21 år siden

It´s what we do TODAY that counts....

Og tænk engang, jeg flytt...
spinosi
11 år siden
Tilstand - stilstand
Sylvia Ebbes...
11 år siden
Livet, døden og kærlighed...
Ace Burridge...
12 år siden
Fjerde bog færdig, femte ...
JesperSB
3 år siden
Pink banko med Racuelle
Racuelle Hei...
10 år siden
Mine tanker
Zein Ali (Bi...
4 år siden
Er godt på vej til at bli...
Bogelsker
13 år siden
Nirvana
Ace Burridge...
12 år siden
Om sorgen...og post-weddi...
Sylvia Ebbes...
11 år siden
Sommer
Hanna Fink (...
11 år siden
Skovtur
Jytte Westen...
11 år siden
Sommerregn
Regitze Møbi...
10 år siden
Tanker om vægge med udsmy...
Olivia Birch...
10 år siden
Tanker
Racuelle Hei...
7 år siden
Problemer?
EmmaBechh
11 år siden
Den søde.
Ruth Christe...
8 år siden
Bornholm, Bornholm, Bornh...
Michala Esch...
16 år siden
Molly og X
Enantiodrom
9 måneder, 22 dage siden
Ferie
Hanna Fink (...
8 år siden
Fuffy til 100-årsfødselsd...
Michala Esch...
15 år siden
Sig appelsin - Kasper Lun...
Kasper Lund ...
9 år siden
Julestemning
Ruth Christe...
8 år siden
En hyggelig dag
Maria Hahn (...
12 år siden
Det aktive...
Poul Brasch ...
12 år siden
Og patterne er blevet læn...
Neola
4 år siden
Bryllup1 - Og så så man l...
Sylvia Ebbes...
11 år siden
Kafferumlen - Kasper Lund
Kasper Lund ...
9 år siden
folkeskolegensynsfest
Peter
12 år siden
Vi har fået altaner i vor...
Ruth Christe...
8 år siden
Citrontræ
Halina Abram...
7 år siden
Hundetræning
Chellepigen
11 år siden
16.09.2016
Marianne Mar...
8 år siden
uden søvn
Kenny Raun (...
10 år siden
Houdini - Kasper Lund
Kasper Lund ...
9 år siden
Det er ikke let
Baru
2 år siden
Gavl malet efter 3 års sk...
Peter
10 år siden
En røverhistorie i toget
Anders Husma...
10 år siden
Mit første blogindlæg
Nikoline Bus
7 år siden
Lidt af hvert
Hanna Fink (...
11 år siden
Spoken Word Festival 2014...
Kenneth N. C...
10 år siden
Pizza
Kenny Raun (...
12 år siden
Mystisk tilbageblik
kaotiskkaos
7 år siden
Er du lesbisk
Jønsse
9 år siden
Karmacowboybukser og andr...
Olivia Birch...
10 år siden
Livets Tankespind
Caby
10 år siden
25.09.2016
Marianne Mar...
8 år siden
Sommerferie i Danmark
Marie-Christ...
8 år siden
Kære natbog (XVI) – ingen...
Olivia Birch...
9 år siden
This is not a Bridget Jon...
Camilla Rasm...
10 år siden
Belvedere, #momlife & mis...
Racuelle Hei...
6 år siden
Sort og hvid.
Line Ley Jen...
10 år siden
Lyst til livet
Halina Abram...
7 år siden
Hjemkomst
Hanna Fink (...
10 år siden
Den Søde.
Ruth Christe...
8 år siden
Spaden, og Distortion - K...
Kasper Lund ...
9 år siden
Makrel madder og fødsler
Racuelle Hei...
8 år siden
Hvem tror vi, at vi er?
Bella Donals...
9 år siden
Fik en mail af min Jan......min elskede Jan. Han har klokket i det med eksamenspensum. Den kære mand ! *SUUUK* - så jeg har skrevet til ham. Jeg håber den opmuntrer lidt. Ikke at jeg vil opmuntre ham med at jeg vil have ham, men ...... ja, håber det støtter ham, at han har mig ved sin side - trods afstanden.

Her er mailen :o)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~ til Jan ~~~~~~~~~~~~


Aaaaarjjjjjj!!!............................. ja, jeg ville simpelthen....

