20 år siden

op, din dovne krop! ;-)

Uden kontrol
Hanna Fink (...
11 år siden
Det første palindrom-år
Olivia Birch...
10 år siden
Skriftlige prøver ... Slu...
Anne S. Chri...
11 år siden
En hyggelig dag
Maria Hahn (...
12 år siden
Kafferumlen - Kasper Lund
Kasper Lund ...
9 år siden
Jeg hader - Kasper Lund.
Kasper Lund ...
8 år siden
På vej mod overfladen
Thor Rosenbl...
3 år siden
Torsdag d. 3/8-2018
Smukke Emma
6 år siden
Man kan nok ikke give mød...
Ace Burridge...
12 år siden
life's hard, it's harder ...
Julie Vester...
11 år siden
Tanker om vægge med udsmy...
Olivia Birch...
10 år siden
Velkommen til oversprings...
Michala Esch...
12 år siden
første skoledage og leven...
Michala Esch...
15 år siden
Virkelighedens Manuel
Anders Husma...
11 år siden
Sørgebind
Olivia Birch...
9 år siden
Makrel madder og fødsler
Racuelle Hei...
8 år siden
Dag 6 på Fyldepennen. Fes...
Gaffa Brandt
12 år siden
Øv, i morges sov jeg alt, alt for længe! Jeg havde stillet vækkeuret til kl.02:00, fordi jeg lige skulle læse noget inden (dårlig samvittighed) jeg skulle i læsegruppe på uni. Da, så vækkeuret ringede, ændrede jeg tiden, til kl. 03:00, men da det så ringede igen, slukkede jeg simpelthen for det.......Jeg vågende så helt forvirret kl. 07:10 med den klare indsigt, at jeg lige nu skulle have været inde på uni med min læsegruppe..faktisk skulle jeg ha` været inde ved læsegruppen kl. 06:30, men, men, men....Heldigvis er vi kun to i denne gruppe og da jeg ringede til hende, sad hun allerede på 3. sal og var i gang....(ville skulle også ha` haft læsegruppe i fredags, men der sov hun for længe), men ingen sure miner fra hende;-)
Da jeg begyndte, at fortælle hende om min meget underlige drøm, så sagde hun omsorgsfuldt til mig "Læg du dig bare til, at sove igen, solstråle. Det er helt o.k.", men vi blev alligevel ved med, at snakke om løst og fast, så da jeg 45 min. efter lagde på, begav jeg mig ud i køkkent og fik den næsten nye kaffemaskine i brug. Nøjh, hvor er det skønt, at kunne brygge kaffe, så man får den helt rigtige smagsoplevelse;-)
I går modtog jeg et brev fra min pap-niece (min mands fars nye kones datters datter) - hun havde tegnet en fin gynge (hun er 3 år gammel) - som mest af alt, var en helt masse farver sat kunstnerisk på et stykke papir. Hendes bedstemor havde skrevet. "Mange tak for armbåndet. Lige nu sidder jeg og tegner en tegning til Filip, da vi skal til hans fødselsdag i dag (han blev 5 år). Hvornår kommer du og leget med mig igen?
Når vi besøger min mands familie, er hendes mor og hende der næsten altid og så plejer jeg, at lege med hende. Jeg nyder det simpelthen så meget (vi leger med barbier...), for hun kan virkelige få mig til, at grine, selvom hun nogle gange godt kan være en anelse mere bestemt, end det skulle være muligt, at være - hendes alder taget i betragtning;-)

I morgen rejser min mand og jeg så til Sverige (med Indi) og jeg glæder mig så ekstremt meget! Vi har lejet et (udfra billederne) pragtfuldt lille hvidt hus, med egen båd og sø:-) Det bliver super godt og sommerfuglene er allerede blevet vagt til live, selvom dagen i dag, byder på en masse "Vask og pak" beskæftigelse. Jeg glæder miiiiig!

- Dicte;-)

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget op, din dovne krop! ;-) er publiceret 13/04-2005 08:15 af Dicte.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.