19 år siden

Et væld af ord og følelser

Transpsarante mennesker -...
Kasper Lund ...
9 år siden
Katten ude af sækken
Suree Lio (L...
12 år siden
folkeskolegensynsfest
Peter
12 år siden
Den onde nydelse
Regitze Møbi...
10 år siden
Gode råd og to do lister
Ace Burridge...
12 år siden
Tilrettet sofabord
Peter
10 år siden
11.09.2016
Marianne Mar...
8 år siden
Dybbøl gartnerhjem
Martin Micha...
6 år siden
Dagen tiltaget med 49 min...
Hanna Fink (...
10 år siden
Stilhedens nåle
Tine Sønder ...
12 år siden
Duét - youít
Enantiodrom
9 måneder, 22 dage siden
Så er der nok snart...
Michala Esch...
17 år siden
Hvor er min motivation?
Kasper Lund ...
9 år siden
Kender I det?
Hanna Fink (...
11 år siden
Kaos?
Per Z
10 år siden
Der var engang.
Ruth Christe...
8 år siden
Beskæring af roser
Hanna Fink (...
12 år siden
Kære natbog (XI) – zombie...
Olivia Birch...
10 år siden
Det åbne øjeblik - Kasper...
Kasper Lund ...
9 år siden
Et skridt nærmere
Liza Abildsk...
10 år siden
Trode jeg havde fået forløsning , for de ord der fylder op i mit indre ...men nej slet ikke som forårets annemoner vælter de frem
men ord om kærlighed , smukke følelser , der er så svære at nedfælde men som dog aligevel gør krav på at få vinger .
Uhmmm ja der er en , en der er noget helt specielt inde i mit hjerte , i min sjæl i mit live.
Wagner ...jeg bræder bare jeg nævner hans navn mærker hvordan forelskelsen kommer skyldene ind over mig , sommerfuglende der tager afset og flyver let afsted med mit hjerte .
Jeg havde mistet troen på kærligheden , den store kærlighed , men jeg ved den er der nu. Og hvis verden skæbnen vil så er han mit livs kærlighed .
Faktisk har det stået på længe , næsten 10 måneder , og det har været en snirklet og bumlede vej at nå hvor vi er i dag , men ingen af os tvivler på de følelser vi bære i hjertet for hinanden . Men vi har også begge været forsigtige , og vi har og vil give os selv den tid der skal til for at udvikle vores kærlighed , jeg vil ikke forpasse , eller tabe denne kærlighed forde jeg mister modet eller troen på det eller forde jeg bliver bange og mærker fortidens ar stramme .
Jeg vil så inderlige gerne kærligheden , og jeg ved jeg skal passe på ikke at lade fortiden fave mit blik af og til .
Vi er gået langsomt frem , måske alt for langsomt , men et valg vi begge har taget , men jeg mærker også at længslen efter hånden trænger sig mere og mere på at min længsel om at være en del af hans liv , oan en del af mit liv , at tilbringe mere tid sammen , for nu er det alt for sjælden , og det kan af og til gøre mig trist og ked af det , men jeg har et ønske om at kende hans indereste tanker , kende vær enste fiber i hans krop , vågne om med ham en kold sne fyldt morgen eller ligge i hans arme en sol beskindet sommer morgen , den længsel vokser og vokser for hver dag der går , ind i mellem gør den næste ondt og jeg fåe en uendlig lyst til bare løbe væk , i en inderlig angst for at jeg endnu en gang skal mærke mit hjerte blive knust . men jeg holder ved selv om alle siger jeg tager fejl , ind imellem tvivler jeg når jeg høre deres ord , men ind til nu har jeg holdt fast i hvad min engel har vist mit og holdt fat i det mit hjerte siger mig .
Han har en smuk og varm sjæl og jeg elsker ham uendlig .
Jeg har dog ikke villet lade mig blænde af kærlighed , jeg vil ikke lukke øjnen og se kensgerningerne i øjne , jeg er med på alle fronter .
Jeg har troen og håbet og kærligheden i mit liv igen ...jeg føler lykken vokse i mit hjerte forde han har vist mig at kærligheden lever endnu .
Livet er smuk , og jeg favner den og nyder vært enste sekund .
han er min soulmate .

RosenQ

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget Et væld af ord og følelser er publiceret 18/01-2006 00:51 af RosenQ.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.