.......huuulk......... :o(

Ja, det var en dyrkøbt erfaring.
Hm... men jeg er glad for at jeg kan høre du ihvertfald (!) IKKE GIVER OP....

Hvor ville jeg gerne have været der for dig. Jeg tænkte på dig flere gange og ventede på en melding gennem mobilen. Da jeg så checkede post, var det midt i travlheden med oprydning og hjemmelavede pizza. Hans, min ven var på nettet, hvor du så stod som (ikke tilstede), så jeg lod dig være....aaah, ikke helt. Sendte dig mange tanker og snakkede om din situation, om hvad du har gjort og din energi. ~Min kære~ Jeg har faktisk savnet at være med dig..... ser dig for mig og den energi der er ved at være sammen med dig. Hvis jeg var (mere ? :oP *GG*) rig, så var jeg hos dig, hvor jeg ville ud og søge gode oplevelser sammen med dig være der for dig.... og muntre dig lidt op med små eventyr, hvor energien kan fyldes op igen.

Jan, jeg elsker dig.

............ *GGG* jeg er fjollet.

F, min ven og kollega, som jeg også elsker - som min bror - ringede igår " Heey Boobsey, how are you. I haven´t seen for some days. What are you doing ? " da han hørte hvordan jeg havde det og havde lægeerklæring blev han total glad og grinte højt :oP og synes jeg skulle udnytte tiden og holde fri så meget jeg kunne - arj, hvor vi grinte ! Vi synes jo tit at de andre er nogen hundehoveder *GS* han er min bedste ven på arbejdet ;o) også....ja, så viser det sig at han egentlig også ringede (uden at sige det) fordi han havde fødselsdag ! Arj...jeg havde tænkt ( mig - meget dårlig til føsdag ...by the way....kan du ikke lige fortælle mig din igen ? ;o) *GGGG*)jeg havde tænkt hvem der havde fødselsdag i går :o) så min kære ven, F blev 40 igår <3 <3 <3 (hjerter, hvis man ikke lige kan se dét). Jeg bliver så glad for, at han lige ringer og vil høre min stemme. det er jo for at have mig med på sin dag - en gave til mig, er det jo.... :o)

Jan, jeg føler mig meget heldig med alle de dejlige venner jeg har. I nat prøvede jeg at sende dig den glade sang i danserytme, som Hans har skrevet til mig om mig :o) hihi.... jeg fandt ud af, efter megen besvær, at det var mp3 og forsøgte at sende dig den. Men nej...filen var for stor til afsendelse fra hotmail. Så tænker jeg at den også er for stor til at din hotmail kan modtage den....

Du kan få teksten ;o) det er jo en sang til ens bedste ven. Jeg fornemmer en kærlighed, når jeg hører den - og den vil jeg gerne dele med dig *kys* du er også sådan som han synger ;o) og jeg vil også ALTID være der for dig, ~Min kære ~. Min brunbjørn.

My best friend....


Walking through a crowded place
to see your smiley face
it makes me haaaappy...
Busy people rushing by
they don´t even try
to be friendly
And in the middle of it all
You´re smiling back at me
It makes the world
a better place to be

Hangning out with my best friend
while I´m standing by the crossroad
and I don´t know which way to follow
She makes me feel good again
while I´m standing at the crossroad
and a tell you she is my best friend

Someone told me long ago
Life is just a show
Just go through it
when I´m standing on my own
and hear that wheesy tone
well, I can´t stand it
But then I turn to you
you sooth my broken heart
then you help me
then you help me make a new start

Hangning out with my best friend
while I´m standing at the crossroad
and I don´t know which way to follow
She makes me to feel good again
while I´m standing at the crossroad
and a tell you she is my best friend

And when ever you feel sad
life is good or bad
I will be there
No matter what the other say
there´s gotta be a way
and I ´ll be right here
Who knows what comes tomorrow
It´s what we do today that counts
I´m so glad
I´m so glad you are the friend I found

Hangning out with my best friend
while I´m standing at the crossroad
and I don´t know which to follow
She makes me to feel good again
while I´m standing at the crossroad
and a tell you she is my best friend


Kære Jan...... du er en en´er. Og jeg elsker dig for det. Håber du får lavet noget med kroppen, får frisk luft, god mad og et lille eventyr. Giv slip accepter og nyd dit nu. Som Hans synger :o)


And when ever you feel sad
life is good or bad
I will be there
No matter what the other say
there´s gotta be a way
and I ´ll be right here
Who knows what comes tomorrow
It´s what we do today that counts

Ønsker dig en god weekend ;o)
Høres ved.....

