4Skab ikke en himmel
Skab ikke en himmel · for en kvinde som mig. · Jeg sætter ingen ære i... [...]
Digte · livet
3 dage siden
6Hjem
Jeg er i live · tættere på hjem · end nogensinde før · Hører hjerterne ... [...]
Digte · digt
13 dage siden
4Ligegyldigheden
Det var en af de morgener, hvor alt var mørkt, selv om solen skin... [...]
Kortprosa · forvandling
1 måned, 1 dag siden
5Kirkegården
Kirkegården lå på et af de højeste steder i byen. Hun havde funde... [...]
Noveller · ambivalens
1 måned, 11 dage siden
4Lone
Lone havde skæve tænder og var så grim. · Hele hendes liv havde de ... [...]
Kortprosa · den første kærlighed
1 måned, 11 dage siden
3Psykosia
Når alt bliver levende, · Flytter rummet i form og farve · River hude... [...]
Digte · tabu
1 år, 2 måneder siden

Puls: 57,1

Publiceret: 5
Afgivet: 22
Modtaget: 22
Camilla Morpheus (f. 1975)
Når jeg vågner
ser mine øjne det smukke
gemt for verden
strække sig over tid
uden tanke for!
Når jeg vågner
rækker mine tanker
mod evighedens skær
samlet mod universet
uden tanke for!

Når jeg lever
hører jeg angsten ryste
skrig der kalder
toner forsvinder
uden tanke for!
Når jeg lever
føler jeg tomheden
spidde de mange håb
der stadig synger
uden tanke for!

Når jeg dør
vækkes jeg til live
blandt dem der drømmer
om glæden
med tanke på,
hvad vi alle kan give!
Så lidt skal der til
under én menneskehed
I døden jeg lever!

Skriv kommentar

Teksten er publiceret 21/02-2020 20:25 af Camilla Morpheus (Morpheus) og er kategoriseret under Digte.
Teksten er på 97 ord og lix-tallet er 24.

Log på for at skrive en kommentar til denne tekst. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.

6 år siden
#1 Mette Boe Christensen (MollyTrine)
Hej Camilla.
Nu har jeg læst dit digt nogle gange, og det er utroligt smukt og perfekt malet. Jeg vil starte med at sige, at rytmen og flowet er virkelig godt, og at du fint kunne opdele digtet i tre vers, der hvor du første gang skriver "Når jeg lever", og anden gang hvor du begynder: "Når jeg dør". Jeg kan godt lide, du gentager sætningen "uden tanke for", det understreger det følsomme/måske også spirituelle/perspektivet som jeg opfatter, det hele handler om, sagt på en anden måde: Både skrøbelige og stærke følelser på een gang. Versene er meget smukke, især kan jeg lide "Når jeg lever føler jeg tomheden spidde de mange håb der stadig synger uden tanke for!"
Noget andet er forståelsen, for den kan jeg ikke få fat i. - For mig forbliver det et smukt billede, også et billede der på een eller anden måde bliver under/over livet eller i en forestilling om døden, - for hvorfor er det (som i sidste vers) kun i døden, vi skal tænke på, hvad vi kan give hinanden ? Skulle det ikke være i livet ? Jeg ved der er skrevet meget i debatten om een menneskehed, men jeg har ikke fulgt med, måske skulle jeg læse kommentarerne der for at blive klogere. -
Som du selv skriver i din profiltekst, er det at skrive tit en rejse. Den fornemmelse får jeg, når jeg læser dit digt, at det var en rejse for dig at skrive det. - Sådan skriver jeg også sommetider mig selv ud i det mystiske eller svære, simpelthen fordi jeg synes det er spændende at male med ord, i virkeligheden er det tit en personlig hemmelighed, hvad det inderst inde handler om. - Ihvertfald smukt skrevet.
6 år siden
6 år siden
#2 MagnusRahbek
Virkelig flot og gennemført digt, der er et godt flow i digtet og kan godt li du bruger sætningen "uden tanke for" flere gange, det giver digtet en rigtig god rytme og sammenhængen. Det her digt lyder som om det er kommet med "flowet" altså meget naturligt og af sig selv på en måde, hvilket er noget af det smukkeste (når digtet nærmest ligesom begynder at skrive sig selv). Ved ikke om det er tilfældet, men jeg er i hvert fald helt vild med det her digt. Meningen og betydning kan altid være lidt svært at forstå 100%, men det taler spirituelt til mig og jeg vil tænke noget mere over betydning. Tak for god læsning.

Hilsen Magnus
6 år siden
6 år siden
#3 Lisa Brøndberg (Lisa Broendberg)
Virkelig godt skrevet. Som de andre skriver, er der godt flow i dit digt. Man bliver helt opslugt af det og så er det vildt tankevækkende. Tak fordi jeg måtte læse med :)
6 år siden
6 år siden
#4 Niels Engdal (evighedsblomst)
Hej Camilla! Dit digt ramte mig som et højeffektivt amerikansk missil. Livet er forunderligt, En morgen fyldt med planer og optimisme, projekter udformes, men falmer i løbet af dagen, hvis de da ikke helt forsvinder. Hvis du mener døden er en angsttilstand eller blot en tilstand uden megen håb, giver det god mening. Jeg har oplevet mørke stunder, hvor jeg så pludselig af egen kraft(eller af en anden kraft) er blevet løftet så meget op til overfladen, kan handle, og måske kan se et perspektiv - og en mening. Tak for digtet.Vh Niels
6 år siden
6 år siden
#5 Niels Engdal (evighedsblomst)
Hej Camilla! Du har sendt mig en svarkommentar til min kommentar vedr. "I døden jeg lever" I din svarkommentar synes du det virker voldsomt, når jeg skriver"Dit digt ramte mig som et højeffektivt amerikansk misssil" Ja det lyder voldsomt, og det beklager jeg, men den voldsomme sætning var en ros til dit digt.

Generelt synes jeg at din svarkommentar rummer en ligegyldig og distancerende holdning til min kommentar til digtet. Du skriver at jeg kan opfatte digtet som jeg lyster , underforstået at min tolkning af digtet egentlig ikke interesserer dig. Jeg har i tolkningen af digtet relateret til mig selv, vist en interesse, som du ignorerer. Jeg kan naturligvis ikke kræve at min tolkning nødvendigvis skulle være interessant for dig. Jeg synes, at jeg ved kommentering af dine tekster har vist en vis interesse. Samlet set ville jeg have foretrukket ikke at have fået en svarkommentar fra dig. Det synes jeg du skulle prøve at tænke over. Vh Niels
6 år siden
6 år siden
#6 Niels Engdal (evighedsblomst)
Hej Camilla! Vedr. "I døden jeg lever". Først vil jeg sige tak for dine 2 breve, som jeg er meget glad for. Du er for længst tilgivet.Så vil jeg sige til dig, at du skal tage en kop kaffe og tænke over det næste digt, du vil skrive. Du skriver rigtig godt. Vh Niels
6 år siden

E-bogen kan læses på iPad, iPhone, iPod Touch og Mac, samt andre e-bogslæsere som understøtter EPUB-format.

EPUB (kort for electronic publication; alternativt ePub, EPub eller epub, hvor "EPUB" er foretrukket af formatejeren) er en fri og åben e-bogsstandard af International Digital Publishing Forum (IDPF). Filen har filendelsen .epub. EPUB er designet til ikke at være formateret til et bestemt papirformat, hvilket betyder at e-bogen dynamisk kan formateres til den enkelte e-bogslæsers orientering, skærmstørrelse og skærmopløsning.