage siden
2Jeg vil kun filosofien vs Vær selv din egen...
Jeg vil bare filosofien · Helt ind i teksterne vil jeg trænge · Jeg h... [...]
Digte · nysgerrighed, selvrefleksion, krimi
13 dage siden

Puls: 81,3

Publiceret: 19
Afgivet: 63
Modtaget: 39
Niels Cenius (f. 1969)
River duften fra de regnfriske blomster ned i lungerne
Og det skudopgør skulle jo være godt nok,en duel
mellem kaffekoppens salige duft og reel natur,
men jeg har tandpine, og duften fra blomsterne spiller
Ind sammen med pinens realitet og jeg husker straks den rådnende
Duft af kasserede frugter og grøntsager fra den store plads på
Grønthandlernes grønttorv. Jeg husker min far når han stod ud af lastbilen
Og vi gik ind imod hans lille dobbelte stadeplads, den lille butikszone, og blomsterduften springer igen til andre tider, fra
Mit 2021 bliver til rådne minder om han syntes jeg var evigt brokkende over
Lugten af diesel os, lugten af hans morgen cerut,lugten af de rådnende grøntsager, som skraldemanden dagen før ikke havde samlet ind alle sammen fordi hans kone var syg og han pjækkede for at tilse hendes cancer på hospitalet.
Negeren renser filtrene der i torvehallen, de små filtre de har sat ned i afløbsristene, han er tyrker men de kalder ham negeren,den ene hånd er handicappet, de siger det skete ved en skud ulykke i krigen mod kurderne, kun jeg ved han er kurder, ikke hverken tyrker eller neger.
Når han går forbi vores afløbsrist viser far sit storsind ved at give ham en tier og mig en tyver, og så sender far mig op til caféen efter et par smurte rundstykker til os, så runde og melede som kurderens mave, udspilet i uro.

Skriv kommentar

Teksten er publiceret 10/07-2021 10:00 af Niels Cenius (Snowlion) og er kategoriseret under Digte.

Log på for at skrive en kommentar til denne tekst. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.

Log på for at læse kommentarer til denne tekst. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.



E-bogen kan læses på iPad, iPhone, iPod Touch og Mac, samt andre e-bogslæsere som understøtter EPUB-format.

EPUB (kort for electronic publication; alternativt ePub, EPub eller epub, hvor "EPUB" er foretrukket af formatejeren) er en fri og åben e-bogsstandard af International Digital Publishing Forum (IDPF). Filen har filendelsen .epub. EPUB er designet til ikke at være formateret til et bestemt papirformat, hvilket betyder at e-bogen dynamisk kan formateres til den enkelte e-bogslæsers orientering, skærmstørrelse og skærmopløsning.