Tiden i Perspektiv
Rebecca Rahb...
5 måneder, 12 dage siden
Julefrokost med at par sm...
Carsten Cede...
10 år siden
At være noget - at blive ...
Salomon
10 år siden
13/07/2016: UFO
Cecilie Revs...
8 år siden
Linsen
Camilla Rasm...
17 år siden
god start på dagen
Jette Peters...
8 år siden
Kære natbog (V) - at være...
Olivia Birch...
10 år siden
Overskud & hænder på coke
Racuelle Hei...
10 år siden
Frikadelle sved & æggepru...
Racuelle Hei...
10 år siden
Efterdønninger
Hanna Fink (...
10 år siden
Mystisk tilbageblik
kaotiskkaos
7 år siden
Kære natbog (IX)
Olivia Birch...
10 år siden
starten på noget.
Liza Abildsk...
10 år siden
ser, lytter og styrer
Sune Yttesen...
7 år siden
En regnfuld og blæsende n...
Michala Esch...
15 år siden
Helt ny og alt det dér
LizetteHE
12 år siden
Perfektionismen dræber mi...
Neola
4 år siden
Kvinder eller ocd?
Racuelle Hei...
10 år siden
Jeg kunne også bare finde...
Kasper Lund ...
10 år siden
70 år + 2 dage
Peter Munk (...
11 år siden
At overliste en seksårig
Olivia Birch...
9 år siden
Lidt om at fodre dagbøger
Jakob Juel (...
7 måneder, 7 dage siden
Min Far er død
Poul Brasch ...
11 år siden
Aloe Vera Gel og mandehør...
Victoria Wan...
9 år siden
Prego og ikke for sarte s...
Racuelle Hei...
8 år siden
Græsken
Halina Abram...
7 år siden
Under isen
Tine Sønder ...
12 år siden
Lidt jul og juleferie
Michala Esch...
16 år siden
Lus og små ligkister
Regitze Møbi...
10 år siden
godmorgen og godnat
Simone Reinh...
1 år, 11 måneder siden
Det var pindsvinets hjem
Olivia Birch...
9 år siden
Det var så den søndag.
Ellen Tang S...
12 år siden
Dagen er tiltaget med 4 t...
Hanna Fink (...
10 år siden
Morgens musik
Halina Abram...
7 år siden
Hovedafbryderen
Rud Stenfisk...
4 år siden
Lidt af hvert
Hanna Fink (...
11 år siden
Wonder Woman, ny lakeret ...
Racuelle Hei...
10 år siden
Et digt
Peter Munk (...
11 år siden
16.09.2016
Marianne Mar...
8 år siden
Der bliver snart stille :...
Kellany Bram...
12 år siden
Tredje Bog started
JesperSB
4 år siden
Det er ikke let
Baru
2 år siden
Haiku digte skrives i nut...
Syrene Hvid
6 år siden
Jeg troede faktisk ikke jeg kunne opleve en mere kedelig og helt igennem intet sigende Nytårsaften end alle de foregående. Desværre tog jeg fejl!

Line og jeg var for sent på den. Da vi ankom, havde folk taget plads ved bordet, og kastet sig frådene over maden. (På paptallerkerne!)
Jeg fik heldigvis plads ved siden af Kasper. Han er sgu fin, og han reddede da lidt af børnehavefesten. For det VAR børnehave. Slet ikke min stil.
Det tog folk 10 minutter at spise, og alle rygerne begyndte at ryge ved bordet - selvom der stadig var folk der spiste (DET GØR MAN ALTSÅ IKKE)
Men der var ikke det væreste. Det var derimod alle keglernes EVIGE trutten i de der latterlig larmende horn. Den var KONSTANT, og Line og jeg sendte hinanden sigende blikke. Var vidst enige om at vi skulle væk hurtigst muligt.
Al larmen blev dog et kort sekund udskiftet med musik fra det larmende anlæg. Og hvad er mere oplagt Nytårsften end at sætte D.J alligators "Suck on my lollipop" på
(????????????????)under "middagen"
Det var SLET ikke mig. Ikke min som form stemning, ikke min form for mennsker - SLET IKKE MIN IDE OM NYTÅR!
Vi sad altså omringet af 16 mennesker, der havde travlt med at knalde maden i sig,larme med truthorn, og drikke sig hjernelamme (Hallo, I er altså sammen med to piger her, der indeholder lidt mere end hvad der er i bunden af en flaske)
Jeg fik sendt et par sms´er afsted, og ringet til et par mennesker for at komme væk.

