Rocketman - Kasper Lund
Kasper Lund ...
9 år siden
opdatering
Michala Esch...
22 år siden
Hjem igen
Salomon
10 år siden
Juletid
Gittepigen
12 år siden
Stemme
Halina Abram...
7 år siden
life's hard, it's harder ...
Julie Vester...
11 år siden
Er godt på vej til at bli...
Bogelsker
13 år siden
Bornholm2
Michala Esch...
16 år siden
Højskoleophold
Hanna Fink (...
10 år siden
Flytning
Hanna Fink (...
8 år siden
Skraldenyt
Hanna Fink (...
8 år siden
Kindfede og røvfuld!
Racuelle Hei...
10 år siden
Kære Hr. Rasmussen - Jeg ...
Christian Ba...
10 år siden
Tanker
Luxuryline
10 år siden
Mit lys brænder
Tine Sønder ...
11 år siden
Den årlige kaosdag - Kasp...
Kasper Lund ...
9 år siden
End og week
Martin Micha...
5 år siden
Eksploderet spejlæg og 5 ...
Racuelle Hei...
6 år siden
Et liv i en retning...
Patrick Bolv...
11 år siden
Kaos?
Per Z
10 år siden
Dyssocial og Narcissistis...
Ida H. Celan...
12 år siden
i bad med Noa
Peter
9 år siden
Hej igen

Det er heelt vildt ! :o) der sker altså for meget for mig i denne tid. Det følte jeg lige i dag...blev total stresset over alt det som jeg skulle nå. Men men men det hele lysnede som sædvanligt lige op. Fantastisk !

En kammerat, Ulrik vil gerne købe min lejlighed - han vil selv høvle gulv og male hele huset ! Væk er al stresset...simpelthen. Jamen....nu slipper jeg for interesserede der skal kigge på mit rod, mine kasser med bøger som jeg aldrig rigtig har pakket ud osv osv. Er det ikke vildt ? Jeg håber det lykkes ham at finde ud af om han kan låne 400 tusind til købet. Han skal nemlig til at starte noget for sig selv, så han har brug for at gøre sig uafhængig af tjenestebolig. Det er bare for vildt. Ulrik er en mand der ved hvad han vil...tror jeg nok *GG* men han mener det sq og han har denne ånd der siger - jamen, han får det som han vil have det. Jeg inspireres konstant af sådanne typer. Tager chancer og lader tingene udvikle sig. Så nu krydser jeg fingrene, da jeg så slipper for at skulle rydde op alt imens der skal ryddes for en maler og ikke mindst rydde AL gulv til høvling af gulvet indenfor 2 uger hvor købekontrakter osv skal udformes - whooooaaaa ! *GGG*

Det stressede mig nemlig total vildt og gevaldigt, da jeg befandt mig på loftet i min søgning efter skilmissepapir og overdragelsespapirerne for lejligheden. Jeg fandt skilsmissepapirerne...men rodede det til igen i min tusinde tanker om hvad jeg skal og alle de gamle minder der dukkede op i form af breve, billeder, babytøj, legetøj og gamle anlæg *GG* øøøørj...Miilu, du må meget gerne komme og se på hvad du kan bruge af anlæg

WoOow - efter kaffe, smøger, snak og drillerier hos Ulrik, for slet ikke at snakke om at han vitterlig er interesseret i lejligheden - ja, så lettede mit sind fuldstændigt og energien opladet igen

Mig ud på gaden og lige tjene lidt til afregningen også hjem i godt humør og gå-på-mod Ja, det blev sent - men og ? Det skal nok gå. Nu klarer det hele op.

Banken har givet grønt lys til lån. Jeg skal bare komme med papirer - også er dén klaret.

Imorgen skal jeg have ordnet den side af sagen og bestyrelsen må bare finde de papirer frem de har brug for - for dem har de fået tidligere. Ulriks tilbagemelding bliver altså afgørende. Får han skaffet de penge ? ja, ja... det er åbenbart også dét vi skal være. Naboer fedt.

Jeg undlader at skrive om at jeg har fået en mundtlig advarsel.....nej...nu gør jeg det alligevel *GS* so what ? Jeg ved godt hvorfor - og det må jeg acceptere. Urimeligt mener jeg - men jeg vil prioretere at få en lækker lejlighed og fed udsigt. Rejsen til det nye liv er lige udenfor døren dér kommer jeg til at hente masser af energi og inspiration. Lejligheden er lysere med den amerikanske køkken som indretning på stueetagen. Så kan maleriet få sin plads....det bliver en spændende tid. Måske skal jeg bare holde lidt igen med tanker om nyanskaffelser i større stil. Lad os se :o)

Tak for at have læst så langt - igen ! *GS*

Knus, rare tanker til dig og et smil

~SommerFuglen~

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Nye situationer - nye valg er publiceret 19/08-2003 06:49 af ~SommerFuglen~.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.