19 år siden

Next stop - USA

Sejr I Retten.
Junior Chris...
2 måneder, 20 dage siden
Vælg ikke tigeren, Martin
Olivia Birch...
9 år siden
Surkål
Vina Frank (...
5 år siden
En sodavandsmaskine for e...
Olivia Birch...
10 år siden
Vandet i dag
SeMig
3 år siden
Døde dun
Tine Sønder ...
12 år siden
Karmacowboybukser og andr...
Olivia Birch...
10 år siden
En hyggelig dag
Maria Hahn (...
12 år siden
Jamen det var jo sjovt
Kellany Bram...
12 år siden
Åh ja mere det føles så g...
Maria jayash...
1 år, 11 måneder siden
Kære natbog (VII)
Olivia Birch...
10 år siden
Dagen tiltaget med 1 time...
Hanna Fink (...
11 år siden
Rich's og kaffebønner bla...
Camilla Rasm...
10 år siden
Dagens Danmark.
Ruth Christe...
8 år siden
S-tog
Tine Sønder ...
11 år siden
Anata wa okotta? -Are you...
Julie Vester...
11 år siden
Lidt af hvert
Hanna Fink (...
11 år siden
Livet er en rejse
Salomon
10 år siden
Udstilling i Havnsø Havn.
Hanna Fink (...
10 år siden
Det var så den søndag.
Ellen Tang S...
12 år siden
Clairvoyant Medie
Sylvia Ebbes...
11 år siden
Lige omkring d. 2 april hørte jeg for første gang fra den familie jeg skal bo et helt år, når jeg tager til USA!

Det var bare vildt fedt at hører fra dem! Jeg havde fået navnene på dem lidt tidligere, men jeg havde ikke fået nogen E-mail adresse, så lidt efter dukkede der en mail op i min indbakke fra værtsfamilien, der vist sig at bestå af en mor, far, søn og datter.

Jeg føler mig helt vildt heldig, fordi min værtsfamilie har en datter der er 4 dage ældre end mig. 4 DAGE! Det er bare helt vildt fedt!

Jeg ved ikke hvordan jeg kom på ideen med at jeg skulle til USA, men pludselig en dag sad jeg til optagelse interview, og derefter er det bare gået stærkt!

Brittany, som den amerikanske pige hedder, skal jeg dele værelse med hele næste år.

Det bliver bare mærkeligt at få en ny roomie efter jeg snart har haft Stef i 10 måneder her på min efterskole.

Jeg glæder mig helt vildt meget og det gør mig absolut ingenting at jeg skal dele værelse med Brittany, for så betyder det bare at vi lærer hinanden at kende ufatteligt hurtigt! Det er jo lækkert, og desuden keder jeg mig utroligt når jeg er alene.

Brittanny skal igang med sidste år i sin high school uddannelse næste år. Måske skal vi gå på samme årgang, men det er ikke afgjort endnu. På en måde kunne det være vildt fedt, for så kunne vi måske have nogle fag sammen (måske!) der går 2000 elever på skolen og man har ikke faste klasser, kun fag!

Det hele bliver bare så fedt. Brittanny har desuden kørekort når jeg kommer derover. Hjælp glæder mig bare så meget!!!

Mens drømmene flyver afsted har jeg lige læst i et blad som højskolerne udgiver 'Mod Strøm'. Det er helt vildt fedt, måske vil jeg gerne på højskole efter gymnasiet! Selvom at jeg selvfølgelig i forvejen er alt for gammel når jeg kommer ud af gymnasiet, gisp! så er jeg 20!!

Men hvad fanden, hvis jeg kan have et arbejde ved siden af har jeg måske råd. Ellers kunne det være fedt at lave noget i Spanien.. Hvem ved?

Vi har lavet musical på efterskolen. Det var vildt fedt. Alle de timer hvor jeg har hadet teater blev glemt da vi først spillede stykket.

Jeg fik desværre ikke det samme scene-kick som jeg plejer, selvom der nok har været 700 tilskuere hver aften. Vores teater er IKKE amatør pis, vi har nemlig en rigtig instruktør, der ikke ligger navn til hvad som helst!

*Blær*

Det har måske givet mig lidt blod på tanden til at opsøge noget teater tam tam i København eller omegn når jeg kommer hjem fra Staterne (Maryland!).
Det kunne være fedt med en hobby, men i teater ligesom med sport så hadre jeg alt fortræning.

Jeg elsker at spille kamp og vinde! Jeg elsker at stå på en scene! Men jeg er slem til 'forspillet'... Det vil jeg helst undgå!

Yeah! Carpark North skal spille i Tivoli i store bededags ferien. Skal klart se dem!

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Next stop - USA er publiceret 01/05-2006 17:21 af TeChnObaBeN.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.