Oliver havde Nytårsfest på L.A bar - sammen med resten af personalet.
Vi samlede Benjamin op på vejen. Havde måske alligevel drukket for hrurtigt til børnefesten. I hvert fald forsøgte vi at bytte noget i 7 eleven, og jeg kom op og skændes med en debil fyr på McDonalds, fordi han sprang mig over i køen (Maden til festen var så ringe, at jeg spiste på McDonalds NYTÅRSAFTEN. Hvad sker der?)
Vi kom til L.A bar, og det var sgu dejlligt at se Oliver igen.
Ser ham ikke så tit mere, fordi der er kommet for meget playboy over ham. Engang var vi så tæt på hinanden som jeg er med Benjamin nu.
Men han fik mit humør op - og der kom et hav at tiquila på bordet. Og selvom jeg kender mig selv godt nok til at jeg VED jeg ikke skal drikke mere end en´- røg der 4 ned. (2 af den body...)
Vi fik champagne kl. 12 - og hoppede glædeligt ned fra stole og borde.
Tobias ringede som den første :) Blev så glad over at han tænkte på MIG kl 12.
Jeg tænkte på Jimmi. Prøvede at ringe til ham, for at ønske godt nytår, og kom igennem. Lige intil........der´blev trykket afvis.
Havde håbet på at få et glimt af ham, men vidste godt sandsynligheden ikke var ret stor. Manden er til fest på Cavi - hvor det vrimler med flotte piger. Det gør mine chancer ret små.

Var uden for og se på fyrværkeri, hvor Oliver heldigvis var beskyttende. (Jeg er ret nøjer omkring det der bang - halløj..)
Desværre begyndte han at ævle om at jeg skyldte ham et kys. Jeg gav ham sådan et tante-kys, som vel er meget normalt at gi´sine gode venner.
Men han blev ved med at sige han ville have et rigtig et´inden aftenen var omme.
(Guess agian!)
Det var grund nok til at skride derfra.
Så Benja, Line og jeg smuttede.
Jeg var blevet al al al for fuld. På den ikke-fede måde. Kunne næsten ikke gå, og havde det ikke ret fedt.

Der var gigant kø foran ALLE diskoteker. Undtagen Lauritz. Så der´endte vi...
Vi var uden tvivl de ældste, og kedede os med det samme.
Der var en del der rendte rundt med nogle orange halskæder. Line pegede på loftet, og der oppe hang en´eneste tilbage.
Så jeg smed sko, og kravlede der op. (Hvad laver jeg....? Stop mig dog, en eller anden!)
Fik den der halskæde på, og en fyr bød mig ud og danse. Jeg var fresh..
Tror nok han hed Sammi.
Han spurgte til min halskæde, og jeg sagde jeg havde nuppet den oppe fra loftet. Så svarde han: Nå, jeg troede det var sådan en VIP kæde..
(Øhhhh...)
Han gad ikke danse ret længe, men ville hellere "over og snakke"
Det gad jeg ikke!
Benjamin kom hen til mig, og sagde at Line ville hjem.
Jeg hyggede mig faktisk heller ikke ret meget - og ville gerne med.
Resten af natten kan jeg ikke rigtig huske. (Jeg er normalt ALDRIG så fuld. Plejer at kunne styre mig selv når jeg drikker, det kunne jeg ikke her.)

Det sidste jeg husker er at jeg sidder alene på størget, mens Line løber væk, og siger: Jeg skal altså nå det der tog..!"
Og Benjamin styrter forbi mig, og kigger ondt på mig!
Men jeg ved at jeg tog metroen hjem, og blev uvenner med nogle piger, fordi deres veninde havde det dårligt, og ville af. Og så lod de hende bare stå af - på en eller anden tilfældig station, fordi de havde så travlt med at fortælle hinanden hvor højt de eeeeeeeeelskede hinanden.
Man skal da passe på hinanden, hvis der er en med, der er så stiv at personen ikke har kontrol. Altså, ikke hvis det sker hver gang - men hvis det er en smutter. Det ville jeg da gøre.

Var hjemme kl 2 (Weeeeee)
Skrev en besked til Jimmi (Tror jeg nok)
Kan ikke huske hvad jeg skrev. Men jeg ved at jeg tænkte at jeg håbede han havde det rigtig sjovt, fordi han virkelig havde glædet dig til den her aften.
Ville ikke slukke telefonen, fordi det KUNNE jo være han skrev om vi skulle mødes.
Det gjorde han ik! Men derimod ringede min telefon med en halv times mellemrum.
Så sovet fik jeg ikke rigtig.
Den sidste der ringede var Daniel. Om han måtte komme og sove (Hvad er det den fyr ikke forstår?)


Status er nu:

Uvenner med Benjamin, uden at vide hvorfor.

Katwoman er heldigvis på vej med pizza og cola - og hun er nu igen in lååååve med hendes nye fyr (pis os´)

Josie er trist, fordi HENDES nye fyr i går har sagt at "Han ikke ved hvad han vil" (Hvem skulle SÅ vide det?)
Hun lignede en drøm i går! Var så smuk. Havde han set hende der´- havde han ikke været i tvivl om hvad han ville.

Mangler stadig at betale for "mad" til børnfesten - OG for champagne på L.A
Og det er fucking nedtur - når det slet ikke var sjovt.

Skod start på nyt år! Men, nu kan det da KUN gå en vej og det er frem ad.

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Jeg HADER Nytår er publiceret 01/01-2005 17:07 af Anastasia.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.