QnuzerSnuZer

Din ~SommerFuglen~

PS: Billedet er fra Halloween - og da jeg skulle sidde og skrive min opgave, sad jeg bare og lavede noget kreativt - noget andet. Og det var det her....måske havde jeg det sådan :o) maskeret med sort/hvide farvelade, mystisk og lidt uhyggelig.

...forresten en god nyhed ang. opgaven. Jeg har fået 2 muligheder. Den ene tager jeg så...jeg afleverer den 1. marts , istedetfor ;o) Så.... jeg har også lært noget om mig selv og en måde at gribe opgaven på, som skal have afsæt fra min afdeling og udviklingen af den. Qnuuuuz.....og kys på kinden...nej, også på munden - på dine smalle læber - midt i dit bløde skæg... *GG*

Forresten....så var Jakob her med sine unger - for første gang igår. I dag snakkede jeg med ham, hvor jeg ringede, fordi jeg savnede ham. Han er så glad for mig, men typisk mine mænd.....han håber ikke jeg nøjes. Hm......øv, ja - men det er sådan det er. Jeg sagde selvfølgelig at jeg selv kan vurdere hvad der er bedst for mig. Hans ro, gode observationsevner af sine medmennesker og omsorgsfulde væsen er rigtig godt for mig :o)og jeg står dér nu :o) Vil bare have det sådan - og føler mig priviligeret. Der er ingen store planer for os. Som jeg siger: Vi er to familie-enheder med hver vores lille kultur. Der skal meget til for at forene dem, så jeg har det rigtig godt med at vi ( "bare" ) er kærester :o) vi tager det som det kommer. Og jeg synes selv at jeg har taget et stort skridt for at indgå et forhold. Men igen. Jeg har jo savnet en relation, hvor følelser er med - og nu får jeg det med en god, stabil og meget kærlig mand. Lucky me :o) om han kan indgå ind i mine andre venskaber og de ting jeg deler med dem...ja, det er en anden snak - og slet ikke aktuelt nu. Nej....tingene går stille og roligt. Intet er normalt, når jeg ikke arbejder. Så... ja, igen. Carpe Diem - livet er i dag - og lige nu ;o) ingen grund til andet end fokusere på de gode ting i livet.

*sender en rose*

~~~~~~~~~~~~~~~~~~ slut ~~~~~~~~~~~~~~~~


Ønsker alle en god weekend...i aften/nat skal jeg sove hos Jakob. Det bliver dejligt at have ham tæt på....elske med ham...sove med ham....vågne med ham...nyde hinanden :o)

Arj !!! Forresten. Mor kom uanmeldt for at se/møde ham. Hun ringede idag. Hmm...vidste hun ville komme med noget dårligt. "Jeg mener han er Jehovas vidne" .........hmmmm..........ikke min observation. Han kender til min baggrund - og han sagde det også i dag. Er der nogen der snakker om rygter om mig, er han ligeglad. Jeg har jo fortalt ham om mit forhold til Gud....men nok mere *GG* mine erotiske oplevelser og tilbøjeligheder vi tænker på. Jeg er ihvertfald ligeglad.....dvs. jeg er da meget nysgerrig om der er nogen der ved noget om mit liv under facaden... :o) jeg er ret åben omkring hvad jeg laver med de rette mennesker. Andre får min pæne og selvstændige facade. Og lidt til.... :oP *hæhæhæhæ*

:OD *GGG* kan ikke lade være med at være MIG ;o)

~~~~ Rigtig god weekend til alle ~~~~

håber det lykkes for de fleste at finde noget lykke. Momenter som kommer til én, hvis man ellers gerne vil se de positive ting omkring det liv vi fører :o)

Kærlige hilsner

~SommerFuglen~

Skriv kommentar

Dagbogsindlægget It´s what we do TODAY that counts.... er publiceret 16/01-2004 19:02 af ~SommerFuglen~.

Log på for at skrive en kommentar til denne dagbog. Har du ikke allerede en profil kan du oprette en helt gratis.